Čím jsou dívky starší, tím méně si věří a bojí se tlaku okolí
Foto: Projekt sebedůvěry Dove

Čím jsou dívky starší, tím méně si věří a bojí se tlaku okolí

5. 3. 2019

Co dnes nejvíce řeší mladé dívky? Svůj vzhled. Tlak na to, jak vypadat, dnes cítí nejen třináctileté nebo patnáctileté slečny, ale i jejich o poznání mladší kolegyně.

Instagram, Facebook, Snapchat... Znáte je? Sociální sítě a mobilní aplikace umožnily snazší komunikaci, sdílení názorů, fotografií i zážitků a zastoupily dřívější funkci časopisů pro dospívající. Nyní popové zpěváky, modelky a sportovkyně nahradily hvězdy sociálních sítí. A vypadají dokonale, což vyvolává u mladých dívek tlak: být také tak krásná.

Není zlato, co se třpytí
Jak je to ve skutečnosti, o tom promluvila australská influencerka Essena O´Neil. „TOTO NENÍ SKUTEČNÝ ŽIVOT – trvalo mi asi 100 takřka stejných póz, aby mé břicho vypadalo dobře.  Ten den jsem takřka nejedla. Křičela jsem na svou malou sestru, aby dělala další fotky, dokud jsem nebyla řekněme spokojená,“ uvedla na svém profilu fashion bloggerka s více než 600 tisíci fanoušků, kteří každý den čekali na nové fotografie z jejího „perfektního“ života. Idoly krásy mají ke zdravému životnímu stylu a pozitivnímu přístupu k sobě samému obvykle dost daleko.

Pod tlakem okolí se cítí třetina dívek, s věkem sebedůvěra dokonce klesá 
Z průzkumu společnosti Dove, který firma provedla v Čechách a na Slovensku mezi dívkami ve věku 10 až 17 let vyplynulo, že se pod tlakem ideálu krásy cítí téměř polovina dívek. Zatímco dívky ve věku 10 – 13 let mají vyšší sebedůvěru (v Česku se pozitivně se ohodnotilo 58 procent dívek), u skupiny ve věku 14 až 17 let už byly výsledky o poznání horší (39 procent). „Starší dívky pohlavně dospívají, začínají se zajímat o první partnery a řeší více svůj vzhled, porovnávají se s ostatními,“ komentuje psycholožka Šárka Kučerová. Průzkum ukázal, že právě sebedůvěra a pozitivní vztah ke svému tělu zásadně ovlivňuje to, jak dospívající dívky vnímají tlak okolí a jeho případnou kritiku.

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Hyndrák
Určitě by se jim měly ukázat metody retušování fotografií, jako je např Dove Evolution https://youtu.be/iYhCn0jf46U
Mirek Hahn
Tlak okolí.... Bože, to už je nějakých tlaků, kterých se ženy a dívky obávají a mají potřebu je masově a kolektivně řešit. Mladé dívky se bojí tlaku okolí na to jak mají vypadat, mladé ženy kolem třicítky se mají potřebu vymezovat tlaku okolí a společenskému očekávání pokud ještě nemají děti, zralé ženy kolem padesátky enervuje tlak okolí, který v byznysu adoruje mladé, výkonné a rozhodné typy. Tak snad do takového světa ani nevycházet a zůstat sedět doma, ne ? To už mi připadá, že v Karvinné se někdo uprdne a celý Cheb je z toho pod tlakem......
Věra Halátová
Sebedůvěra v co? Ve svůj vzhled? To jsou věčné problémy puberťaček a adolescentek. Holky mají různé nápady, zvlášť když jim imponují různé herečky a modelky. Když jsem byla v tom věku, tak byla vzorem mladých dívek Sandy Show a Twiggy. Tak jsme chodily bosé - v létě, a nechtěly jsme jíst vepřo-knedlo-zelo. Když mi bylo 17, tak jsem jeden jela jen 1 kg jablek, druhý den asi 10 vajec na tvrdo uvařených, další dny, už nevím, prostě tímto blbnutím si holky prochází. Kdo má rozum v hlavě, začne se zabývat něčím jiným a a na takové voloviny nemá čas. V tom nadpise to slovo "řeší", to je záležitost mládeže, je módní. Řešit mohu matematický příklad, dokud jej vyřeším nebo nevyřeším. Ty dívky "neřeší" ty prostě přemýšlí o blbostech.
Slávka Kobylková
V tomto musí zasáhnout rodiče, především matka a vysvětlit, o co jde. Jinak to mají dnes mladí fakt blbý, za našich časů jsme si daleko více věřily,a taky jsme to tak nerozebíraly...asi bych mladá být nechtěla.