Suchá kůže dokáže hodně potrápit
Ilustrační foto: ingimage.com

Suchá kůže dokáže hodně potrápit

9. 3. 2019

Vysušené ruce po dlouhodobém máčení ve vodě, navíc se saponáty, které narušují kyselý ochranný kožní film, zná asi většina z nás a dobře proto víme, jak je to nepříjemné.

Mnoho lidí má ale suchou kůži i jinde na těle, což je také nepříjemný problém. V řadě případů se s ním lze s většími či menšími úspěchy vypořádat.

Příznaky suché kůže jsou: zarudnutí, šupinatost, olupování, trhlinky, popraskání kůže a pocit její napjatosti. Všechny uvedené příznaky velmi svědí, takže si takto postižení lidé kůži neustále dráždí škrábáním, a tím celý problém ještě zhoršují.

Nejčastější příčiny
Kůže chrání lidské tělo proti vnějšímu prostředí. Má velice důmyslnou stavbu. Ochrannou funkci zajišťuje především tzv. kožní bariéra. Právě ta umožnila druhu „homo sapiens“ přežít v suchém prostředí.

Příčin, které způsobují suchou kůži, je hned několik:

- nedostatek vody v rohové vrstvě pokožky;
- zvýšená obnova pokožky;
- poškození kožní bariéry.

Zvykli jsme si suchou kůži neustále promazávat, ale podle dermatologů není tento postup řešením pro suchou pleť. Podstatné je odstranění příčiny tohoto stavu a obnova přirozených funkcí kůže.

Kožní bariéra
Kůži tvoří dvě základní vrstvy – dermis, „podkladová“ část - škára a epidermis, povrchová část - pokožka. V dermis je hodně cév a nervů, vlasové kořínky a potní žlázy a je zdrojem živin pro epidermis, v níž cévy a nervy nejsou.

Epidermis tvoří buňky a mezibuněčný prostor. Buňky se množí v nejspodnější, bazální části epidermis a postupně jsou vytlačovány dalšími generacemi nových buněk k povrchu. Cestou se oplošťují, ztrácejí buněčné jádro, odumírají a na samotném povrchu se olupují. Tomuto procesu se říká keratinizace - rohovění. Při putování do povrchových vrstev epidermis vylučují buňky do mezibuněčných prostorů látky, především lipidy, které utvoří „tmel“ či „těsnění“ mezi buňkami. Tukové látky jsou velice důmyslně uspořádány do celého systému, který zajišťuje, že z kůže neuniká mnoho vody a naopak škodliviny nepronikají dovnitř těla. Tomuto systému, který brání vnitřní prostředí těla, říkáme kožní bariéra. Obnova epidermis trvá asi třicet dní, kožní bariéra se regeneruje neustále,“ vysvětluje MUDr. Roman Hradecký.

Kožní bariéru skládají odumřelé buňky, které spojuje systém speciálně uspořádaných tukových látek, lipidů - tato lipidová složka je rozpustná ve vodě. Vytvářejí ji – ceramidy (50 procent), cholesterol (25 procent) a mastné kyseliny (10 procent) a několik dalších složek. Do epidermis se nedostávají z krve, protože v epidermis nejsou cévy. Lipidy jsou buněčného původu a aktivně je vylučují buňky epidermis, vně buněk se metabolizují a stávají se nedílnou součástí kožní bariéry, která se tímto způsobem neustále obnovuje.

…když se bariéra poškodí
Přirozenou obnovu kožní bariéry narušuje hned několik faktorů: extrémní teploty, a to jak mrazy, tak i horko, suchý vzduch, časté mytí, genetické dispozice (například u atopické dermatitidy a dalších kožních onemocnění), chemické látky a stárnutí.

Pokud dojde k narušení přirozené kožní bariéry, dochází ke ztrátě vody z kůže a k průniku škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí. To vše vede jednak k vysoušení kůže, k jejímu dráždění i rozvoji zánětu.

V důsledku toho je následně kůže suchá až šupinatá, křehká, náchylná k poškození, a tím pádem také velmi zranitelná. Může se objevit svědění, které nutí ke škrábání, jež stav kůže jen zhoršuje. Při genetické dispozici, tak zvané atopii se objeví atopický ekzém, velmi nepříjemné kožní onemocnění.

Co nám může prospět
Suchou kůži je třeba ošetřovat vhodnými přípravky preventivně, nikoliv s tím začít až ve chvíli, kdy se projeví zdravotní problém! „Není vhodné příliš často používat mýdlo a gely, které porušují kožní bariéru. Pokud je jejich použití nevyhnutelné, je potom třeba napomoci její obnově vhodnými přípravky. Běžné krémy a mléka zacelí kožní povrch. Tím jej uzavřou, takže zabrání úniku vody vně a průniku škodlivin kůží do těla. Je třeba je ale aplikovat opakovaně, několikrát denně. Proto doporučuji přípravky, které prostupují až k zárodečné vrstvě epidermis, vstupují do buněk, kde tvoří zdroj lipidů pro přirozenou obnovu kožní bariéry. Důležité je, že obsahují kvalitní ceramidy - substance, které vážou vodu - jsou velmi podobné těm, jež obsahují buňky epidermis. Tím dlouhodobě napomáhají její přirozené regeneraci,“ doplnil dermatolog.

Další ovlivňující faktory:
Některé nemoci způsobují vznik suché kůže - např. cukrovka, porucha funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin či tlustého střeva.

Nedostatečný příjem tekutin, který ovlivňuje i dostatek vody v rohové vrstvě pokožky. Nejvhodnější jsou nesycené vody, tzv. „bez bublinek“, které je třeba vypít denně nejméně dva litry. Mléko je potravina a čaj, káva a alkohol naopak tělo odvodňují.

Špatná strava s nedostatkem esenciálních nenasycených mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou za studena lisované rostlinné oleje, semena, ořechy a ryby. V podstatě se jedná o nadměrné omezení tuků v přijímané stravě.

Nadměrné používání mýdla, ale i sprchovacích gelů a čisticích prostředků. To není rozhodně vhodné. Vlivem vyrovnávajícího mechanismu kůže se poškození projeví až s odstupem času.

Prostředí s extrémně suchým vzduchem - tedy pobyt v klimatizovaném prostoru a s ústředním topením.

Kůži neprospívá ani nadměrné opalování, které by nikdy nemělo být bez použití kvalitních opalovacích prostředků, které zmírňují negativní účinky ultrafialového záření. Vhodné je doplnit organismus o betakarotén, provitamin vitaminu A, jehož přírodním zdrojem je zelená listová zelenina a zelenina a ovoce žluté barvy. Zdrojem vitaminu A jsou např. játra, olejovky, vejce, sýr.

Nedostatek vitaminu E, který obsahují ořechy, celozrnná strava, vejce, ovoce, naklíčená zrna, chřest, zelená zelenina; dále selenu, který je v hnědé rýži, ve vejcích, v mléce, ovoci, zelenině; zinku - ten zase obsahují ryby, sýry, mléko, zelenina, ořechy, semena, celozrnné potraviny; jodu, který tělu dodáme konzumací mořských řas, soli, ryb a plodů moře, ale je obsažen i v cibuli. Příčinou může být rovněž nedostatek křemíku, který se vyskytuje v bylinách – v přesličce a kopřivách.

Pobyt v zakouřeném prostoru a pochopitelně i pravidelné kouření.

Nadměrné vysoušení mastné pleti – škodí pleťové přípravky s alkoholem.

kosmetika péče o pleť
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA