Podprsenka jako symbol změn ve společnosti
Ilustrační foto: ingimage.com a pinterest.com

Podprsenka jako symbol změn ve společnosti

28. 1. 2019

Byly doby, v nichž bylo žádoucí, aby ňadra trčela dopředu jako špičaté kužely. A byly také doby, kdy se ženy snažily vyvolat dojem, že žádná prsa nemají. Zažili jsme i časy, kdy naopak bylo módní ňadra zvednout tak, aby vypadala co nejkulatější a největší.

Ano, podprsenky silně podléhají módním trendům a mnohé ženy vyššího věku si s odstupem času s pohledem na starší fotografie říkají: Jé, to je legrace, jak jsem tohle mohla nosit?

Archeologové v jižním Tyrolsku objevili zvláštní kusy oděvu, o nichž se domnívají, že jde o nejstarší dochované exempláře podprsenek. Zjistili, že pocházejí z patnáctého století. Donedávna se mělo za to, že ženy znají podprsenky mnohem kratší dobu, teprve od devatenáctého století, kdy vystřídaly těsné korzety. Nicméně kusy látek, přesněji jakési sáčky nalezené v Rakousku naznačují, že ženy už mnohem dříve hledaly způsoby, jak svá ňadra někam umístit, aby jim nevykukovala z oděvu a nepřekážela.

Oficiálně se říká, že první podprsenku vymyslela Francouzka Herminie Cadolle, která rozdělila korzet na dvě části, krátce na to si podobný kus oděvu nechala patentovat Američanka Marie Tucek. Ale že by tehdy o tu novinku byl zájem, se říct nedá. Dámy dál nosily korzety nebo prostě košilky. Změna se začala ve společnosti projevovat počátkem dvacátého století, kdy přišlo do módy volné oblečení a korzety začínaly být považovány za nepohodlný přežitek. Mnohé ženy tehdy měnily životní styl, chodily do práce, začínaly cestovat, byly více samostatné.

Američanka Marie Phelps Jacobová je uváděna v dějinách módy jako žena, která v tomto směru udělala významný krok. V roce 1913 vyrazila na ples v šatech, pod nimiž měla ňadra umístěna v jakési sestavě sešité z kousků látek. Šlo jí o to, aby pod jejími splývavými jemnými šaty nebylo spodní prádlo vidět, tak se to pokusila řešit tímto inovátorským počinem. V té době byly v módě spíše chlapecké postavy, mnohé ženy se snažily prsa skrývat pod pevně zavázané kusy látky. Zkrátka, pravý opak dob, kdy bylo žádoucí, aby z pevně upnutých korzetů vykukovalo co možno nejbujnější poprsí.

Velké změny nastaly v třicátých letech dvacátého století, kdy začalo několik firem podprsenky vyrábět sériově. Začaly se také šít podomácku. Dokonce bylo zavedeno značení jejich velikostí, aby si ženy mohly snadněji vybrat. V čtyřicátých a padesátých letech se už jednalo o naprosto běžnou součást oblečení. V té době bylo žádoucí, aby podprsenka byla co nejpevnější a špičatá. Ideálem se znovu stala ženská postava ve tvaru přesýpacích hodin. To znamená, široká nebo naopak velmi úzká sukně, zvýrazněný co nejštíhlejší pas a ostře vyrýsovaná špičatá ňadra. Později mnozí muži říkali, že v té době šel z takových ňader téměř strach. Jiní naopak na tu dobu vzpomínají jako na ideální čas, kdy ženy opravdu byly ženami. Typická představitelka? Například herečka Marylin Monroe.  

