Fotoreportáž z výstavy Předjaří v Královské zahradě 2019 na Pražském hradě
Foto: autorka

Fotoreportáž z výstavy Předjaří v Královské zahradě 2019 na Pražském hradě

8. 3. 2019

Letos se koná sedmý ročník této výstavy v empírovém skleníku v Královské zahradě. Je organizována pod záštitou paní Ivany Zemanové, manželky prezidenta České republiky. Kromě velkého množství krásných květin jsou každý rok vystavovány i vybrané umělecké předměty, které patří do sbírek Pražského hradu. Z Archivu hradu jsou vystaveny historické plány Královské zahrady.  Vedle svítidel, váz a koberců zhotovených podlle návrhů Bořka Šípka navíc návštěvníci uvidí rozměrný obraz od malíře Mikuláše Medka (1926 - 1974) a díla malířky, grafičky a sochařky Adrieny Šimotové (1926 - 2014); dar Prezidentu Václavu Havlovi od papeže Jana Pavla II - Mozaika Bohorodičky; dále dar papeže Benedikta XVI. prezidentovi Václavu Klausovi - Mozaika Svatého Václava. Obdivuhodné jsou 4 vázy z bezolovnatého křišťálu v čiré, topasové a rosalinové barvě, zhotovené ve sklárně Moser v Karlových Varech u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Těmito vázami přispěl k výzdobě reprezentačních prostorů Pražského hradu prezident Miloš Zeman. Sklárna Moser stále dodržuje původní způsoby sklářské výroby a všechny předměty jsou vyráběny pouze ručně. 

Rostliny vypěstovali hradní zahradníci v produkčních zahradách pod vedením Vladimíra Šeby.

Výstava byla otevřena 1.3. a potrvá do neděle 10.3. Denně je otevřena od 10 do 18 hodin. Ke vstupence dostanete letáček s popisem historie Královské zahrady od jejího založení na příkaz krále Ferdinanda I. Habsburského až po dnešek.

Texty jsem převzala z letáčku, který jsem dostala ke vstupence. U firmy Moser jsem byla před dvěma lety na exkurzi.

Jsem autorkou všech fotografií.

Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Mošovská
Jitko, hezky si nám představila výstavu Předjaří.
Eva Mužíková
Prohlédla jsem si fotky několikrát . Jsem ráda, že mám tady na sídlišti malý palouček, kde se mohu od jara těšit z květin a keřů. To mne opravdu nabíjí i proto, že vím, že se lidé díky pohledu na tu krásu, rádi vracejí rádi domů.
Eva Mužíková
Jitko, slova díků letí k Tobě. Tak to jsem opravdu nečekala, krása, krása, krása, pohlazení na duši.
Soňa Prachfeldová
To je opravdu nádhera, děkuji za potěchu mých očí,
Alena Vávrová
Krása nesmírná, děkuji za možnost sdílení.
Dagmar Bartušková
Jitko, úžasná podívaná, a ta plejáda barev!
Helenka Červenka
Díky za jaro, které jsi nám přenesla do pokojů :-)
Olga Štolbová
Jitko, moc děkuju, že jsi mě tam vzala. Jsem nadšená. Ještě dnes a zítra by to šlo a já, nemohoucí pajda, bych to nezvládla. ♥
Jitka Hašková
Děkuji za ohlasy. Jsem ráda, že se vám moje fotky líbí. Některé tulipány vypadají jako uvadlé, ale nejsou, jejich listy jsou přirozeně ohnuté. Mě zaujala narciska, která je pojmenovaná jako horská, ale já jsem ji pojmenovala střapatá, a ještě jsem takovou nikdy neviděla.
Vladislava Dejmková
Velká paráda. Hezký příspěvek k těšení se na jaro.
Hana Rypáčková
Pastva pro oči..
Jana Šenbergerová
Při pohledu na tu krásu už se těším, až plně rozkvetou okolní zahrádky. To bývá také pastva pro oči. Už teď krásně zpívají ptáci a začínají hledat druhého do páru, občas zahlédneme netrpělivou včelku. Těší mě, že jsem se dnes mohla "projít" rozkvetlou Královskou zahradou.
Jitka Chodorová
Paní Jitko, děkuji za náhlednutí té krásy, miluji od dětství tulipány, ale i ostatní kytičky jsou nádherné na fotkách, snad jen trochu té vůně chybí, ta musela být hodně intenzivní.Moc jste mě potěšila.
Marie Ženatová
Díky za překrásné fotečky...
Marie Novotná
To je nádherné.
Zuzana Pivcová
Krásné fotografie krásných květin v krásném prostředí. Když se to dá dohromady, pak má z toho čtenář i krásný pocit. Díky!
Eliška Murasová
Jitko, potěšila jsem oko, problažila duši, děkuju!
Dana Puchalská
Nádherná výstava. A fotografie jsou skvělé. Děkuju.
Věra Ježková
Jitko, nádherné, krásné, úžasné. Jak píše Alena, ještě by to chtělo tu vůni. Díky. :-)
Alena Tollarová
Na výstavu už jsem byla rozběhnutá v úterý. Byla jsem tak blízko, a přece jsem tam nedošla. Tak aspoň Tvým prostřednictvím jsem se pokochala jarními barvičkami a zkouším nasát vůni přes wifi ...
Naděžda Špásová
Jitko, to je taková krása, už aby to bylo i venku. Fotky jsou super. :-)
Jaroslava Handlová
Jitko, to je krásné jarní pohlazení, tolik svěžích květin, parádní fotky. K dnešnímu svátku MDŽ hezký počin od Tebe, díky *****
Elena Valeriánová
Neskutečná pastva pro oči i potěchu duše, nádhera. Tam by se mi líbilo. Díky za přiblížení.