Rejvíz, místo mého srdce
Foto: autorka

Rejvíz, místo mého srdce

9. 2. 2019

Na začátku vám položím jednoduchou otázku. Máte na světě místo, kde je vám vždycky dobře? Nemyslím váš domov, náruč milované osoby, ale skutečně místo jako takové. To moje se jmenuje Rejvíz.

Malá horská osada v našem (Olomouckém) kraji. Je pro mě opředena pavučinkovým kouzlem klidu, ticha a krásné přírody. Rejvíz mohu v kterémkoli ročním období, za deště a mlhy, i když je zalitý sluncem. Nejraději mám toto místo za ranního ticha, kdy se ještě nehemží turisté a jen ptáci něžně trylkují.

Je únor a ráno se otevírá krásný den. Rozhodli jsme se, že pojedeme na výlet.
Autobusem se přesouváme do Jeseníku a dalším autobusem pokračujeme na Rejvíz. Start našeho pěšího výletu bude u Penzionu Rejvíz. Pokračovat budeme po horské silnici, ta původní byla vybudována již v letech 1926 – 1927, směr Ondřejovické sedlo a dále pak do Dolního Údolí, kde znovu sedneme na autobus do Zlatých Hor.

Ale zůstaňme ještě chvíli na Rejvízu. Osadu najdeme rozloženou podél silnice II/453 vedoucí z Jeseníku do Zlatých Hor v nadmořské výšce 780 m, žije tam asi 65 stálých obyvatel. V obci je několik penzionů a turistických chat, filiální kostel Jména Panny Marie, Muzeum tkalcovství, Lurdská jeskyně z roku 1908 na Starém Rejvíze, kterou obnovili v roce 2006, starý hřbitov ruských zajatců z války, v blízkosti můžeme najít také zříceninu strážního hradu Koberštejn. Na Rejvíze však především najdeme krásnou přírodu, a to na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Rejvíz je ráj pro turisty a běžkaře. Jen málokdo nezná rejvízské rašeliniště – Velké a Malé mechové jezírko. V roce 1955 byla na rašeliništích vyhlášena národní přírodní rezervace. Bohužel i tvář přírody na Rejvízu se mění, a to jak zásahem člověka, tak i v neposlední řadě díky kůrovci smrkovému.

Jesenické hory umí být přivětivé i kruté. Vypráví se mnoho bájí a pověstí, které mají základ v germánské mytologii. Jedna z těch bájí vypráví o městě Hunohradu a pastýři Gillovi a váže se právě k mému milovanému Rejvízu. Můžete si ji přečíst zde.
 

