Tip na zimní výlet:  Zamrzlý Vaňovský vodopád
Foto: autorka

Tip na zimní výlet: Zamrzlý Vaňovský vodopád

11. 2. 2019

Do Ústí nad Labem přitéká Labe kaňonem, který si řeka po celé věky nespoutanou silou hloubila v tvrdých skalách. Skalnaté svahy řeku provázejí z místa zvaného Porta Bohemica až na hranici s Německem. Co by kamenem dohodil z Ústí nad Labem proti proudu řeky, resp. v jeho části Vaňov, jedna z četných roklí skrývá vodopád. Docela nenápadný Podlešínský potok si teče a teče, až dorazí na hranu skály. Jak je rozběhnutý, nezbývá mu než skočit dolů. No pravda, taky se dá říct spadnout. A hle, máme tu vodopád. Se svými 12 m patří v Českém středohoří k těm větším. Za příhodných podmínek v zimě vodopád zamrzá a tvoří překrásnou scenérii, stojící za shlédnutí.

Máme dvě možnosti, jak se k vodopádu dostat. Buď půjdete od výletního zámečku Větruše v Ústí nad Labem turistickou cestou po vrstevnici a sejdete ve Vaňově u Labe. Nebo to uděláte jako já, tj. úplně obráceně. Z Ústí nad Labem se svezete autobusem č. 15, projdete podchodem pod tratí a zvolna začnete stoupat průrvou ve skalách vzhůru. Pokud není náledí, jak jsem ho zažila před dvěma lety, ale pod nohama vám křupe bělostný sníh, cesta není náročná a snadno ji zvládnou i děti.

Ještě před příchodem k vodopádu je nalevo krátká odbočka na vyhlídku na Vrkočské skále. Doporučuji vám ji neminout, protože se vám z ní otevře pohled na klikatící se Labe, hrad Střekov s Masarykovými zdymadly pod ním i Ústí nad Labem.

A po chvilce už stanete na samém konci kaňonu Podlešínského potoka, který právě tady ve spolupráci s mrazem, vytvořil kouzelnou podívanou. Ta by však dnes nebyla možná bez toho, co v těchto místech vytvořila dávná sopečná činnost matičky země. Údolí je uzavřeno mohutným čedičovým sloupovím, navozujícím téměř posvátný pocit chrámové lodi.

Až se dosyta vynadíváte, můžete pokračovat po zelené turistické značce do Ústí nad Labem. Pohodlná cesta vede lesem a otvírají se z ní výhledy na protější svahy, hrad Střekov a Labe. Od zámečku Větruše se můžete svézt lanovkou, která vás z ticha přírody rázem sveze přímo do útrob chrámu nákupů. V nohou budete mít asi 6 km.

Zamrzlý Vaňovský vodopád v roce 2017, viz. Vaňovský vodopád 2017

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Alenko, z K.Varů jsme jely s kamarádkou domů schválně vlakem, abychom se pokochaly zasněženou krajinou na severu republiky. Byla to nádhera, kterou tady ukazuješ. Moc se mi líbí ta sněhová bílá holubice, která sedí v dutině stromu? nebo ve skále? Je to moc hezké zimní putování. Díky.
Jitka Hašková
Aleno, díky krásná procházka s fotkami. Ani nevím,kolik krásných koutů existuje.
Soňa Prachfeldová
Pořád se tam chystám. Moc hezké.
Eva Balúchová
Pamatuji si na tvoji minulou krkolomnou cestu.Tentokrát to bylo v pohodě a stálo to za to.Je to krása.
Věra Ježková
Krása nesmírná. :-)
Dagmar Bartušková
Álo, tolik jsem ten vodopád chtěla vidět. Díky! Je skutečně úchvatný!
Zuzana Pivcová
To je nádhera, připomíná mi to nějakou ledovou jeskyni.
Marie Novotná
Super,hezky se mi koukalo na Tvojí vycházku z teplého příbytku.Bezva foto.Díky.
Marie Seitlová
Krásně jsem se s tebou prošla, nádherné fotky rampouchů, medvěda i holubice. Díky.
Naděžda Špásová
Chodíme tam spíš na jaře, nebo v létě. Na zimní procházce bych se bála úrazu. Začínáme od Větruše a tam je ta cesta docela úzká. Vodopády jsou hezké, takhle zamrzlé.
Eva Mužíková
Těšila jsem se na tento článek, nezklamala jsi.
Marie Ženatová
Díky za nádherné fotky, také by se mi možná líbilo naučit se rámečky...
Dana Puchalská
Ústí je od nás daleko. Ale projížděli jsme jím cestou ke kamarádovi. Takže jen z oken budu či auta. Ale fotky jsou luxusní. Děkuji Álo.
Dana Kolářová
Prima tip na výlet i fotky, ale rámečky se mi nelíbí.
Alena Tollarová
Nad rámec článku musím poděkovat Eleně, která mě po telefonu naučila vkládat text do rámečků :)
Hana Nováková
Alenko, káva voní a já projíždím fotky. Moje teta bydlela v Ústí, byla jsem tam několikrát a tak jsem si z klidu domova vše připomněla. V zimě krajinu neznám, ale v létě je i byla paráda. Děkuji..
Hana Rypáčková
Už jsem to viděla na FB asi. Lituji, že mi je tolik... Jak to stihnu. Do stovky mne tedy neuklidňuje...Krása.
Anna Potůčková
Určitě super tip, fotečky krásné i obsahem, jen kdyby to nebylo tak daleko. Ale kdo ví, třeba se tu také někdy dostanu....
Elena Valeriánová
Úžasné!!! Je to paráda, vidím medvěda, holubici i ten kosočtverec a jsem nadšená. A chci stejnou cestou jít s tebou, třeba na jaře a nebo v létě. Krásně to umíš napsat a fotečky jedna báseň.