Kam s tím? Třídím, třídíš, třídíme
Foto: autorka

Kam s tím? Třídím, třídíš, třídíme

8. 3. 2019

Vypůjčila jsem si, tak trochu, začátek titulku od klasika, snad mi to bude prominuto.

Třídím, třídíš, třídíme! Opravdu?

V dnešní době je více než moderní žít zdravě, jíst zdravě, sportovat, hýbat se. Potud je to v pořádku (nebo by bylo lepší napsat, že je to ok?). A tak všichni běháme, jezdíme na kole, chodíme do fitka, nakupujeme předražené bio potraviny, které k nám doletěly z druhé poloviny zeměkoule a kdo ví, v jakých podmínkách byly pěstovány či skladovány.

Dalším fenoménem doby je dodržování pitného režimu. Už nepijeme, když máme žízeň, ale popíjíme pořád. Nápoje si nosíme se sebou v pet lahvích nebo v plechu, které se po vypití vyhodí. A v tom je zakopaný pes.

Pet láhve a nápoje v plechu - prokletí moderní doby?

Nikdy nepochopím člověka, který jede do přírody obtěžkán vodou v láhvi, kterou  po vypití prostě odhodí. Skoro nic nevážící petku. A tak se v lese, na louce nebo v řece válejí desítky, stovky prázdných petek. Na věky.

Nebo si myslíte, že je normální, aby z okénka auta vylétla na silnici plechovka od nápoje? Je normální, že v řece s vodními ptáky plave spousta plastového odpadu?  Normální to teda rozhodně není, ale běžné? Ano, bohužel.

Jsi normální homo sapiens?

Co jsme to ty naše potomky naučili? My to přece neděláme. My odpad třídíme a nosíme do kontejnerů. Tak kdo to potom dělá? Třídím, třídíš, třídíme?

Jak budeme žít ve zdravém prostředí, když si ho tak zaneřádíme? 

Fotografie, které jsem k článku připojila, jsem "nasbírala" při procházce kolem řeky. A protože to nejsou pěkné fotky, tak vám jich předkládám jenom pár. Jak vidno, můžeme si vybrat barvu, velikost i tvar vyhozených petek. Všeho je dost.

A příroda pláče, ale ona nám to vrátí! Dejte na mě...

