Zemřel Luděk Munzar, pan herec ze staré školy
FOTO: Česká televize

Zemřel Luděk Munzar, pan herec ze staré školy

26. 1. 2019

Luděk Munzar patřil přes tři dekády k oporám pražského Národního divadla, Kromě filmových a seriálových rolí se výrazně uplatnil i v rozhlase a dabingu. Významný český herec zemřel dnes v ranních hodinách doma ve svém bytě v Modřanech. Bylo mu 85 let.

Lásku k Národnímu divadlu...
Luděk Munzar se narodil v Nové Včelnici na Jindřichohradecku, dětství však prožil ve východních Čechách. Absolvoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové, poté studoval herectví na pražské DAMU. Po škole byl jednu sezónu v angažmá Městského divadla v Mladé Boleslavi, již v říjnu 1957 se stal členem činohry Národního divadla v Praze. Zde vytvořil řadu významných rolí, například Merkucia v Romeovi a Julii, Mefistofela ve Faustovi, Jindřicha V. v Shakespearově stejnojmenné hře či Agamemnona v Orestei.

Velké uplatnění našel v televizi i u filmu, často po boku své manželky Jany Hlaváčové. Herecký koncert rozehráli třeba v životopisném filmu o Leoši Janáčkovi Lev s bílou hřívou. Munzar hrál například i ve filmu podle Kunderova Žertu, k dalším jeho filmům patří Dědeček automobil či Srpnová neděle.

Televizním divákům utkvěl především v titulní roli posledního Dietlova seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře či v dramatizaci Falladova románu Ubohý pan Kufalt. Zajímavě provázel diváky po rozhlednách, vyprávěl o věkovitých stromech a pramenech řek. V posledních letech ho zaměstnala řada seriálů – Náměstíčko, Příkopy, Hraběnky nebo Místo v životě.

vystřídalo hořké zklamání

Když v Národním divadle začínal, stával při představeních v portále, sledoval, jak to mistři dělají, a dal si velký úkol – nepřekážet. „Minimálně pět šest let jsem tam stával a díval se. Když jsem pak hrál velké role, zjistil jsem, že nechodím do šatny – pořád jsem se měl na co dívat. Věřím, že gesta a intonace těch mistrů tam jsou dodnes, i když Národní i Stavovské prošly rekonstrukcí,“ uvedl v médiích.

Luděk Munzar převzal před rokem na jevišti "zlaté kapličky" cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. „Předtím jsem tam dvaadvacet let nestál. Když jsem pak viděl, jak to hlediště jako na povel vstalo, zkrátil se mi dech a jen jsem zíral,“ podotkl. Než v létě 1990 českou první scénu po neshodách s vedením opustil, odehrál tam 33 sezon.

„Můj vztah k Národnímu divadlu byl obrozenecký, národovecký a oni tam začali hrát jako v malém sklepním divadle. Národní divadlo není jen ta budova, to je součást našeho kulturního dědictví. Jestli někdo tu tradici ironizuje a posmívá se jí, tak se posmívá svým předkům,“ řekl v jednom z rozhovorů.

Manželé Munzarovi spolu začali jezdit po zájezdech a měli více než 350 vystoupení. Do divadla se už jako herec nevrátil, příležitostně se věnoval divadelní režii.

Auta, letadla a ledová voda

Luděk Munzar je podruhé ženatý, jeho první manželkou byla loutkoherečka Naděžda Munzarová, později provdaná za spisovatele Ivana Krause. Podruhé se oženil s herečkou Janou Hlaváčovou. Z obou manželství má tři dcery, z nichž Barbora Munzarová je též herečkou. Mezi soukromé zájmy Luďka Munzara patří od mládí letectví, později také automobilové závody (v oblasti automobilismu v 90. letech také krátce podnikal).

