Hrad Kašperk
Foto: autorka

Hrad Kašperk

6. 3. 2019

Již delší dobu přemýšlím o návštěvě Kašperských Hor. Jsou tam lázně, sami si vypěstují bylinky, květinky, dávají je do měšců a do koupelí s horskou vodou.

Dále se dočtu, že hrad Kašperk zve návštěvníky o jarních prázdninách na prohlídku, je vzdálen 2,5 km. To dám a výlet je na světě. Jenomže nevím co mě čeká. Jedu autobusem, postupně přistupují starší lidé, jedni se baví, že jdou s holemi kolem vody, druzí na hrad. Tak se tedy přidám k mužům a ejhle, po domluvě zjišťuji, že chtějí jít sami, že jdou pomalu a budou fotit. Tak mě nasměrují na modrou značku, které se mám držet, že tam tudy šli včera a teď jdou jinudy. Sejdeme se na hradu, tak jo, na viděnou. Nikde nikdo, velké haly pro skot a ohradníky. V dáli asi čtyři chalupy. tak tam zamířím, ale už je tam jiná značka, tak se vracím a směruje mě to do lesa do kopce. Bylo krásné počasí, v lese se šlo také dobře a před sebou vidím staršího člověka, tak na něj volám, zda jdu dobře na hrad a dobíhám ho. Vidím, že má francouzskou hůl, tak mu říkám, máte telefon, kdybyste upadl? Nemám. Je mi 77 let, mám operovaný obě kyčle, ta první bolí, ale už jsem starý. Hajný říkal, že tady je souška, tak se jdu na ni podívat. Víte, já jsem z Rumunska, přišli jsme sem jen něco v kapsách, jinak nám to Maďaři sebrali. Když bylo ještě hospodářství, tak to šlo, když to zabrali, tak to stálo za h...o. Loučím se, spěchám a on za mnou ještě volá, kudy mám jít, že přijdu do údolí a pak přímo na hrádek a hrad.

Konečně jsem na asfaltové cestě a vede do Žlíbku, vidím koryto, o kterém mně povídal, a za nim přímo mezi chaupama směrovku na hrádek.

Ptám se pána, který pije kávu na balkoně, kam mám jít, on říká na hrádek, je to na Vaše nebezpečí, je tam ještě sníh. Jděte rovnou po silnici, to Vás zavede na hrad. Vidím již skupinky lidí s dětmi, česky i německy mluvící, hrad Kašperk, fotím a pánové jsou zde také. Žádná děla na krku nemají, amatéři. Vyprávíme si cestu, oni jsou více zdrceni než já. Dáme si kávu a odpočineme.

Vypravuji se na zpáteční cestu, již kratší přes Kavrlík a do Kašperských Hor. Mají krásně velké náměstí a těším se, že se sem vrátím.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Bude podle vás Roman Prymula lepším ministrem zdravotnictví než Adam Vojtěch?

Rozhodně ano

19%

Myslím, že ano, Adam Vojtěch byl opravdu slabý

15%

Nevím, to se uvidí

18%

Myslím, že ne, Vojtěch nebyl špatným ministrem

26%

Rozhodně ne,

22%