Návštěva Amsterdamu v odstupu času
FOTO: autorka

Návštěva Amsterdamu v odstupu času

9. 3. 2019

Proč v odstupu času? Protože dojmy byly tak silné a krásné, že jsem chtěla psát, až ta euforie pomine. Nepominula.

Do Amsterdamu jsme se vypravili na první advent. Z letiště Schiphol nás do centra přepravil vlak. Za celou cestu nepřišel průvodčí. Okamžitě se nabízela hříšná myšlenka, že jsme si jízdenky kupovali zbytečně. Omyl. Z nádraží se totiž bez platné jízdenky nedostanete. Turniket si postaví hlavu a nepustí vás. Vím to, protože jsem mu cpala jízdenku na druhý den do skanzenu. Když jsme se vybatolili z nádraží, bylo ještě brzy na ubytování v hotelu, a tak, vybaveni jen lehkým batůžkem, jsme se vydali za prvními zážitky. Byli jsme doslova očarováni pohledem na domy podél hlavní třídy s bíle orámovanými okny, mnohdy to vypadalo, že domy nebo jen okna jsou nakřivo. Většina domů pochází z 16.-17. století, a jestli byly i tady vystavěny na kůlech, je možné, že k nějakým posunům došlo.  Bloumali jsme uličkami, tu s červenými lucernami jsme si nechali na večer, zabrousili do Shopping centra Magna Plaza a navštívili i Sex muzeum. Bylo to první muzeum tohoto typu, které jsem navštívila, a překvapilo mě, jak zábavně je expozice vytvořená. Jen mě trochu zaskočila figura Mata Hari, pozapomněla jsem, že nebyla jen tanečnice a špionka.

Na druhý den jsme měli naplánovanou jednak návštěvu skanzenu a pak návštěvu mrakodrapu A´dam Lookout, kde ve 100metrové výšce je houpačka. Samozřejmě, že jsme ji zkusili. Nevím, proč, ale v tu chvíli mě napadla písnička Dvaja blázni na mori…. . Součástí vstupenky byl i megahamburger, a když jsme ho spořádali, ozvalo se nad námi: „Tak, jak jste si pochutnali?“ Slečna, která již dvacet let žije v Amsterdamu. Bylo to velmi milé. A v podstatě tak milí a vstřícní jsou všichni. Nechci psát Holanďani, protože je tam směsice národností. Jsou tak nějak jiní. Tolerantní a ochotní.

Blížil se den odjezdu, a to by bylo, abychom kromě kanálů neviděli i moře, vlastně oceán. Vláčkem je to půl hodiny, tak jedem. Jenže se poněkud pokazilo počasí, moře jsme viděli, až když nám olizovalo špičky bot. Napadl sníh a byla mlha.  To nám ale celkový dojem nezkazilo. Amsterdam je nádherné a pohodové město. Pokud ovšem nezkřížíte cestu cyklistům. Svůj prostor si nenechají nikým narušit.

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Helenko v Holandsku jsem pobyla v roce 2003 svých krásných 14 dní, nikdy na tuto dovolenou nezapomenu. Na Shipholu jsme s kamarádkou strávily asi 2 hodiny pozorováním letadel, úžasná podívaná. Skanzen jsme taky viděly, pro mě tenkrát novinku Madurodam - miniatury, paráda. Byly jsme i v Alamsmeeru na květinové burze, u moře ve Volendamu a nechyběla ani večerní návštěva hlavního města a jeho uliček.. vykoupala jsem se 2x v moři, i když tam tenkrát pořádně fučelo. Jeden den jsme s kamarádkou navštívily Haarlem....Díky za milé připomenutí :-) i za krásné fotky...
Dagmar Bartušková
Pěkný článek i fotky.
Soňa Prachfeldová
Díky Helenko za hezkou procházku a krásné fotky.
Zuzana Pivcová
Amsterdam jsem navštívila dvakrát, poprvé se svými hostiteli už v létě 1991, podruhé jako členka mezinárodního výboru vojenských archivů na výročním zasedání. Díky Holanďanům, kteří se mi věnovali, jsem poznala centrum a hlavní památky a zažila plavbu po kanálech (grachtech), ale dávám přednost vlastnímu poznávání, než aby mě někdo všude vodil a věnoval se mi. Takže podruhé, byť velmi krátce, jsem byla volná. Díky za vyprávění, které mi mnohé oživilo.
Jitka Hašková
Amsterdam je krásný, před 10 lety jsem tam strávila Vánoce s kamarádkou u její dcery. Také mám spoustu nezapomenutelných zážitků.
Jitka Chodorová
Heleno, dle mého mínění jeden z nejhezčích příspěvků na portále, a ty fotky a kytičky.Jo, pro ty tulipány zapomínám na lásku....
Věra Ježková
Taky bych si dala říct. Díky za hezký článek i fotky.
Naděžda Špásová
Helo, to muselo být moc hezké a ty tulipány nemají chybu. Fotky jsou taky bezva. :-)
Dana Puchalská
Muselo to tam podle fotografií moc hezké.