V šedesátých letech ženská ňadra opět nabrala přirozený tvar a to trvalo až do let osmdesátých. Podprsenky byly spíše měkké, ňadra přidržovaly, ale nijak neměnily jejich tvar. Ovšem mnohé ženy  i v té době preferovaly podprsenky pevné, s vycpávkami, které ňadra pozvedávají. Zlomem v dějinách spodního prádla se stal rok 1991. Už dlouho sice výrobci spodního prádla dělali typy podprsenek, které ňadra opticky zvětšují a zvedají, ale tehdy firma Wonderbra udělala obrovskou kampaň. Její hvězdou se stala tehdy začínající česká modelka Eva Herzigová. Plakáty s nápisem Hello Boys a snímkem Evy v podprsence tehdy zaplavily svět a ženy začaly ve velkém kupovat právě ten typ prádla, ve kterém byla. Vtip této podprsenky spočívá v tom, že umí ńadra vytvarovat tak, že vypadají větší, kulatější, pevnější, ale zároveň tím ženská silueta neztrácí přirozený vzhled. Takže tuto podprsenku začaly kupovat ženy, které měly pocit, že mají prsa malá či povadlá, ale také ty, které svoje vnady chtěly ještě zvětšit, zvednout, ukázat. Zkrátka, kupovaly ji téměř všechny ženy.

Nyní se tento typ prádla drží na špici prodeje, ale s tím, jak v módě padly mantinely a pravidla, je samozřejmě nabídka podprsenek obrovská. Takže vybrat si nyní může opravdu každá žena takovou, která jí sedí a ve které se cítí dobře. A je úplně jedno, jestli preferuje tvar špičatých kuželů nebo takový, který vyvolává dojem co největší přirozenosti.

