Co všechno dělají dnešní senioři?
Ilustrační foto: ingimage.com

Co všechno dělají dnešní senioři?

4. 2. 2019

Znáte mě jako pilného přispěvatele a člena redakční rady i60.cz. Zároveň však jsem sociolog a v současné době i doktorand na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Zabývám se aktivitami a životním stylem seniorů (zde míněno od 60 let věku). Co vše po celý den dělají? Jaká je jejich současná duševní pohoda? Čemu dávají přednost? A tak podobně.

Je ale prakticky nemožné navštívit stovky seniorů a dotazovat se jich osobně. Proto se používají hromadné anonymní dotazníky. Znám jejich výhody i nevýhody, a právě teď takový dotazník musím použít. Jde o anonymní dotazování pečlivě připravené a na malém vzorku odzkoušené. Je to také první takto zaměřený průzkum v ČR.

Tento dotazník je uložen na https://seniori-a-jejich-aktivity.vyplnto.cz/ - stačí kliknout na tento odkaz a můžete začít vyplňovat. Celostátní výsledky budou po ukončení k dispozici rovněž na tomto odkaze. Výsledky mohou pomoci jak v odborné práci na Karlově univerzitě, tak při dalším utváření státní politiky v podpoře stárnutí.

Chci vás proto požádat o vyplnění dotazníku. Žádné povinnosti vám z toho nevznikají, nejsou tam žádné komerční nabídky ani reklamy. Jediná podmínka: aby vám letos bylo alespoň 60. 

Tento text či vlastně aspoň odkaz https://seniori-a-jejich-aktivity.vyplnto.cz/ můžete také - s několika vlastními slovy - přeposlat svým známým, kterým je letos aspoň 60 let.

Děkuji za vaši laskavou pomoc.

 

PhDr. Oldřich Čepelka

 

(P. S. Pochybovači mohou opět psát své kritické komentáře, ale tentokrát je uvítám přímo na stránkách s dotazníkem, je tam tuším po skončení místo nalevo.)

Hodnocení:
(4.3 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Určitě všechno co jim dělá dobře.
Hana Práglová
Dotaznik jsem obdržela od našich soc.služeb.Vyplněno a myslím,zs i dobře odesláno.
Dana Puchalská
Včera se odeslání zadařilo. Posla jsem Oldo vzkaz. Sláva. Bylo to chvilkami na velikou kávu, ale nevzala jsem to.
Marie Měchurová
Dotazník jsme vyplnila a odeslala, tak snad došel tam kam měl....
Věra Ježková
Oldo, tak jsem to odeslala. A teď si nejsem jista, jestli ne podruhé. :-)
František Matoušek
Dotazník jsem vyplnil.
Oldřich Čepelka
Už definitivně opraveno. Odpovědi se ukládají, i když na konci na nic nekliknete, ukládá se to po každé odpovědi ... Je tam již 86 dotazníků z i60.cz!! Skvělé. Doufám ještě přibudou...
Eva Mužíková
Vyplněno.
Zdenka Jírová
nevím, zda se to odeslalo.
Antonín Nebuželský
Co tam mají s tím odesláním?
Oldřich Čepelka
Nerozlišila jste seriozní server od neseriozních, ale to se stává, nevadí. A je pravda, že tam Chybí polopatické tlačítko "odeslat". Ony totiž ty odpovědi se neskladují na všem počítači, ty se jedna po druhé ukládají hned a přímo na tom serveru. Ale za třetí, ten server by vám neměl posílat žádné obtěžující ani neobtěžující maily a je zbytečné se ho snažit zablokovat... On aktivně nic nerozesílá. Klidně s ním pracujte. Děkuji.
Jarmila Komberec Jakubcová
Poctivě jsem dotazník vyplnila ale chybí mi tlačítko "Odeslat". A na e-mailovou adresu mi přišla nějaká odpověď z noreply???? Tento portál mám blokovaný jako obtěžující a automaticky mi od něj vše jde do spamu.
Oldřich Čepelka
Na konci by mělo být tlačítko "Pokračovat" (uloží Vaše odpovědi a ukončí dotazování). V každém případě by se měly odpovědi na jednotlivé otázky hned zaznamenávat (pokud je vědomě nesmažete), aspoň tak mi to vysvětloval správce té webové aplikace vyplnto.cz.
Věra Ježková
Oldo, dotazník se mi docela líbí. Ale také nevím, jak ho odeslat. Na FHS znám dva bývalé kolegy: Karel Černý, Dana Bittnerová. (Také Z. Pinc a J. Sokol, to ale nebyli kolegové, nýbrž vážení pánové.)
Zdenka Soukupová
Vyplnila jsem, ale neumím odeslat. Je tam někde nějaké "tlačítko" odeslat?
Danka Rotyková
Jakmile si splním své odpolední pohybové aktivity, jdu na dotazník.
Dana Kolářová
Na dotazník nejdu.
Oldřich Čepelka
Známá socioložka Jiřina Šiklová, spisovatelka Irena Fuchsová a několik dalších známých osob, ke kterým se dotazník dostal, mi napsalo přímý mail a je vždy velmi pozitivní. Mám radost, ale prosím vyplňujte dál a přepošlete tu možnost svým známým. – Tento článek si za prvních 11 hodin přečetlo skoro 700 lidí, tak snad to bude pokračovat. Ještě jednou díky.
Oldřich Čepelka
Dobrý den všem. Prosím vás, byly tam problémy, ne v obsahu dotazníku, ale v tom, jak to připravil správce toho webu. Do zítřka by to mělo být opraveno. Většinou to je asi tak, že se odpovědi stejně uložily, i když jste o tom neměly žádnou zprávu. Já bohužel nepoznám, kdo co psal a komu se to povedlo a nepovedlo (tak moc je to anonymní!). Raději to prosím zkuste zítra, moc bych si přál, aby se to podařilo. Zatím je tam 97 odpovědí - dobré na 1,5 dne, ale potřebujeme mnohem víc. Když byste se rozhodly to vyplnit znovu, tak mi stačí připsat do otázky č. 6, kam píšete aktivity navíc, že jste to už jednou vyplnily. Já si pak porovnám všechny odpovědi (protože kombinace věku, bydliště, vzdělání a příp. další otázky bude jedinečná a podle toho bych poznal duplicity).
Alena Vávrová
Bohužel, byla to zbytečná práce, nemohla jsem odeslat :-(
Dana Puchalská
Odeslání se nezadařilo.
Dana Puchalská
Klika jsem na něj asi 5x ale prý se připravuje. Tak to zkusím asi později.
Dana Puchalská
Jdu na ten dotazník. Snad se mi podaří jej odeslat.
Naděžda Špásová
Vyplnila jsem ho, ale nevím, jestli jsem ho odeslala. Mám to stejně, jako Jana.
Jana Šenbergerová
Také jsem vyplnila, ale není mi jasné, jestli dotazník odešel, kam měl. Není jednoznačné, jak ukončit a odeslat.
Marie Ženatová
Také jsem už vyplnila a odeslala...
Zuzana Pivcová
Ten konec mi nebyl zcela jasný, jaká upomínka, ale odeslala jsem to.
Jitka Hašková
Tak jsem to vyplnila, ale asi se mi nepodařilo odeslání.
Marie Seitlová
Vyplněno, odesláno.
Růžena Kuželková
Vyplněno a doufám,že to vyplní dostatek nás - důchodců a hlavně odešle,tak do toho
Alena Tollarová
Vyplněno, odesláno. Odkaz pošlu známým.
ivana kosťunová
Vyplněno, odesláno. Ať se daří.