Češi - národ, který příliš pije
Ilustrační foto: ingimage.com

Češi - národ, který příliš pije

29. 1. 2019

Každý sedmý obyvatel České republiky je zralý na konzultaci s adiktologem. Přesněji, pije tolik alkoholu, že je to nebezpečné pro jeho zdraví.

Tvrdí to organizátoři akce Suchej únor, tradiční kampaně, která si klade za cíl upozornit na to, že spotřeba alkoholických nápojů stoupá. Každý rok se do ní zapojuje čím dál více lidí. Podstata je prostá, lidé zkusí, jestli vydrží měsíc bez kapky alkoholu.

Podle lékařů je to jednoduchý test, který by někdy měl podstoupit každý z nás. Prostě si zkusit, jestli vydržíme měsíc nepít. Někomu se to zdá být naprosto přirozené, ale mnoho lidí je zvyklých napít se alkoholu několikrát týdně nebo i každý den. Jde přitom o lidi, kteří normálně fungují, pracují, nikoho by nenapadlo, že mají s alkoholem problém. A mnohdy ani nemají, prostě jim chutná, uvolní se při něm a nijak jim to nekomplikuje život. Ale pak se může ukázat, že bez něj prostě nemohou být. A to už problém je.

„Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v České republice objevují u více než milionu lidí. To je zhruba patnáct procent dospělé populace. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ říká profesor Michal Miovský, odborník na léčbu závislostí. Další odborník, který se touto problematikou zabývá, Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví uvádí: „Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě, za Litvu a Moldavsko. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Pokud někdo tvrdí, že nadměrné pití v České republice není problém, neví, co říká.“

Tyto studie mají hodně odpůrců. Ti argumentují tím, že je třeba rozlišovat mezi lidmi, kteří si dávají k večeři víno, přitom si povídají s přáteli, odreagují se od náročné práce a další den fungují, od lidí, kterým alkohol komplikuje život. Jenže odborníci tvrdí, že hranice mezi těmito typy pijáků je velmi tenká. Zkušenost s tím mají v jedné ostravské rodině.

Třiašedesátiletá Dana platila vždy za velmi dobrou hostitelku a společnici. A manželem často pořádali grilovací párty, na kterých se hodně jedlo a popíjelo. Na jejich zahradu na okraji Ostravy se sjížděli jejich přátelé z celého města a pochvalovali si, jaká je s Danou legrace. Bylo pro ni naprosto běžné vypít za večer litr vína, aniž by to na ní bylo poznat jinak, než tím, že byla vtipná, zábavná, veselá. Nikdy o ní nikdo neřekl, že je opilá. Jenže Dana po deseti letech takového popíjení zjistila, že má problémy s játry.

„Lékař mi řekl, že se už nesmím na víno ani podívat. A já zjistila, že to je problém. Dříve by mě nenapadlo, že budu nervózní a unavená, když se nenapiju. Prostě jsem si myslela, že když pít nebudu chtít, tak prostě nebudu. Jenže já mám na víno neuvěřitelnou chuť. Myslím, že jsem si za ty roky vybudovala závislost. Několikrát jsem abstinenci porušila, i když vím, že mi to škodí. Prostě si nemůžu pomoct,“ říká.

Její syn ovšem situaci popisuje mnohem dramatičtěji: „Máma ví, že pít nesmí, ale my víme, že tajně pije. Je normálně závislá. Dříve jsme to na ní nepozorovali, protože zřejmě měla dar, že alkohol perfektně snášela i ve větším množství. Ale teď si tajně kupuje ve vinotéce víno v plastu, schovává ho v různých místech domu a myslí si, že nikdo nic neví.“

S akcí Suchej únor začali lidé sdružení v organizaci Liga otevřených mužů. Na jejich stránkách se dá do akce zaregistrovat a účastnit se řady akcí s ní spojených, ale samozřejmě k ní každý může přistoupit sám, soukromě, aniž by o tom někomu dával vědět. Letos se organizátoři rozhodli k takzvanému sušení, jak abstinenci nazývají, vyzvat i ženy. Protože ty v pití muže velmi statečně dohánějí.

„Někomu se to může zdát zbytečné, myslí, si, že jde jen o gesto. Jenže efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětlil Ladislav Csémy.

