Výšlap do osady Křemýž
Foto: autorka

Výšlap do osady Křemýž

4. 2. 2019

Již dlouho jsem si chtěla pěšky vyšlápnout do osady Křemýž a dnes  1.2.2019 jsem svůj nápad uskutečnila. Jako obvykle, pejska, baťůžek a foťák a už jsme vyrazily. Ze Světce, přes městys Hostomice, kde jsem vyfotila bývalou sokolovnu, přes řeku Bílina a už pod Husovým vrchem jsem zamířila do kopců, směr Křemýž.

Křemýž je vesnice patřící pod správu obce Ohníč. Nejstarší zvěsti o této vesnici jsou z roku 1251. Prvním panským sídlem byla tvrz. Křemýžské panství koupila v roce 1664 baronka Kateřina Alžběta Bachonhay. V letech 1693-1695 nechala postavit barokní zámek a tvrz byla stržena. Později panství vlastnili Věžníkové z Věžník a Ledebourové, kteří zámek drželi až do roku 1945. 

Zámku, ač byl státem vyvlastněn, nebyla věnována nižádná péče, ještě před pádem komunismu byl zámek využíván pro dlouhodobě nemocné pacienty. V současné době je zámek opuštěný, zanedbaný, nikde jsem se nedočetla, kdo je současným vlastníkem, lidé ze vsi mi řekli, že snad nějaký Arab. Člověku je smutno při pohledu na ty krásné stavby, které se rozpadají.

V Křemýži je vesnický hřbitov, nová část je udržovaná, avšak  německé náhrobky se rozpadají. V roce 1930 měla tato vesnice 926 obyvatel - českých i německých, v dnešní době  309. Toto bohužel není výjimkou pro bývalé Sudety nikde. Po odsunu už nikdy vesnice nedosáhly původního počtu obyvatel.

Na návsi je kostel sv. Petra a Pavla z roku 1706 se zděnou zvonicí. Zvony byly kdysi bohužel zrekvírovány. Pouze u vchodu do sakristie je zavěšen malý zvonek od zvonaře Jana Baltazara Crommela z roku 1714. Vnitřek kostela je nádherně vyzdobený, občas se tu konají mše i koncerty,  např. folkových skupin.

Na návsi je hospoda, která se nabízí k prodeji, krámek Vietnamec zavřel.  Bývalý statek za sebou nechal spoušť a zbořeniny zemědělských budov. A kde jsou tak proklamované zákony, které se nedodržují, nikdo nenese zodpovědnost za dluhy a nepořádek z minula. Na venkov stát zapomíná, finance plynou do měst a venkov upadá a vylidňuje se, díky správám minulým i současným. 

Přesto lidé opravují své domky, mají na návsi hezký rybníček i dětské hřiště.

Přála bych této kdysi krásné historické obci, aby se dočkala lepších časů. 

 

Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Děkuji Aničko, jsme to tulačky že ? Ale dokud můžeme, tak půjdeme :-)
Anna Čípová
Díky za procházku pro mne neznámým koutem naší vlasti. Příroda krásná a bez těch opuštěných a zdevastovaných objektů by byla ještě krásnější. Je mi z toho smutno. Soni, těším se na další reportáže z tvého kraje.
Soňa Prachfeldová
Děvčata díky, je moc zajímavése rozhlédnout po těch malých vesničkách, někde jsou samí chataři a to jsou necitlivé zmeny6, zato pokud jsou tam ještě pamětníci, ráda se od nich něco dozvím.
Jaroslava Handlová
Krajinu krásnou tam v pohraničí máte, leč škoda, že zanedbané památky opravit nezvládáte!!! SOŇO, to není žádná výtka vůči Tobě. Naopak, Tebe chválím, že i na nešvary upozorňuješ a všechno hezky dokumentuješ.
Alena Tollarová
Další "zámek pod zámkem". Nedalo mi to a podívala jsem se na vlastníka. Máš pravdu, za společností s ručením omezeným stojí arabské jméno.
Hana Rypáčková
Už když jsem byla v Teplicích se mi tento kraj líbil...
Soňa Prachfeldová
Děkuji za Vaše milé komentiky, Věrko Kremyz je nespokojen, že prý se více prostředků dává do Ohnice, Křemýž má opravdu více historických památek. Kdyby se sehnala dobré ubytování stálo by za to navštívit středohoří při dalším srazu. Elenko také je mi smutno nevím co nádherného zanecháme mnoha příštím generacím.Je tu spousta krásných vesniček, které si zachovávají svůj zemědělský ráz a lidé pracovití.
Soňa Prachfeldová
Dekuji
Dagmar Bartušková
Snad se do tohoto kraje někdy podívám. Zajímavé názvy vsí. Fotky pěkné - i se psem. Soňo, ten je jistě Tvůj. :-)
Eva Mužíková
Ve dvou se to lépe táhne. Hezké fotky s komentářem, díky Soni.
Elena Valeriánová
Je to divná doba - přesně tak, hrabeme, hrabeme, dereme se dopředu a vůbec nám nezáleží, co po nás zůstává. Ničíme přírodu, nevážíme si toho, co nám zanechali předci. Za prachy bychom prodali i duši. Je mi z toho smutno, smutno je mi i z tvých fotek, takové krásné budovy a rozpadají se. Soničko, přesto děkuji.
Marie Novotná
Nikdy jsem neslyšela tyto názvy vesnic.Děkuji za hezkou vycházku a pěkné foto.
Dana Kolářová
Pěkný výšlap, vypovídající fotografie a hezká "holka".
Jitka Hašková
Bezva výlet.
Věra Ježková
Soňo, ráda jsem se prošla. Připomněla jste mi Ohníč; před mnoha lety jsem tam jezdila se svým tehdejším přítelem k jeho tetě.
Naděžda Špásová
Soni, krásná procházka. Taky mě vždycky mrzí, když narazím někde na chátrající objekty, které kdysi byly ozdobou vesnic a nikdo se k nim nehlásí. Fotky jsou super. :-)
Eva Krausová
Soni, hlavně, že jste si výlet "holky" užily. Hezké dny přeji oběma.
Soňa Prachfeldová
Zuzko , máme krásný kraj když některé části jsou velmi dotčeny průmyslem. Hanko souhlasím s Tebou. Danko, krásná procházka, nohy mě trochu bolely, parťačku ne, ta má čtyři :-)
Dana Puchalská
Škoda, že ti majitelé nechali všechno zpustnout. Ovšem hlídačka nemá chybu. A musela to být moc hezká procházka.
Hana Nováková
děkuji za procházku s komentářem. Kdyby bylo na mě, tak bych v části stavebního zákona uzákonila, že každý objekt do 5 let musí být zrekonstuován, a ne že si nějaký pracháč zkoupí objekty, které pak totálně dojdou zkázy, v mnohých případech ohrožují i zdraví a majetek dalších lidí. Je to divná doba...
Zuzana Pivcová
Zcela neznámý kraj, ale zřejmě moc hezký. A že i dnes je to tam opomenuté, tak to mě hodně mrzí. Díky, Soňo.