Hodnocení:
(5 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřiška Hubačová
Při naší květnové návštěvě Jeseníků, Rejvíz určitě nezapomeneme navštívit. Místem našeho srdce se asi nestane, protože naše srdce mají Jizerské hory, ale určitě budeme rádi na Rejvíz vzpomínat. Elenko, děkuji za přiblížení.
Beáta Hvizdošová
Krásné místo, připomíná mi to krajinu Slovenska.
Benjamin Zigmund
Krásný článek. Nedávno jsem zde strávil tři dny a pak šel odtud níže do K. Studánky. Je to krásné místo, miluji to zde. Děkuji moc, jsem potěšen, paní Elenko.
Elena Valeriánová
Děkuji za vaše komentáře. Jsem ráda, že jste si odpověděli i na moji otázku. Myslím si, že takové místo je pro nás velmi důležité a měl by ho mít každý z nás. Eliško, na Hukvaldech jsem byla vloni a moc se mi tam líbilo.
Eliška Murasová
Elenko, chápu, že máš Rejvíz tak ráda, je to krásné místo. Odpověď na Tvoji otázku- pro mě asi Hukvaldy a řeka Lomná, vždy jsem tam šťastná.
Dana Kolářová
Eleno, znovu jsem si vyšla na Rejvíz a je mi hezky. Díky.
Dagmar Bartušková
Eleno, za tu poslední větu se omlouvám. Nepatří tam a ví to moc dobře i můj svéhlavý mobil!
Dagmar Bartušková
Eleno, tak to je ten Rejvíz - nádhera! Pověst jsem neznala, ale po přečtení už vím, jak to s pastýřem Gillem vlastně všechno bylo. teď bude czuž znám i tu pověst o pastýři Gillovi.
Soňa Prachfeldová
Elenko, líbezně jsi popsala krásu Rejvízu, nádheru přírody. Ne nadarmo se říká, že příroda léčí. Máte tam opravdu nádherně!
Zdenka Jírová
Před lety jsem byla v lázních Jeseník a tak jsem poznávala i okolí. Bylo to krásné putování.
Jaroslava Handlová
Nedivím se, že Rejvíz je místem tvého srdce. Byla jsem tam jen párkrát (ale nikdy ne v zimě), tak jsem si ho teď znovu vychutnala - právě v té bílé kráse připomíná pohádku. která se pěkně prolíná i do Tvých fotek. Díky.
Jindřiška Hubačová
Krásné fotečky a článek,který mě velmi zaujal. Ubytovat se v chatě Rejvíz , by nebylo marné.Krásné místo, které stojí za návštěvu. Díky Elenko.
Anna Čípová
Elenko, na tvou jednoduchou otázku odpovídám. Mám a ne jedno. A díky za milou procházku.
Marie Ženatová
Když jsem byla před léty s vnukem v Jeseníku jako doprovod při jeho léčebném pobytu, tak jsme si také jednu neděli udělali výlet na Rejvíz. Na podzim zde bylo nádherné všechno i rejvízské rašeliniště, ale zima je zde jak vidím ještě krásnější. Díky moc Elen za připomenutí a hezké fotečky...
Lenka Hudečková
Elenko, nádherný článek a krásné fotky. Taky se mi s Vámi na Rejvízu líbilo a koukám, že v zimě je snad ještě krásnější než byl v létě :-) ♥
Jana Šenbergerová
Zuzana mi připomněla, že jsem sem dala Můj tip na výlet. Je možné se podívat, jak to tam vypadá v létě. Na Rejvízu je opravdu krásně v každé roční době.
Mirek Hahn
Bezva fotky.
Eva Mužíková
Eleno, díky za povídání a fotečky.
Zuzana Pivcová
Rejvíz už jsme tu měli kdysi v letní podobě, je vidět, že je krásný kdykoliv. A dvojnásobně pro toho, kdo má k němu niterný vztah jako Ty. Díky, Eli.
Dana Kolářová
Kouzelná zima.
Jitka Hašková
Díky za přiblížení krásného kousku naší země.
Naděžda Špásová
Elen, moc hezká procházka a fotky jsou super. Já mám takové místo, je to Blatná. Nás odpolední slunce taky vyhnalo ven a taky jsem si udělala radost. Konečně mám mraky. :-)
Dana Kolářová
To se mi to vzpomínalo na takové pěkné místo, Elenko.
Alena Tollarová
Na Rejvízu jsem sice fyzicky nikdy nebyla, ale díky prohlížení tohoto portálu už ho tak trochu znám. A vůbec se Tvé volbě nedivím. Kdo ví, třeba se zadaří a taky si tam nožky trochu ošoupu :)
Anna Potůčková
Mám také takové místo. Rejvíz neznám, nikdy jsem tam nebyla a dle přiložených fotografii by určitě za návštěvu stál !
Věra Ježková
Mám na světě místo, které mám hluboko v srdci a ve svých snech – vesničku u Příbrami, kam jsem jezdila jako dítě na prázdniny a kterou jsem loni po více než 40 letech navštívila. Doufám, že se tam podívám i letos. Elenko, Rejvíz jsem dosud znala jen jako jméno. Ráda jsem ho poznala tvým prostřednictvím.
Marie Novotná
Elen,to je krása.Já viděla Rejvíz v létě,ale koukám,že je nádherný i v zimě.Má jiné kouzlo,krásu v jiné podobě.Díky za přiblížení zimní atmosfery.
Hana Rypáčková
Hezké místo, Rejvíz mám ráda..
Marie Seitlová
Také mám takové místo a ráda se tam vracím. Na Rejvízu jsem byla vícekrát a je tam opravdu krásně. Elen dík za připomínku a krásné fotky.
Jana Šenbergerová
Je více míst, která nosím v srdci, ale Rejvíz ho zabírá nejvíc. Tento týden jsme tudy jeli do Jeseníku a já měla tisíc chutí vystoupit a užít si té zimní nádhery. Paní doktorka čekala, tak jsem to vzdala. Jirka Gill tam pořád tráví hodně času, ale už ho nechtějí nohy nosit. Asi si je moc ošoupal v rejvízském rašeliništi.
Dana Puchalská
Ano ani jsem nemusela jet někam, kde jsem nikdy nebyla a uviděla jsem krásný kout naší země. Děkuju. Fotografie jsou reklama na zimní pohádkovou nádheru.
Hana Nováková
krásně jsem se prošla z tepla domova a zároveň jsme se i dozvěděla něco zajímavého. Děkuji - moc hezké