Hrad Kašperk
Foto: autorka

Hrad Kašperk

6. 3. 2019

Již delší dobu přemýšlím o návštěvě Kašperských Hor. Jsou tam lázně, sami si vypěstují bylinky, květinky, dávají je do měšců a do koupelí s horskou vodou.

Dále se dočtu, že hrad Kašperk zve návštěvníky o jarních prázdninách na prohlídku, je vzdálen 2,5 km. To dám a výlet je na světě. Jenomže nevím co mě čeká. Jedu autobusem, postupně přistupují starší lidé, jedni se baví, že jdou s holemi kolem vody, druzí na hrad. Tak se tedy přidám k mužům a ejhle, po domluvě zjišťuji, že chtějí jít sami, že jdou pomalu a budou fotit. Tak mě nasměrují na modrou značku, které se mám držet, že tam tudy šli včera a teď jdou jinudy. Sejdeme se na hradu, tak jo, na viděnou. Nikde nikdo, velké haly pro skot a ohradníky. V dáli asi čtyři chalupy. tak tam zamířím, ale už je tam jiná značka, tak se vracím a směruje mě to do lesa do kopce. Bylo krásné počasí, v lese se šlo také dobře a před sebou vidím staršího člověka, tak na něj volám, zda jdu dobře na hrad a dobíhám ho. Vidím, že má francouzskou hůl, tak mu říkám, máte telefon, kdybyste upadl? Nemám. Je mi 77 let, mám operovaný obě kyčle, ta první bolí, ale už jsem starý. Hajný říkal, že tady je souška, tak se jdu na ni podívat. Víte, já jsem z Rumunska, přišli jsme sem jen něco v kapsách, jinak nám to Maďaři sebrali. Když bylo ještě hospodářství, tak to šlo, když to zabrali, tak to stálo za h...o. Loučím se, spěchám a on za mnou ještě volá, kudy mám jít, že přijdu do údolí a pak přímo na hrádek a hrad.

Konečně jsem na asfaltové cestě a vede do Žlíbku, vidím koryto, o kterém mně povídal, a za nim přímo mezi chaupama směrovku na hrádek.

Ptám se pána, který pije kávu na balkoně, kam mám jít, on říká na hrádek, je to na Vaše nebezpečí, je tam ještě sníh. Jděte rovnou po silnici, to Vás zavede na hrad. Vidím již skupinky lidí s dětmi, česky i německy mluvící, hrad Kašperk, fotím a pánové jsou zde také. Žádná děla na krku nemají, amatéři. Vyprávíme si cestu, oni jsou více zdrceni než já. Dáme si kávu a odpočineme.

Vypravuji se na zpáteční cestu, již kratší přes Kavrlík a do Kašperských Hor. Mají krásně velké náměstí a těším se, že se sem vrátím.

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Mošovská
Trochu z historie. V Kašperských Horách také zakotvila rodina Karla Klostermanna. Jeho otec zde byl praktickým lékařem a starostou okrsku.
Anna Čípová
Děkuji za přiblížení míst, kde jsem nebyla a možná nikdy nebudu.
Alena Vávrová
Moc hezky jsi mi, Jitko, připomněla moji návštěvu Kašperských Hor před lety. Po náměstíčku jsem chodila a fotila. Na hrad jsme nelezli, byl zrovna, nebo ještě? zavřený. Puťák s kamarádkou Pošumavím je nezapomenutelný....
Libor Farský
Jsem dominantou hradu přímo nadšený!
Jana Hošková
Hezký článek ! Kašperské hory mi jako název znějí krásně zvukomalebně a díky tomuto článku se mi vybavila vzpomínka, jak se s našimi malými dětmi v zimě ve sněhu plahočíme nahoru na hrad. Klouzali jsme a padali a když už jsme byli pod hradbami, najednou nahoře hluboký štěkot pořádného vlčáka ! Jen jsem doufala, že se nepustí za námi - nazpátek jsme letěli s dětmi v náručí, a tak jsme ten hrad nakonec ani neviděli ! Takže jsem si moc ráda prohlédla vaše fotky ! :-))
Hana Rypáčková
Krásné počasí a tak se trocha bloudění vyplatilo....V zimě jsem tam nikdy nevylezla...Jsi dobrá...
Soňa Prachfeldová
Kašperské Hory jsou krásné a vůbec celé okolí. Hrad není daleko od města , kde je nádherné Šumavské muzeum. Když v tv dávali policie Modrava ,často ukazovali Kašperské náměstíčko. Je to nádherná krajina.
Jitka Hašková
Hezký výlet. Tam jsem ještě nebyla a ráda bych se tam podívala.
Jana Šenbergerová
Kašperské hory a hrad Kašperk znám jen z doslechu. Další pěkné místo, které jsem "viděla" díky íčku a vašim fotografiím k článku.
Danka Rotyková
Minulý týden jsem se s mojí maminkou o tomto krásném místě bavila (její spolužačka ovdověla, a proto tam nějaký týden pobyla u své dcery). Četla jsem jí všechny možné informace a maminka litovala, že tam nikdy nebyla. A hned mi nakázala, že se tam alespoň já musím podívat. Tak to jsem jí ráda slíbila, určitě to mám v plánu. Ty fotky jsou moc hezké. DÍKY ...
Alena Tollarová
Taky bych se tam ještě někdy vrátila ...
Věra Ježková
Nikdy jsem tam nebyla. Hezké fotky.
Naděžda Špásová
Tuto oblast neznám, vypadá to moc pěkně i fotky.
Zuzana Pivcová
Moc hezký výlet a informace mi alespoň na dálku pomohly seznámit se s neznámým hradem. Ocenila jsem i záznam vyprávění toho pána.
Dana Puchalská
Byla jsem jen pod hradem. Teď vidím o co krásného jsem přišla. A městečko je krásné. Děkuju za připomenutí.
Hana Nováková
Je už to dost dávno asi 20 let jsem byla s rodinou na rekreaci v Kašperkách. Prochodili jsme okolí i na Kašperku jsme byli. Autem jsme procestovali i širší okolí, vykoupali se, byla to doslova snová dovolená. Děkuji za ukázku té krásy v zimním období.