Podle zahraničních výzkumů po měsíci bez alkoholu, až šedesát procent lidí, kteří to vyzkouší, následně s pitím alkoholu zvolní. Nejde o to, aby se z nich stali abstinenti a kárali každého, kdo si dá k jídlu sklenku vína, ale aby poznali, že láhev vína každý večer jejich tělu a duši nedělá dobře, byť jsou zpočátku přesvědčeni, že dělá. Čím je člověk starší a je na pití navyklý, tím těžší je s ním přestat. Je to stejné jako s jinými zvyky a rituály. Tak právě proto je dobré si občas zkusit, zda jsme schopni ty zvyky změnit, třeba jen na čas, nebo zda už náš život naprosto ovládly.

 

Hana Charvátová pro i60

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(3.4 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Taky by mě zajímalo kdo za naši rodinu vypije těch 15 litrů špiritusu na osobu, když já spotřebuji za rok asi dvě deci rumu do marmelády a mám pět nezletilých vnoučat. Myslím, že je to velmi individuální, jednak každý snáší alkohol jinak a jednak ti závislí si myslí, že závislí nejsou. Bydlím v rekreační oblasti a každoročně žasnu, jak "takyvodáci" udělají z Vltavy jednu velkou hospodu. Žasnu i nad tím, že lidé na alkohol mají peníze. Půlka národa brečí, že nemá dost velkou výplatu, druhá půlka národa má malý důchod - ale na pití se peníze najdou. Nechápu.
Libor Ptáček
Tak tohle je přímo protistátní článek. Kdyby byl ještě u vesla Kalousek tak dá autorku zavřít. Víte kolik je z alkoholu odvodů na daních? Stejně jako u cigaret a benzínu a boj proti kouření a chlastu je jen „jako“. Mám někde uložený pláč Kalouska jak si stěžoval o kolik propadly příjmy do státní pokladny když na Moravě proběhla kausa s falešným alkoholem a dost lidí na to zemřelo. Lidé ze strachu přestali pít a pokladna zela prázdnotou. Nebo jinak. Cituji z článku: „Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok“. Přepočtěte to na běžný alkohol, odečtěte děti a nepijáky a vyjde vám že všichni jsme denně na mol.
Jan Mašek
Jak říkal náš "Matyk" na průmce, že statistika je správný součet nesprávných čísel... Když poslouchám v TV někdy slinty MUDr Nešpora od Apolináře, je mi ho líto... Těžko mne někdo přesvědčí, abych si dal po vepřové limonádu. Myslím, že to daleko víc poškozuje zdraví, než když si na tu vepřovou dám poctivou dvanáctku... Ostatně si dovolím citovat mojí praktickou lékařku, kterou jsem požádal, aby mi otestovala cholesterol, protože jinak jsem prý úplně zdráv. Poslala mne na sono cév a po obdržení výsledku mi řekla, že mám cévy čisté jako pětileté mimino. Když jsem se přiznal k tomu, že si jednou týdně dám pět malých třináctek a k tomu občas (když přijdou známí) i litránek suchého bílého, prohlásila, že se za dobu své praxe (38 let) nestekala s alkoholikem, který by zemřel na infarkt, potažmo mozkovou příhodu. Za alkoholika se zatím nepovažuji a veškerá moudra o tom, jak je zdravé nepít, považuji za slinty, které nemají svá opodstatnění...
Zdenka Jírová
Nikdy jsem nijak neholdovala alkoholu, zejména tvrdému, občas s přáteli trochu vína. Posledních několik let nepiji ani víno, jen občas k jídlu sklenku nízkostupňového piva. Neumím si představit , jak někdo za rok vypije 14,5 litru čistého lihu. Já vím, že je to přepočteno, ale zdá se mi to moc. Je ale pravda, že denní konzumace sklenky vína nebo piva se doporučuje.
Věra Halátová
