Ke zlepšení kondice stačí tak málo
Ilustrační foto: ingimage.com

Ke zlepšení kondice stačí tak málo

8. 1. 2019

Ani předražené hubnoucí přípravky, ani zázračné doplńky stravy či módní a mnohdy pochybné detoxikace. Ke zlepšení vaší kondice postačí pohyb, změna stravy, pitný režim a optimismus. 

Pohyb
Ano, víme, nechcete to slyšet, ale jinak to vážně nejde. Ale máme pro vás i dobrou zprávu. Neznamená to, že musíte začít chodit do fitka, mezi potící se nabušence. Naopak. Ideální je přidávat tělu pohyb nenápadně a pomalu a úplně nejideálněji na vzduchu. Můžete začít tím, že místo výtahu půjdete třeba ještě dnes jedno patro pěšky, a další týden přidáte další patro. Taky můžete vynechat jednu stanici tramvaje či autobusu a vzdálenost ujít. A když budete moci, zařaďte aspoň třikrát týdně do svého programu hodinovou procházku. Je jedno, jestli budete chodit po městě, parku či lese, i když čerstvý vzduch se samozřejmě počítá. Přizpůsobte si to svým zálibám a potřebám. Během měsíce, dvou určitě pocítíte změnu a na pohyb si zvyknete. Ideální je, abyste se naučili chodit rychle a pravidelně, minimálně obden. Pak můžete přidat klus, běh, kolo, koloběžku, co je libo. Za půl roku z vás bude sportovec. A zaručeně budete lehčí.

Změna stravy
Taky to vypadá příšerně, ale taky je to dost jednoduché. Vyzkoušejte trik. Naučte se vynechávat sacharidy (nejen sladké, ale i pečivo, brambory, rýže) po druhé hodině odpoledne, zkuste zmenšit porce a nejezte nic mezi jídly. K snídani nepotřebujete dva krajíce chleba namazané máslem. Stačí jeden s lučinou. Jezte, co vám chutná, ale v menším množství. K svačině si dejte ovoce a k obědu maso s rýží, nebo bramborem, nebo polévku, nebo pečenou zeleninu (ne dohromady), k odpolední svačině jogurt (tvaroh, kousek sýra, šunku) a k večeři už jen zeleninu a bílkoviny. Tedy kousek ryby, masa, sýra a k tomu třeba dvě mrkve, nebo papriky. Jídlo upravujte podle chuti, vařte, pečte, kořeňte, ochucujte. Co sníte, zapište si. Měli byste dodržovat toto množství: 100 gramů u malých jídel, tedy snídaně, svačiny a 200 gramů u obědů a večeří. Když to vydržíte tři týdny, zvyknete si na odlehčenější jídelníček a minimálně kilo ztratíte. Možná i dvě. Ale hlavně - budete se cítit svěže, v lepší kondici.  

Pitný režim
Slyšeli jste to už stokrát, je to děsně omleté, ale opravdu to funguje. Ranní kávu vám nikdo nechce brát (ani tu odpolední), ale pak si uvařte konev slabého ovocného čaje a za dopoledne ji vypijte. Nebo si natočte do džbánu kohoutkovku a upíjejte. Když vás chytne neovladatelná chuť na mlsání, vypijte nejdřív sklenici vody. Ty dva ideální litry byste tak měli snadno zvládnout. Ale zkuste zapomenout na slazené vody. Prospějete váze a tělo bude mít radost, protože se pročistí a odlehčí.

Optimismus
Neříkejte si, že to nedáte, že už jste to zkoušeli stokrát, ale stanovte si nějaký dosažitelný a reálný cíl. Například, že do března vyjdete dvě patra bez funění, nebo ujdete 2 kilometry svižným krokem, nebo zhubnete 2 kila. Každé ráno se pochvalte za úspěchy a pevnou vůli. Radujte se z každého pokroku. Svěřte se kamarádovi, partnerovi, kolegovi, požádejte o podporu, škarohlídy neposlouchejte. A usmívejte se!

 

Michaela Vítková pro portál i60

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.3 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Střídmě z bohatého stolu! Souhlasím! K procházkám se přemlouvám, ale bez nich to fakt nejde! A vydržet, i když se váha ani nehne! K tomu právě potřebuji optimismus!
Dana Kolářová
Optimismus je důležitý. A pak jde ostatní samo.
Eva Mužíková
Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že denodenní dlouhé procházky mne držely ve skvělé kondici. Před rokem, kdy jsem se rozloučila se svým pejskem, nastal problém donutit se sama chodit. Během krátké doby došlo k velkému zhoršení kondice, přibrala jsem na váze, zadýchávala jsem se a byla i ve špatném psychickém stavu. Naštěstí jsem našla cestu, jak z tohoto stavu ven a i když mi nikdy nic nenahradí dobu strávenou s mým úžasným pejskem Bertíkem, dostávám se pomalu do starých kolejí.
Jarmila Komberec Jakubcová
Souhlasím se všemi body uvedeného článku. Chodím 4x týdne na vycházky s NW holemi cca 5km. Máme skvělou partu stejně "trhlých" seniorek jak nás nazývají jejich muži.Chodíme za každého počasí, vhodně se obujeme a oblečeme. Sacharidy vynechávám tak, že nejím přílohy a dávám si místo nich zeleninový salát a jen ještě musím zapracovat na pitném režimu. Optimistka nejsem, ale realistka.
Soňa Prachfeldová
Dobrý článek - chválím a tohle skoro vše můžeme , pokud nejsme nemocní. Do toho přátelé !
Danka Rotyková
Dobré opakování. Jen ten pohyb "venku" teď částečně nahrazuji i protažením doma. Už ale čekám na jaro, určitě nejsem sama ☺. Pecivála bych vedle sebe měla nerada.
Alena Tollarová
No jo, ale zkuste to říct někomu, koho kondice vůbec nezajímá a nejradši sedí u počítače nebo leží u televize ... :(
František Volevecký
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit skoro všechno, co autorka uvádí. S běháním by ale byl ve věku 60+ už opatrný s ohledem na klouby (do 65 roků jsem naběhal cca 50 tisíc km). Doplnil bych ještě úplně vypustit alkohol a velice se přimlouvám, opět z vlastní zkušenosti, za koloběžku. Kdo ji vyzkouší, ten se do ní zamiluje.
Dana Puchalská
Ano optimismus je důležitý. A pak jde ostatní samo.
Hana Rypáčková
Myslím, že už celé íčko chodí...Zná zdravou výživu i pitný režim a optimismus nám nechybí...
Věra Halátová
Ti turisté na fotografii, ti vypadají, že pěstují turistiku od mládí. Pokud je dnes někomu přes 70, a chodí o dvou holích, asi se z něj turista už nestane. Chodit pěšky bych doporučila mladým lidem, kteří jedou autem do obchodu vzdáleného 500 metrů od domova, pro rohlíky, autem. V pozdějším věku se lidé těžko předělávají. Já chodím pěšky denně a nikoho nepotkávám, jen pejskaře a sem tam matku s kočárkem.
Elena Valeriánová
Rozumné návody.