Moje energie: Bajka o rozmlouvání Hlavy a Těla
Foto: archiv autorky

Moje energie: Bajka o rozmlouvání Hlavy a Těla

25. 2. 2019

Rozmlouvání Hlavy a Těla

Stačilo by napsat pouze tuto větu. Nechat působit vaší fantazii a navodit individuální hledání cesty . Ano, individuální! Mnoho let cítím, že energetické procesy v nás jsou pro každého z nás jedinečné a ušité na míru ( ne na Míru, Míra nám v této chvíli opravdu nepomůže). Kdo je však ušije, kdo je „krejčím“? U sebe intuitivně cítím, že jsem si zvolila padnoucí střih, ve kterém se cítím dobře a sama sobě jsem „návrhářem i krejčím“.

Všechno začalo před mnoha lety, kdy mojí „cestu“ překřížilo zákeřné onemocnění - Dětská infekční obrna ( poliomyelitis). V dialogu Hlavy a Těla se nečekaně vychýlila nerovnováha na stranu těla. Nohy ochrnuly a hlava v rozletu. Hlava i Tělo si velmi silně uvědomovali, že jeden bez druhého nemohou existovat. Jeden bez druhého nejsou nic. Snad proto Hlava začala přemlouvat tělo, rozmlouvat, posouvat, ukazovat jinou cestu …Tím permanentním dialogem se z Hlavy a Těla stali přátelé. Věřili si. Naučili se postupně naslouchat jeden druhému. Vnímat své nečekané výkyvy a umět si navzájem v době nouze pomoci.  Hlava si třeba v pubertě usmyslila, že bude frustrovaná nefunkčností Těla. A Tělo, „jako“ na just, zvýšilo výkonnost sportem a řeklo Hlavě, že to je cesta, kudy se dá jít. Kamarád Hlava akceptovala nároky Těla. Velká zátěž však oslabila Tělo. Hlava  v té chvíli, „jako“ na just, nastoupila cestu studia. Nechala tím Tělo odpočinout, nabrat energii. Tělo nečekaně nabytou energii odpočinkem využilo velmi smysluplně. Pravda, musel tomu napomoct impulz zvenčí, ale krásný. Narodili se dva kluci. Zvolená cesta však Tělo vyčerpala, ale kamarádka Hlava Tělo podržela. Dala Tělu po čase smysluplnou Práci ve zdravotnictví, která je uspokojovala oba. Tělo i Hlavu, rodinu i práci. Bojovali proti viru, který je oba tak moc oslabil i posílil a oba si užívali radosti rodinného života. Ladili navzájem svou kondici a soužití  v průběhu let. Pomáhali si. Znali se do nejintimnějšího zákoutí. Třeba Tělo řekla Hlavě „ tloustnu“. Hlava intuitivně zvolila správnou cestu, kudy jít, aby kamarád Tělo netloustlo. Nebo když celoživotní droga sport vyčerpávala Tělo. Hlava v té chvíli začala sport pouštět, jen když mělo dostatek energie a radosti. K tomu všemu si oba, Hlava i Tělo, připíjeli, snad na usmířenou, koktejly z bylinek a zeleného čaje a pěstovalo kontakty s pozitivními lidmi a jejich pozitivními koktejly.  Dokonce, když v průběhu let zbýval čas, Hlava dala Tělu „ Celoživotní vzdělávání“ a oba si začali plnit zdánlivě nedosažitelné sny  o fotografování. Celoživotní vzdělávání působí aktuálně jako rovnoměrná zátěž pro Tělo i Hlavu. Léčebná zátěž. Jako třešničku na dortu si oba k léčebné zátěži dali plavání. To pro vyváženost vzájemného dialogu. Dialogu Hlavy a Těla.

Hlavě a Tělu je dnes dost přes šedesát  a jejich přátelství je rovnoměrně  dobíjí energií. V zimě, na jaře, v létě i na podzim. Celoročně! Umí si poradit snad se vším, co je v životě potká. Vzájemně si dávají pozitivní impulzy. Jako dávkování léků . Hlava Tělu dávkuje vjemy z oblasti vzdělávání, kultury, hudby, četby, fotografování….a Tělo říká neúnavně Hlavě, že bez sportu, pohybu, zdravé a vyvážené stravy a pozitivních vjemů  prostě opravdu fungovat nebude.

No, prostě neúnavný a kamarádský dialog dvou celoživotních přátel.  Neúnavných přátel Hlavy a Těla!

----------------

Vím, vím a čekám námitky. Bajka je literární útvar přirovnání přes říši zvířat, ale troufnu si výjimečně  narušit zavedená pravidla.

Tělo i Hlava jsou naše vnitřní „zvířata“, která musíme zkrotit a naučit je přátelit, abychom mohli jen tak obyčejně „ být“.

Já „ jsem“ a jsem ráda na světě i přes ochrnuté nohy. Můj život se tím stal velmi bohatý vzájemným láskyplným dialogem Těla a Hlavy!

