Křeček je parťák pro každý věk
Ilustrační foto: pixabay.com

Křeček je parťák pro každý věk

14. 3. 2019

Už dávno nejde o zvířátko, které pořizují rodiče dětem, aby se zbavili jejich škemrání, že doma chtějí nějakého živého mazlíka. Křečků se v domácnostech zabydluje čím dál více. Chovají je nyní často i lidé vyššího věku, kteří už nemají síly a podmínky chovat psa či kočku.

Stačí se rozhlédnout v prodejnách s potřebami pro zvířata. Pro křečky je tam tolik pochoutek a předmětů sloužících k luxusnímu křeččímu životu, že se to začíná podobat kvetoucímu byznysu s potřebami pro psy. Pro křečky se nyní prodávají nejen speciální dobroty, ale celé sestavy obydlí s různými prolézačkami a důmyslnými systémy, které křečky zabaví. Pro někoho je to téměř úchylná představa věnovat tolik pozornosti jakémusi hlodavci. Ovšem lidé, kteří podlehli křeččímu kouzlu to vidí jinak.

Výhody chovu křečka jsou jasné.  Nepotřebuje venčení, žije si pěkně sám ve svém bydlišti, které mu člověk připraví, je vlastně nenáročný na péči ve srovnání s jinými domácími mazlíky. Ovšem mazlík to je. Když se k němu člověk chová s láskou, křeček to velmi dobře vycítí a náklonnost vrací. Každý, kdo křečky chová, tvrdí, že rozhodně nejde o tupou nemyslící myš, jak by si mnozí lidé mohli myslet.

„Křeček se dokáže hodně naučit, ale záleží na člověku, nakolik se mu věnuje a jak se k němu chová. Již delší dobu pozorujeme, že se o ně zajímají senioři nebo lidé, kteří mají zdravotní potíže. Tedy ti, kteří chtějí zvíře, ale nemohou si dovolit chodit venčit psa,“ uvedla Viera Niezerová z Českého křeččího klubu, což je občanské sdružení, které sdružuje lidi, kteří křečky milují.

Velmi podstatné je, že náklady na chov křečka nejsou tak velké jako u psů a koček. Navíc, což sice může znít krutě, se křečci nedožívají vysokého věku. Takže, když si někdo v pětasedmdesáti či osmdesáti pořídí křečka, může mít fajn zpříjemnění života, ale nemusí mít strach, že po jeho smrti zůstane zvíře samotné, což by se stalo v případě, že by si v tom věku pořídili štěně nebo kotě. Zkrátka, křeček je jednoduchá a levná alternativa pro ty, kteří si nemohou dovolit náročnější zvíře.

Není nic pro ty, kteří mají k hlodavcům odpor a jsou to pro ně jen plaché hloupé myši, se kterými se nedá komunikovat.

Současná obrovská móda chovu křečků naznačuje, že něco v těch malých potvůrkách asi je, jinak by si je lidé tolik neoblíbili. Přibývá nejen potřeb pro ně určených, ale také výstav, soutěží a různých dalších akcí, na kterých se majitelé se svými křeččími parťáky scházejí. Je to tak, žijeme v době křečků, ale možná to nevíme, protože oni ve svých domovech nejsou vidět. Na rozdíl od psů totiž nechodí na vycházky.

 

Hana Charvátová pro i60

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Myšlenka některých lidí, že zvířata jsou hloupá, je velký omyl. Naopak, čím víc se s nimi seznamujete, tím víc poznáte, jak jsou chytrá. Sice s nimi asi nepovedete filozofickou úvahu o státním rozpočtu, ale kde máte pro ně schovanou dobrůtku pochopí za dva dny , hru také lehce zvládne, dokonce moje kočka brzy přišla na to, že myšku, kterou ji ukazuji, vedu na niti a rukou s ní pohybuji. Dává mi to zřetelně najevo.
Hana Rypáčková
Docela tlustého oranžového dlouhosrstého křečka jsme také honili po bytě. Nakonec jsme ho vyluxovali trubicí zpoza skříně. Nic se mu nestalo, Čekala jsem, že ho budeme lovit v prachu, ale byl přisátý zádama .Šikula.
Alena Vávrová
Džungara Bodouška měla moje dospívající dcerka. Co vše jsme s ním zažili! Ona byla přes týden na intru, tak jsem ho měla na starost já. Taky nám zdrhnul z klícky za obývací stěnu, ale podařilo se mi ho večer vylákat na dobrůtky a lapit pod důmyslně nastražený cedník. Když stářím pošel, měl málem státní pohřeb ;-)).
Jitka Hašková
Ani náhodou. Když křeček utekl v bytě u tety a potom se strejdou do noci šoupali nábytkem, aby ho našli, nikdy jsem si křečka nepořídila a nikdy to neudělám.
Zuzana Pivcová
Pamatuji si, jak jedna mladá kolegyně před lety našla ráno cestou do práce v parku před Invalidovnou malého křečka, tak si ho vzala domů. Byl roztomilý. S těmito malými zvířátky však nemám žádné zkušenosti.