Za svoji velkou vášeň kromě lásky k létání a rychlým autům považuje Munzar koupání v ledové vodě. Rodina si prý kvůli tomu z něj dělá legraci: dostal župan s vyšitým nápisem Národní otužilec. „I teď v zimě si v bazénu krumpáčem v ledu vysekám díru, abych se mohl koupat, dělám to i dvakrát denně,“ komentoval to. Možná i díky tomuto drilu dvakrát zvítězil nad zákeřnou nemocí.

Munzar byl v letech 1995 a 2000 odměněn cenou Františka Filipovského za mistrovství v dabingu, se před šesti lety objevil i na filmovém plátně, když přijal nabídku Jana Hřebejka, aby si zahrál v jeho snímku Nevinnost. Předtím účinkoval v roce 1987 v historickém dramatu Františka Vláčila Mág. „Mělo se za to, že všechno odmítám, ale neměl jsem co odmítat, když mi nikdo nevolal. Žil jsem ale život naplno,“ dodal Munzar s tím, že Hřebejk našel odvahu a vzpomněl si na "starého dědka".

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Na Čt 1 bylo dnes hezké vzpomínkové odpoledne. Byl to moc dobrý herec, i když nepatřil k mým oblíbeným.
Alena Tollarová
Čest jeho památce! Líbil se mi (mimo jiné) seriál Hraběnky. Mohl by se někdy opakovat. A rozhledny, prameny i stromy? Paráda! A jeho vyprávění v rozhlase ...
Alena Vávrová
Také jsem ho měla moc ráda a často si zpětně pouštím některé díly seriálů K pramenům a Rozhlédni se člověče, které tak skvěle doprovázel. R.I.P.
Alena Vávrová
Také jsem ho měla moc ráda a často si zpěně pouštím některé díly seriálů K pramenům a Rozhlédni se člověče, které tak skvěle doprovázel. R.I.P.
Marie Doušová
Smutné loučení, byl to vynikající člověk a herec.Dík.
Věra Ježková
Byl skvělý herec, krásný chlap s příjemným hlasem. Děkuji za vzpomínku.
Libor Farský
Co dodat? Je mi smutno.
Dagmar Bartušková
Vynikající herec.
Marie Seitlová
Smutné, měla jsem ho ráda, byl to výborný herec. Čest jeho památce.
Zuzana Pivcová
S manželkou paní Hlaváčovou tvořili úžasnou lidskou i uměleckou dvojici. Vím, že pan Munzar onemocněl už v 90. letech pro mnohé nevyléčitelnou chorobou a vyléčil se za pomoci jednoho z tehdy ještě skvělých léčitelů pana Paseky. Tak mohl žít ještě nejméně 20 let. Budu na něj ráda vzpomínat a paní Hlaváčové přeji v její pokud vím ne zrovna dobré zdravotní situaci ještě dost sil.
Jaroslava Cabalová
Škoda tak vynikajícího herce a hlavně člověka. Je to velká ztráta. Čest jeho památce.
Anna Čípová
Smutná zpráva a velká bolest pro jeho nejbližší. Čest jeho památce.
Soňa Prachfeldová
Hrdý charakterní člověk, je to moc bolestné pro jeho rodinu.
Dana Puchalská
Ano, odešel navždy PAN HEREC. Děkuji redakci za připomenutí v pěkném článku.
Zdenka Soukupová
Také díky za krásný článek. Pana Munzara jsem měla noc ráda pro jeho moudrost a noblesu. Čest jeho památce.
Marie Ženatová
Díky moc za tento článek, byl to skutečně také můj velmi oblíbený a vynikající herec ze staré školy...
Jitka Hašková
To je dobře, že je pohotově zveřejněn článek o panu Munzarovi. Moc děkuji.
Eva Hynkova
Škoda, byl to PAN HEREC. Budiž mu lehká zem.
Helenka Červenka
Měla jsem ho ráda. Škoda každého dobrého člověka. Tak jen mu přeji, ať si s těmi herci nahoře zas pěkně zahraje.