Valentýnská masáž
Ilustrační foto: pixabay.com

Valentýnská masáž

13. 2. 2019

Jak je vidět v těchto dnech, importovaný svátek svatého Valentýna se mezi českými milenci úspěšně ujal. Naše generace ho sice nevnímá s požadovanou vášní, ale mladým se očividně zamlouvá…

Kdysi jsme 14. února nanejvýš tak pogratulovali k svátku Valentinovi či Valentině – pokud jsme vůbec nějaké znali. Protože tenkrát nám to jméno evokovalo snad jedině slavný film pro pamětníky, anebo první kosmonautku světa… A vlastně si ani nejsem jistá, jestli vůbec tohle jméno kdysi v našem kalendáři bylo uvedeno.

Dnes už se dlouho před tímto datem utápíme v povinné mediální lázni plné komerčního kýče, před kterou není úniku. Tvar srdce se objevuje na těch nejbizarnějších místech i produktech. Člověk, kterému je už sedmnáct pryč, si možná klade otázku, zda forma až příliš nevítězí nad obsahem a nemění tím samotnou podstatu ušlechtilého citu, jakým láska bezesporu je… Ale v uplynulých třiceti letech jsme spolu se svobodou a demokracií přijali i mnohem horší zlozvyky, než je anglosaská oslava zamilovanosti. Nemám pravdu?

Ostatně – právě období největší zamilovanosti je mnoha odborníky z oboru psychiatrie označováno za jakousi dočasnou nepříčetnost, hraničící dokonce s nemocí. Ukazuje se, že u lidí, kteří prožívají romantickou lásku, probíhají v mozku stejné chemické reakce, jako u pacientů trpících obsedantně kompulsivní poruchou.

A láska je údajně taky chemická porucha. Dokonce prý na ni existuje chemický vzorec: C8 H11 NFEA!!! Z vědeckého hlediska jde vlastně o strukturně jednoduchý a účinný fenyletylamin skupiny amfetaminu, produkovaný septem limbického systému mozku v řídící centrále pocitu. Mozek je fenyletylaminem silně omámen, a zamilovaní tak prožívají stav prudké euforie. Být šíleně zamilovaný prý může znamenat opravdové šílenství – a výraz „ nemocný láskou“ je překvapivě přesný.

Ne, nejsem zapšklá stařena, a na všechna svá zamilování – a že jich nebylo málo – vzpomínám jak jinak než s láskou. Jen doufám, že budou mít odborní poradci smysl pro humor a utěší každého, kdo za nimi přijde s pláčem, že nedostal žádné srdíčko ani plyšáka…

I když ne všude patří svatý Valentýn milencům a ne všude vítězí srdíčka. Pokud by vás čistě náhodou přepadl valentýnský splín, tak navrhuji výlet do Estonska. Tam vypravují 14.února „autobusy lásky“ pro osamělé muže a ženy, kde mají příležitost k seznámení.

Myslím však, že k příjemnému seznámení docela postačí i český autobus.

