Snachy a tchýně
Ilustrační foto: pixabay.com

Snachy a tchýně

8. 3. 2019

Mezinárodní den žen už zaplať pánbů není přehlídkou podroušených gratulantů s rudým karafiátem v ruce. Americké švadlenky v roce 1908 neměly tušení, jak se dá takový svátek časem zprofanovat, ale důvod k oslavě ženy zůstává…

Přinést mamince nebo babičce pěknou kytici a věnovat jí svůj čas, to by se asi mělo stávat častěji než jednou do roka. A v některých případech je třeba vzdát hold i tchýním. Jedna taková mi před léty napsala do rádia. V dlouhém dopise nazvala svého vlastního syna zlosynem, který opustil rodinu, zatímco s láskou a obdivem psala o své snaše. I moje maminka měla lepší vztah se svojí tchýní než s vlastní matkou…

Já mám taky své zážitky a pocity v roli tchýně. Tohle ne příliš libozvučné české slovo přináší téma na jednu stranu ožehavé a citlivé, na druhou stranu ovšem velmi vděčné.

Mám dvě snachy. A jak už to v mojí rozvětvené rodině chodí, jedna je vlastní a druhá nevlastní. Respektive, jedna je od vlastího syna, druhá od vyvdaného. To však nic nemění na tom, že před pár lety společně vymyslely „dámskou jízdu“ a přizvaly mě jako její šoférku. S pražskou snaškou jsme odjely za tou druhou do Teplic.

Užívaly jsme si to měrou vrchovatou. Dlouhou procházku jsme korunovaly opulentní večeří ve stylové restauraci a den pak příjemně zakončily doma u televize, ve které neběžel fotbal. V pyžamu a se sklenkou v ruce jsme probraly všechna zapovězená tabu a ještě jsme si jako bonus pustily Sex ve městě II. Ráno jsme se bez problémů vystřídaly v koupelně a vyrazily do Drážďan. Prošly jsme nákupní centrum, kafíčko, pohoda, žádný stres. Obě mé snachy plnily kabinky výstavními kousky za dobrou cenu a dožadovaly se hodnocení.  Že jim na rozdíl ode mě slušelo skoro všechno, s tím jsem se smířila bez jediné kapky závisti.

Od té doby se mnohé změnilo, teplická snaška se s mým synem a vnukem přestěhovala k mojí velké radosti do Prahy, ale na ten výlet vzpomínáme rády všechny tři. Přiznám se upřímně, že já bych asi žádnou ze svých tří tchýní nevyzvala k dvoudenní dámské jízdě... A ještě v doprovodu švagrové. Taková sestava je pro mě takřka nepředstavitelná. O to víc si našeho společného zážitku cením.

Jen mi vrtá hlavou, jestli jsem ho zažila proto, že jsem tak oblíbená tchýně, anebo mám jen štěstí na tak skvělé a velkorysé snachy…

Hezké vztahy a veselou oslavu MDŽ vám přeje

HŠ.

Hodnocení:
(4.9 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Se svojí snachou Zuzkou máme krásný vztah, škoda, že se zde nemůže vyjádřit i ona. Ona je moje taková psychická a já její fyzická podpora. Jsem opravdu šťastná, že i díky jí jsou vztahy mezi mnou a rodinou mladých tak skvělé.
Elena Valeriánová
Hanko, já jsem to četla taky tak, fuj tajbl. Máte to ale štěstí.
Hana Švejnohová
Zorko, tak to jste mě teď teda dostala... Naše Simonka a smažka - no to bych tomu dala... fakt jste mě hodně pobavila :-) :-) :-)
Zorka Horká
Šmankote jsem měla umatlané brýle místo snaška jsem četla teplická smažka :-( no a jinak, mám vlastních snach několik a holčičí víkendy si děláme párkrát do roka už dvacet let. Dokonce při těch posledních "asistovaly" i dospělé vnučky.
Zuzana Pivcová
Na svou někdejší skorotchyni jsem vzpomněla v někdejším příspěvku Říkala jsem jí maminko. Jinak nemůžu posoudit. Ale ostatním pěkný vztah přeji, je to cenné.
Zdenka Soukupová
Takové vztahy v rodině Vám moc přeju. Dost často to tak nebývá. Já se snachou i se zeťem vycházím taky moc dobře a velice si toho cením.
Jana Šenbergerová
Tak tenhle vztah nikdy nenavážu. Musím se, a ráda, spokojit s dcerami.
Vladislava Dejmková
Mám milou snachu, ale nevím, jaká jsem v jejích očích tchýně.
Jarmila Komberec Jakubcová
Mám skvělou snachu a mám ji ráda.
Věra Ježková
Přítel mamánek a skorotchyně pečující nepřetržitě o svého 40- a víceletého Venounka. Naštěstí kdysi. Zdravím všechny prima tchyně. :-)