Zdravá a odpočinková dovolená u moře? Přečtěte si naše tipy!
Ilustrační foto: CKVT

Zdravá a odpočinková dovolená u moře? Přečtěte si naše tipy!

26. 2. 2019

Na dovolenou k moři můžete vyrazit v každém věku. Možná se vám zdá, že s přibývajícími roky je cestování složitější a náročnější. My si ale myslíme, že odpočinek u moře za to stojí.

V tomto článku vám proto poradíme, jak a kam vyrazit, aby vše probíhalo naprosto hladce. Dovolená má přece být především odpočinek pro tělo i pro duši!

Proč vůbec vyrážet k moři

Máme pro vás pár důvodů, proč byste se měli rozhoupat a cestu k moři absolvovat. Tak především je pobyt u moře velmi prospěšný pro zdraví: minerály obsažené v mořské vodě mají léčivé účinky na naši kůži, a pomáhají proto s léčbou různých kožních onemocnění a ekzémů. Pobyt na slunci zvyšuje množství a aktivitu bílých krvinek, stejně jako látkovou výměnu v těle a pomáhá posilovat obranyschopnost. Vlhký mořský vzduch plný minerálů také čistí sliznice a rozpouští hleny v dýchacích cestách. Mořské bahno pak díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku pomáhá zmírňovat svalové napětí a pomáhá kloubům. Ve výsledků: bude se vám lépe dýchat, budete se lépe pohybovat a zlepší se vám imunita. A jako bonus si královsky odpočinete!

Co u moře dělat

Skvělou možností, jak si dovolenou u moře užít, jsou organizované výpravy pro vaši věkovou skupinu, kde se budete mít možnost setkat se stejně smýšlejícími lidmi. Všemi deseti vám můžeme doporučit pobyt v Klubu aktivní dovolené 55+, který dopřává lidem nad 55 let (a komukoli nižšího věku, koho tento plán láká) vyrazit k moři a zároveň si užít zajímavý program. Můžete se podle vlastních preferencí zúčastnit přednášek o zdraví s českými zdravotníky nebo fyzioterapeuty, pohybových aktivit či dechových cvičení. Vše ale není jen o pohybu! Čekají na vás také kulturní a taneční večery, možnost zahrát si deskové hry nebo se společně podívat na film. Když zrovna nebudete odpočívat na pláži nebo se účastnit výletů, budete mít na výběr tolik aktivit, že nebudete vědět, kam dřív.

TIP: Podívejte se na aktuální nabídku dovolené pro seniory, kde na vás čekají osvědčená ubytování, čeští delegáti a zábavný program na míru!

Kam vyrazit

Doporučujeme zvolit osvědčené a kvalitní ubytování v letovisku, do kterého se snadno dostanete. Pokud neovládáte angličtinu nebo jiný světový jazyk, pak se vám bude určitě hodit místo, kde se s personálem domluvíte česky, nebo kde budete mít k dispozici služby českého delegáta. Chorvatsko je proto ideálním adeptem. Díky své poloze můžete na dovolenou do Chorvatska jet podle vlastních možností autokarem, který vás vyzvedne na jednom z mnoha nástupních míst po České republice, případně zvolit dopravu vlastním autem. Služby českých delegátů jsou u cestovních kanceláří samozřejmostí.

Jak ušetřit za dovolenou u moře

Cenu dovolené může ovlivňovat spousta faktorů. Pro starší lidi je ideální vyrazit k moři v červnu nebo v září, kdy v letoviscích panuje větší klid a teploty v Chorvatsku se pohybují kolem příjemných 25-30 °C (záleží na lokalitě). V letních měsících mohou teploty vystoupat do tropických výšin, které by vám nemusely dělat dobře. A právě červen a září jsou z pohledu ceny velmi výhodné měsíce, cena za dovolenou bývá zpravidla nižší než v jiných měsících. Zároveň doporučujeme využít slevových akcích first minute, většina cestovních kanceláří nabízí do konce března zajímavé ceny. Čím dřív se tedy rozhodnete, tím levněji můžete cestovat! Tak na co ještě čekáte?

TIP: Chcete se podívat na kompletní nabídku dovolené v Chorvatsku? Prohlédněte si nabídku českého specialisty na Jadran.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Krásný je ostrov Šolta,je trochu neprávem opomíjený,ale ze Splitu se tam jede lodí. Krása,klid a pohostinní lidé.Stojí to za vyzkoušení.
Karel Hyndrák
Jarmilo, jak to uděláš abys časově propojila pobyt s letenkou? Koukal jsem na ten Brzet Omiš, je oblíbený už mají skoro vyprodáno. Začátkem července na 8 dní to tam mají Vítkovice s polopenzí za 40.300 Kč, Invia kupodivu za 36 700 Kč. Na booking.cz s vlastní letenkou a taxíkem to vyjde na 42 100 Kč. Drahý je ten taxík 2x 54€ = 2700 Kč. Cestovky to vozí autobusem, hromadně.
Jitka Hašková
Já u moře nejraději plavu, ve stínu si čtu, opalování mě vadí.
Vladislava Dejmková
Chorvatsko je také moje srdeční záležitost. Jezdíme tam s manželem skoro každý rok, ale téměř vždy na jiné místo. Abychom poznali zase něco nového. Cesta autobusem není příjemná, ale zatím to zvládáme. Loni jsme byli až na Pejlešacu, letos jedeme blíž jen na Krk.
Karel Hyndrák
Jarmilo, díky za tip.
Dana Puchalská
Chorvatsko je krásné. Moře super a co víc si může milovník plavání přát, ne?
Jarmila Komberec Jakubcová
Nejraději jezdím do Omiše nebo do Podgory.Jen mi tak trochu vadí dlouhá cesta busem, kdy ráno přijedu a musím čekat do odpoledne na ubytování. Letos jsem to vymyslela - letím do Splitu a pak do Omiše taxi. Zakoupila jsem si jak letenku, tak zajistila ubytování přes booking.Tím nepotřebuji žádnou cestovku a když mám k tomu dobré cestovní pojištění není co řešit.Sice je to dražší ale letím jen cca 1:45 minut. Už nejsem prostě nejmladší a mám ráda svoje pohodlí Zajistila jsem si hotel Brzet, kde to dobře znám.
Jana Slavíková
Chorvatsko je moje srdeční záležitost, jezdím na stejné místo, už mě znají babky na trhu i hospodská v mé oblíbené konobě. Letos opět na začátku července a ještě jednou na konci srpna. Už se těším
Elena Valeriánová
Chorvatsko vřele doporučuji a to nejen těm, co preferují organizovaný program. Bez strachu tam můžete provozovat i turistiku nebo procházky jak v přírodě, tak i ve městě.