Statistika věda je. Z čeho je tato statistika vypočítána? Tady u hranic z Polskem se prodává hodně alkoholu právě obyvatelům z Polska. Po hospodách nechodím a kolem sebe mezi svými známými nevidím žádné alkoholiky, nikde v okruhu mých známých, ani v rodině, se nepožívají alkoholické nápoje. A proč by "každý" z nás měl vydržet měsíc nepít? Doufám, že tím myslíte jen konzumaci alkoholických nápojů.
Alena Tollarová
Tak tenhle problém mi nehrozí.
ivana kosťunová
Já bych to vůbec generačně nerozdělovala. Z mladého opilce může vyrůst jedině starý opilec.
Soňa Prachfeldová
Karle neříkám, že je to vždy a všude. Opilé najdeme i mezi starými. Nejhůř jsou na tom bezdomovci, ti se zahřívají až umrznou. Mě se líbí, že stará škola se umí k určité akci společenský obléknout. Ale když jsou nějaké veřejné slavnosti obci, tak tam je skutečně mnoho mladých opilců,
Karel Boháček
Nesouhlas se Soňou. Záleží o jakou akci se jedná. Chodím i na koncerty mladých a nevidím nějaké opilce. Takové pánské jízdy, myslivecké plesy a majálesy - tam dědové paří...
Soňa Prachfeldová
Když občas chodíme tancovat, tak vidím, jak senioři si dají vínko, někdo pivo i toho panáka, ale nikdy nevidím opilce, zato akce mladších, nebo koncerty, tak tam to fičí. A alkoholici stejně na nějaké statistiky a výzkumy nedají. Bílé vínko mám ráda bez mučení přiznávám , ale následující den si určitě nezkazím :-)
Dana Puchalská
Oktoberfest je v Bavorsku tradice. Měla jsem tu čest tam být. Ale ne v Mnichově. Bylo to hezké. A ten pohár (ne tuplák) jsem si na památku koupila.
Jarmila Komberec Jakubcová
Češi piji většinou pivo, ale např. v Austrálii se také pije v dost velké míře. Většinou z plechovek a je tam hodně pubbů, kam obyvatelé Austrálie rádi zajdou. V pití tvrdého alkoholu jsou především přeborníci na Ukrajině či v Rusku a Polsku. Také severské národy pijí "jako duha".A nakonec pan Kalousek a jeho láska k irské whisce o mnohém napovídá.A jak správně píše pan Boháček - Němci pivo milují - stačí zajet na jejich Oktoberfest do Mnichova.
Karel Boháček
Tyto statistiky mně uráží jako patriota Česka. Osobně se mně nikdo neptal či piju či má rodina. Nevím kde ty údaje berou. Alkohol u nás kupují hlavně Ukrajinci, Poláci a Němci. Tímto se pak česká spotřeba dostává zcela do jiných dimenzí. To samé je s pivem, kdy se tvrdí, že jsme na 1 místě. Já vidím hlavně Němce s basami piva.
Hana Rypáčková
Můj děda si dal vždy pp obědě pivo.Chodila jsem mu k Beránkům v Jeseniovce. A říkal : Kdo pil umřel, kdo nepil taky, tak jakýpak fraky...
Mirek Hahn
Každá závislost a ztráta samostatné vůle je tragická, nejen ta způsobená alkoholem. To je pokušení, které si musí každý neustále znovu vybojovávat sám se sebou, aby si udržel samostatnost, důstojnost a svobodu. Také samozřejmě nikomu nepřeji potíže s játry. Ale ta veřejná a kolektivistická kriminalizace alkoholu je, pro mne, otravná. Až bude tato společnost totálně a totalitně bez alkoholu, bez tabáku, povinně sportující, zdravá a sterilně uniformní a nudná....., tak to můj život otráví mnohem víc, než jakékoli množství alkoholu.
Dana Puchalská
Ano všeho s mírou. Vždyť dříve se alkohol prodával přeci v lékárnách. Nic se nemá přehánět.
ivana kosťunová
Jen pro objektivitu, bych chtěla upozornit i na léčivé účinky alkoholu. Sklenka piva, či "šťopička" Becherovky zlepšuje trávení. Ve víně jsou i vitamíny, a červené víno se nazývá mlékem starců. Jestli měsíc vydržím bez alkoholu zkoušet nebudu, není důvod. A nadále si po mastném obědě dám sklenku piva, na podrážděný žaludek Becherovku, s kamarádkou jednou za půl roku dvě decky bílého (někdy i 4 !), při oslavách narozenin skleničku sektu. A až se má játra ozvou, poslechnu je.