Anebo seznamka na i60

Hezké vztahy i bez pompézních oslav vám přeje HŠ.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Už se u nás Valentýn zabydlel, a že přejímáme zvyky z venku a mladí obzvlášť , mě nepřekvapuje a ani mi to nevadí jen ať láska kvete v každém věku a kytička a polibek na Valentýna určitě udělá každému radost.
Marie Faldynová
Jednou jsem četla článek o tom, že lidé jsou "slaviči" a "neslaviči". Například můj muž neslaví ani své narozeniny. Důvod? Není jeho zásluha, že žije. O slavení Valentýna jsem se zase dověděla, že jde o nenápadný doprodej vánočních dárků. Pobavilo mne to natolik, že s tím obveseluji své okolí. Já si myslím, že je škoda neudělat někomu radost. Když mi to Valentýn připomene, proč ne?
Alena Vávrová
Mě taky kytka potěší kdykoliv, i když Valentýn mě nebere a letos jsem ho nějak opominula. Takže jsem dostala kytí a teprve se budu revanšovat. Zítra jdeme opět masopustní průvod do St. Splavů, tam bude příležitost koupit něco dobrého ;-) .
Zdenka Hillová
Mám ráda ,když dostanu kytku kdykoliv si manžel vzpomene je to i na Valentýna Valentýna
Alena Tollarová
Valentinská masáž mě nechává chladnou, spíš nevycházím z údivu nad těmi srdečními podivnostmi. Ať si to mladí chemií zasažení užijou. A třeba i ti starší, když se jim to líbí.
Jana Šenbergerová
Také jsem si dnes vybrala tulipány - červené.
Elena Valeriánová
Měla a mám to štěstí, že květiny dostávám od manžela kdykoli a docela často. Nejraději jsem měla když mi z práce přinesl konvalinky, které natrhal o přestávce - pracoval v kamenolomu. Valentýna jsme nezavedli, máme se rádi, ale zamilovaní? Já jsem měla dnes štěstí byla jsem nakoupit a v Lidlu byli nachystaní - kytic všech druhů plno, a já s kamarádkou sáhla po tulipánech, ty mám moc ráda.
Anna Potůčková
Stejně jako většina také tyhle dovezené zvyky nemám ráda. Stále jen přebíráme zahraniční zvyklosti a naše tradice upadají v zapomnění. Ano 1. máj nebyl jen svátek práce ale také svátek zamilovaných. Bylo by krásné, kdyby jsme si uchovávali naše svátky a zvyklosti a nemuseli za nimi jezdit do míst, kde je aspoň předvádí, jak vypadají.
Eva Mužíková
I já nemám ráda ty dovezené zvyky, mohu začít u Dědy Mráze, Santy Klauze, Helovína, Valentýnem konče..... stále někoho napodobujeme.
Zdenka Soukupová
Já tyhle dovezené svátky taky nemám ráda. Připadá mi, že jsou takové umělé, neupřímné, bez duše,že je to jen póza. Ale mladí to asi vidí jinak. Raději dostanu kytku kdykoliv jindy, protože vím, že to pak není z povinnosti.
Věra Ježková
Valentýna s přítelem neslavíme.
Hana Nováková
I já jako Jitka mám ráda 1.máj, ten se zatím nestal cílem komerce ba naopak, spíš je zatracovaný, ale přeci všichni ví, nebo by měli vědět, kde vznikl. Valentýn je pouze komerční a tak se všichni předvádí, co své milé dají. Nejde přeci o drahé věci, drahé kytice, ale já vždy uvítám milé pohlazení a políbení. Růži, kterou mám ráda dostanu až jindy, květinářství u nás na vsi nenajdete...
Jana Šenbergerová
Vždyť je to úplně jednoduché i bez chemických vzorců. Kdo chce, ať může, kdo nechce, ať nemusí. A pokud někdo nosí své ženě květiny i dávno po tom, kdy byl do ní "jen" zamilovaný, pak je to láska. Všechno ostatní je jen pozlátko, které, přiznejme si, někdy máme ještě raději. Jsem ráda, že jsou na íčku muži jako Karel a Mirek. Věřím, že je tu takových mnohem víc. Možná i já dostanu květiny. Když ne, nevadí, spokojím se i s polibkem, protože vím, že bude z lásky.
Jitka Hašková
Valentýna nemusím. Líbil se mi v Anglii, kde je to jejich tradiční svátek, ale mi přece máme 1. Máj - tradiční svátek lásky. To jsem vždycky v mládí chodila randit a ne do průvodu.
Mirek Hahn
Kupuji občas manželce květiny i mimo svátky a výročí, jen tak bez důvodu, pro radost. Koupím i na Valentýna, ať ví, že na ní myslím :-)
Dana Puchalská
Valentýn není můj oblíbený svátek. Nemám tento novodobý svátek lásky ráda.
Karel Boháček
I já přijal tento svátek ač jsem proti těmto uměle vyvolaným obchodním svátkům. Proč neudělat své polovičce radost a osvěžit si tak celkem fádní den?