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Boháček
Pokud se podívám na značku Tisja Damen tak to je vrchol krásy a snad už nic lepšího neexistuje...pozor je tu prádlo i pro ženy nad...
Jana Baloušková
Můj spolužák, známý bývalý dívkař, mi nedávno řekl, že ramínka od podprsenky, která mnohé dívky i ženy velmi zralého věku, nechávají nezakryté, se mu velmi protiví a o takovou by rozhodně neměl zájem.
Antonín Nebuželský
Jo, dneska to prádlo, to je pastva pro oko chlipnikovo :-)
Jitka Caklová
Díky za článek s pohledem do historie. Pravdou je, že ač tento sortiment je dostupný v široké škále velikostí i vzorů, neuspokojí všechny ženy. Na jedné straně se některým ani do největší velikosti nevejde to, co mají a na straně druhé, ani do nejmenší velikosti nemají co dát. Moje maminka měla prsa, že si podprsenky musela dávat šít. Pravda moc jich nepotřebovala, neboť si šila pracovní košilky z bavlněného batistu, pod prsy stažené šňůrkou. A věřte, že kdyby při práci na poli, v potu, nejen tváře, měla hledět, aby její prsa měla ten správný tvar, tak by se její podprsenka od koňského postroje příliš nelišila. Znám nejednu ženu, která i dnes, o kdysi své chloubě říká, "raději je budu nosit v teplákách, než abych se škrtila v podprsence". Myslím, že je to každého věc. Panu Honzovi Jirákovi fandím, neboť chlap který neumí rozepnout podprsenku, si ženskou nezaslouží :-) :-)
Jana Kollinová
Zajímavý článek i fotografie. Je pravdou, že v současné době lze koupit kvalitní, pohodlnou a slušivou podprsenku, která uspokojí i nejnáročnější ženu. Korzet na fotografii mi připomněl milé chvíle, kdy jsme s vnukem vybírali 3 nejzajímavější plakáty z kalendáře nazvaného Alfons Mucha, které jsem si chtěla nechat zarámovat. Vnuk vybral reklamní plakát od A.M. na výrobek firmy Harner´s Corsets, na němž je nádherná rusovláska v bílé krajkové košilce s korzetem. Mám plakát v jídelně a ráda se na něj dívám a vždy vidím vnuka listujícího v kalendáři. Jsou to moje milé maličkosti.
Anna Potůčková
Tak já svoji troškou do mlýna přispěji také. Když jsme začali se sestrou nosit podprsenky, tak nám tehdy svoji příhodu s podprsenkou vyprávěl náš tatínek, kterak šel kupovat podprsenku pro naši maminku. A tak přišel do obchodu a že jde koupit podprsenku pro manželku a tudíž naši maminku. Měl to být snad dárek k narozeninám, nebo svátku, což už není podstatné. A když se jej prodavačka zeptala jakou chce velikost, tak samozřejmě ji neznal a prodavačce tedy řekl, že asi stejnou jako má ona. A jak to dopadlo? Podprsenka mamince byla akorát.
Zuzana Pivcová
S informacemi v článku souhlasím, jen bych doplnila, že tak koncem 70. let se nosily podprsenky zcela tenké, "natahovačky", u nás se stěží sehnaly, měla jsem dovezenou jednu z Rakouska. Pak se jednu dobu chodilo "ohne", čili "bez". Obdivuje to i pan Hrušínský v roli doktora ve filmu "Vesničko má středisková", jak je rád, že se ta pěkná móda dostala už i k nám. Jenže ne všem to opravdu slušelo.
Dana Puchalská
Ano. Dana Tomanová napsala skvělý článek. A přátelé nebuďme puritáni.
ivana kosťunová
Pane Jiráku pobavil jste mě, doporučuji vám přečíst si některý z humorných článků Dany Tomanové, která tuto textilii dovedla zařadit dle zajímavých kriterií.
ivana kosťunová
Dnes vyrábějí opravdu kvalitní prádlo, takže si mohou vybrat ženy s různými tvary i patvary. Jana S. mi připomněla jeden vtip o starší ženě, která také nenosila podprsenku, myslím, že existuje i kreslený vtip na toto téma, ale prezentovat to zde nebudu, asi to všichni stejně znáte... Ještě bych chtěla podotknout, že kvalitní podprsenka naopak zádům uleví.
Jana Slavíková
Mě se náhodou vzpomínka "experta" líbí, co dělal potom si můžeme domýšlet :-) Pokud žena s větším poprsím nenosí podprsenku, může si k stáru prsa podpírat gumou od tepláků. A to je potom opravdu sexy :-) Já jsem za tento vynález ráda a současné prádýlko je určitě pohodlnější než korzety z předminulého století.
Dana Puchalská
Kristova noho, my tu snad máme feministku. :-( :-( :-( Doba pokročila. Nebo se mi to snad zdá?
Zdenka Jírová
Paní Halátová zase perlí. Asi s narodila do špatného století, nic se jí tu nelíbí.
Věra Halátová
A ještě bych chtěla podotknout, ten pán, co píše, že "to bylo jeho hobby, hlavně rozepínání", no, hochu zlatý, na víc jste se nezmohl? Jiné koníčky jste skutečně celý život neměl? A to jste měl na to své hobby jednu jedinou podprsenku? IQ podprsenka!
Věra Halátová
Moje babičky žádnou podprsenku nenosily. Byly to venkovské ženy a nosily jen jakousi košilku. Já tomu říkám postroj na koně a nikdy jsem to nenosila a nosit nebudu. Nechápu, proč z ženských prsou - sice druhotný pohlavní znak - se dělá sex symbol. Ve věku i60 nemám v úmyslu zakupovat tento šíleně předražený kus prádla, aby mi vadil v dýchání a zařezával se do ramen.
Jana Šenbergerová
Líbí se mi, že jako první přispěli muži. Trochu jim závidím, že nemusí nosit žádný vršek. Je pravda, že dnešní podprsenky vypadají krásně, ale většinou mě škrábou nebo tlačí, i když je to moje velikost.
honza jirak
to bylo moje hobby. hlavně rozepínání. to jsem byl expert
Libor Farský
Velmi mě zajímají dějiny módy, děkuji za příspěvek do mého archivu.
Karel Boháček
Narodil jsem se do krásné doby- ženské prádlo je opravdu překrásné a opravdu funkční. Škoda, že výrobci ještě málo myslí na ženy po ablaci prsu /případ mé ženy/.