 

680×140.gif

 

Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Velice zajímavý a dojemný příspěvek. Děkuji.Přeji hodně další silné energie.
Jarmila Nedvídková
Brouzdám na íčku a narazila na vaši životní cestu. Máte můj neskonalý obdiv a upřímné přání ať se daří nabírat co nejvíce pohodové energie celého těla i mysle. Připojuji se k ostatním, že jste úžasný člověk. ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Eliška Murasová
Zuzano, jste obdivuhodná žena, četla jsem jedním dechem. Moc Vám přeju, ať si hlava i nadále rozumí s tělem, a totéž bych přála i sobě.
Jana Šenbergerová
Pro mě další úžasná Zuzana na íčku. Nejen před vaší Hlavou a Tělem se má hlava spolu s mým tělem sklání. A také před Myslí, která je obě podporuje.
Alena Tollarová
Moc Vám fandím, paní Zuzano, a přeji rovnováhu Hlavy a Těla. Moje sestra strávila celý život na vozíku. Hlava v oblacích, tělo neposlouchalo. Dětství jsem strávila ve vsi, po které jsme s ostatními dětmi lítaly a tlačily vozík ... pět let jsem víkendy trávila ježděním na návštěvy do Jedličkova ústavu a poznala lidi, co jim život naložil, ale je nesložil. Při Vaší zmínce o JL se nemůžu nezmínit o tom, že já jsem v nich za 7 týdnů pobytu před 6 lety načerpala energii, ze které saju pořád. Jestli máte chuť, podívejte se na moje Poprvé v lázních. Přeji Vám hodně pěkných chvil, třeba i tady, na i60. Na fotce Vám to sluší :)
Soňa Prachfeldová
Paní Zuzano jste statečný a obdivuhodný člověk. Prožíváte svůj život s veškerou zátěží a hlavně s velkou moudrostí. Každá životní rána nás vlastně poučí , jak dál , zda rezignovat a nebo se nedat a přes všechny těžkosti si říct - mám jen jeden život a chci si ho prožít. Děkuji Vám.
zuzana šišková
Děkuji všem za krásná slova hodnocení. Věřte, že i já čas od času zahořekuji, jako každý. To když se na chvíli Tělo poškorpí s Hlavou. Vždycky mě ale stoprocentně srovná pobyt v Janských Lázních, když vidím, jaké potíže mají jiní.Svým způsobem mě nemoc paradoxně i obohatila, ale to by byl další příběh.
Eva Mužíková
Před každým takovýmto člověkem se hluboce klaním. Děkuji Vám.
Hana Rypáčková
Díky za nápad. Je prima zade skákat přes kaluže. Jednou je hlava nahoře a podruhé zas dole...
Dana Puchalská
Moc pěkně napsaný příběh. Ano když bručím a nadávám, co mne zase v těle nechce poslechnout, tak si říkám : Jejda, nic mi vlastně není. Mohlo by to být lepší. Chce to jen zatknout zuby a nepodlehnout. Děkuju.
Naděžda Špásová
Je to dobře napsané, máte můj obdiv. Často žehrám na své neduhy, mám za sebou rakovinu, ale pak, když slyším, čtu, nebo poslouchám strasti svých kamarádek a známých, tak si dost hrubě vynadám, odpustím své oteklé noze, že se nevejde do boty a jsem ráda, že na tom jsem tak, jak na to jsem. :-)
Marie Faldynová
Správné rozhodnutí je základ, ať už jde o Tělo nebo Hlavu. Článek mne povzbudil k tomu, abych na sobě zapracovala.
Danka Rotyková
Úžasná, vyrovnaná Zuzana, nám poslala svůj životní příběh jako ukázku silné vůle člověka, která ale není zadarmo. Určitě je za tím vším strašně moc námahy a odříkání. Děkujeme, že jste se svěřila. Ať se Vám daří.
Hana Nováková
Smutné, dojemné, poučné - nebrečet, nelitovat se a jít dál a dál. Vždyť přeci život je dar a i takový jaký je, se má žít. Vážím si Vás
Olga Štolbová
Ahoj Zuzano, dík za zajímavé a dobře napsané úvahy. V mých očích jsi doslova hrdinka. Přeju Tvému tělu i hlavě, aby jim to spolu stále tak pěkně šlo. ♥ *****
Zuzana Pivcová
Jste obdivuhodná. Patříte k těm, kteří se dokonale sžijí s tím, co jim život nadělil. Lidé, kteří mají vše a najednou utrpí nějakou ztrátu, to často tak dobře nezvládnou, protože se jejich Hlava tomu brání protestem: Proč, za co? Já už konečně také žiju s vědomím, že zárodky všech nemocí, ale naopak i možnosti uzdravení, jsou v mé hlavě. Že mi to ale trvalo! Děkuji, jmenovkyně Zuzko.