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřiška Hubačová
Ano, příroda pláče:-) Třídíme doma odpad, uklízíme i v Jizerkách, ale většina se nám směje a odhazuje nepotřebné, kde je to napadne. Nerespektují ani chráněné krajinné oblasti. Ano, příroda nám to vrátí:-) Hezký a užitečný článek, děkuji, Elenko.
Lenka Hudečková
Ano Elenko, píšeš to dobře, plní tam a zpět odlehčení i prázdnou nádobu, nepochopím. U silnice vyházené z aut odpadky, petky, plechovky, ale bohužel i sedačky z bytů nebo ledničky!!! Opět nepochopím. Každé město má svůj sběrný dvůr, nebylo by kratší to odvézt tam než třeba 30 km do lesa? Když vidím moře, co vyplavuje, už ani nemám chuť tam ještě někdy jet? Přírodu lidé stovky let ničí a ničí.... :-(
Eva Mužíková
Jsem jako kapka v moři, přesto to nevzdávám. Sbírám v přírodě vše, co tam nepatří. Upozorňuji pracovníky MÚ na začínající nedovolené skládky, mám radost z nápravy. Také tu lidskou bezohlednost nechápu, bolí mne, vztekám se, je mi zničené přírody moc líto.
Hana Práglová
Krutá pravda!! Kdysi jsme viděli odhozenou pneumatiku na Skalnatém plese. Do dneška to nechápu
Soňa Prachfeldová
Také nepochopím ty sprosťáky, kteří dělají takový svinčík. Jsme toho svědkem dennodenně ,auta si zastaví vysypou plné popelníky ,plasty rovnou z okna dokonce i chataři kteří jedou v neděli domů ,vyhodí oknem při cestě plastovou tašku s odpadem a kousek dál jsou kontejnery. Zavrženíhodné a smutné, že se takto můžou chovat lidé.
Dagmar Bartušková
Fotky vypovídají. Smutná realita. Některým.lidem je jedno, jaký po sobě zanechají čurbes, osvěta ne osvěta..
Elena Valeriánová
Každý rok na jaře se provádí úklid na Den země. Co všechno se najde a posbírá. Ale je to marný, je to marný ...
Vladislava Dejmková
Naštěstí existují i lidé (mladí i staří), kterým na přírodě záleží. Pořádají akce a sbírají nepořádek po těch ostatních. Možná, že by bylo dobré, kdyby i v těchto případech zasahovala městská policie nebo asistenti prevence kriminality. Jsou sice ve jen městech, ale i tam je nepořádku dost a dost. A těch, co ho trousí, je dost také.
Hana Rypáčková
Je to smutné. Taky uklízím.
Marie Ženatová
Když jdu občas do lesa a vidím i tam ten nepořádek, tak je mi z toho moc smutno...
Dana Kolářová
Smutná realita.
Marie Novotná
Bohužel jsou lidi nepoučitelní.I u nás vídám stejné obrázky.Není co dodat.
Marie Doušová
Není co dodat ,je to tak, les se stává smetištěm . Proč se takle lidé chovají nepochopím a někdy dokonce žasnu ,že i slušní lidé dělají hrozné prasárny. Např: šla paní u lesa se psem jeho hovínko řádně zabalila do igelitového sáčku . Řekla jsem si zase jedna slušná pani ,ale pak jsem žasla, po pár krocích sáček odhodila do lesa a pokračovala dál. Raději měla nechat hovínko,aby si s ním příroda poradila a né ho balit do igelitu . Nevím, kde se to v lidech bere, ta bezohlednost a nesmyslnost počínání.
Anna Potůčková
Co písmenko, to smutná realita. Na procházkách se dá najít spoustu takových věciček všude okolo. Viděla jsem už také botky na elektrickém vedení. Takže odpad se dostává nejen na zem, ale také do výšin......V podzámecké zahradě v Kroměříži na stromě bylo také drátěné torzo deštníku v lonském roce.
Věra Ježková
Elenko, bohužel máš pravdu. Někomu prostě není „shůry dáno“ a nepomůže ani sebelepší osvěta.
ivana kosťunová
Není to pěkný pohled, bohužel se s ním také setkávám. Blízko hranic s Německem se setkáváme s tím, že u silnice se vrší pytle s odpadem. Naštěstí pořádkumilovní Němci nám ten svůj odpad alespoň zabalí, aby se dal snadno odvézt. Za naše peníze- pochopitelně. :))
Alena Tollarová
Bohužel to vypadá, že odhodit cokoliv kdekoliv normální je, protože barevno je na každém kroku. Včera jsem viděla v dutině prastaré lípy láhev od piva a nějaké hadry ... ach jo. Aby jim ruce upadly!
Naděžda Špásová
Elen, příroda nám to už vrací. Může mě klepnout, když jdu třeba po lese a tam je to jak na skládce. V tu chvíli lituju, že ty lahve, pneumatiky, plechovky a pod. nemají nohy a ruce, že by si toho dotyčného mohly hezky podat. Proč my v té přírodě nic nezahodíme a jiní bez zábran ano? Jo,jo, děsně mě to štve a ano, naše rodina třídí. Občas mám dojem, že lidi naprosto zblbli a bude hůř.
Jitka Hašková
Je to smutné konstatování, kolik lidí je stále nepořádných a bezohledných.
Zdenka Soukupová
U nás jsou kontejnery na petky nad v každé druhé ulici. A když jdu na procházku za město, do polí a do lesa, vypadá to tam jako na fotkách u článku. Nechápu! Možná by pomohlo občas někde nainstalovat fotopasti a příslušný zachycený "delikvent" by pak musel na vlastní náklady uklidit okolí v okruhu několika kilometrů.
Zuzana Pivcová
Překlepla jsem se na čtyři hvězdy, škoda, omlouvám se.
Zuzana Pivcová
Znám nepořádky v sídlišti kolem kontejnerů, avšak vyhozené věci v přírodě jsou daleko horší. Vím také, co dokáže při přílivu či bouřce "vrátit" moře. Díky, Eli.
Libuše Křapová
nejvíc asi kroutím hlavou, když někde daleko od cesty na kopci najdu pneumatiku, kolo, barel či něco podobně velikého. Že to těm lidem stojí za to se s tím někam tahat, když sběrny odpadu jsou teď a každém rohu.
Jana Šenbergerová
Přestože jsou tak pěkně barevné, s přírodou vůbec neladí. Říčka, která protéká naším městem také žaluje. Bohužel k ní není přístup, a proto se denně "kocháme" i nepořádkem, který do ní kdekdo nahází. Nejsou to jen kolemjdoucí, ale také zahrádkáři a chovatelé, jejichž pozemky s řekou sousedí. Někdy nevěřím vlastním očím, co všechno jsou schopni "poslat k moři", když pulírují vlastní pozemek. Hezký, nicméně hodně smutný článek.
Mirek Hahn
Lidi jsou čuňata :-) Venku nic neodhazuji. Když mám místo v batohu, občas i něco seberu po neznámém čuněti a odnesu do popelnice (když to není moc umatlané).
Elena Valeriánová
Omlouvám se, omylem jsem si přidělila hvězdičky :-(
Dana Puchalská
Ano příroda je zaplněna odpadky všeho druhu. My když jdeme někam do přírody, tak si bereme také pití, ale nemáme problém tu prázdnou láhev hodit do smetí. Zažila jsem, že malé děti se tady u nás rozhodly uklidit park před školou. Zametaly, plnily pytle plastovými lahvemi a plechovkami od limonád, no práce obrovská. A jak byly pak pyšné na to co dokázaly. A nechtějte vidět, jak to tam vypadalo za týden. Až mně bylo těch dětí líto. A v lesích, u řek a rybníků to fakt vypadá jak na smetišti.