Zima končí, nejvyšší čas myslet na klíšťata
Ilustrační foto: pixabay.com

Zima končí, nejvyšší čas myslet na klíšťata

12. 3. 2019

Příroda se začíná probouzet a mnozí z nás taky. Ne že bychom celou zimu spali, ale přece jenom to sluníčko a teplo nám vlévá do žil novou krev.

Odložíme bundy, kabáty, teplé boty a budeme víc venku, ať už na zahrádce, v lese, v parku nebo na chatě. A oni tam rozhodně zase budou. Klíšťata.

Už je to 25 let, co Jana přišla v během jednoho roku o oba rodiče. Vitální šedesátníci, Brňáci těšící se ze 4 vnoučat od dvou dcer, se od jara do podzimu věnovali zahrádce na své chalupě na Vysočině a přes léto jim tam na střídačku přibývala všechna vnoučata. „Maminka z plného zdraví zkolabovala, byla převezena do nemocnice a z té už se nevrátila. Zabila ji klíšťová encefalitida,“ vzpomíná Jana, která je dnes v maminčině věku. „Tím naše neštěstí neskončilo, brzy se ukázalo, že tatínek vůbec není schopen bez maminky najít sílu k životu. Zemřel ani ne za rok po mamince, jedno léto tu byli s námi bez jakýchkoliv problémů, a to další už ani jeden nežil,“ doplňuje Jana s tím, že tenkrát nikoho v rodině vůbec nenapadlo, že je možné dát se proti klíšťové encefalitidě očkovat. Od té doby se už nechávají očkovat všichni, rodiče jí to ale nevrátí.

Klíšťata začínají být aktivní s příchodem jara, hlavní žně pro ně představuje období od léta do časného podzimu, ovšem nákaza může hrozit ještě v říjnu. Základní očkování se skládá ze tří injekcí, přičemž druhá dávka se podává 1 měsíc po dávce první a teprve po této druhé dávce je zaručena ochrana před klíšťovou encefalitidou. Na třetí injekci dojde za 5 – 12 měsíců po druhé dávce. Aby se udržela obranyschopnost organismu, je třeba přeočkování 1 dávkou po 3 až 5 letech.

„Česká republika patří spolu s pobaltskými republikami a Slovinskem k zemím s největším plošným výskytem infikovaných klíšťat v Evropě. Jen mezi lety 2012–2016 bylo potvrzeno 2500 případů nákazy klíšťovou encefalitidou. Přesto se proočkovanost obyvatel pohybuje někde kolem 25 %, zatímco v sousedním Rakousku je to více než 80 %,“ uvádí PaeDr. Josef Křivánek z Vojenské zdravotní pojišťovny a dodává: “Navíc větší je podíl očkovaných dětí a mladých lidí, přitom z hlediska průběhu a následků nemoci jsou nejrizikovější skupinou právě starší občané. Očkování není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, našim klientům proto výrazně přispíváme jednoduchým způsobem v rámci preventivního programu Zdraví.“

Očkovat se dá během celého roku, ideální doba na očkování proti klíšťové encefalitidě je však během zimy a v předjaří tak, aby byl člověk plně chráněn před nástupem hlavní sezóny klíšťat.

A jak to máte s očkováním vy?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Evi, i v městě jsou klíšťata pěkný problém . Potvory jedny kousavý. Mně pomohlo natírání rukou u nohou extraktem z vlaštovičníku.
Eva Mužíková
Jelikož se letos budu hodně pohybovat v lukách, lesích a mezi pejsky, očkování mám již objednané. Boreliozu jsem měla, encefalitidy se obávám. jak doporučuje Mirek, konzultovala jsem to se dvěma lékaři. Jeden názor nebyl jednoznačně pro, prý kdybych se pohybovala jen po městě, nebezpečí tolik nehrozí.
Mirek Hahn
To je nejednoduchý problém a řešení je třeba velmi pečlivě a individuelně vážit. Kdo má sklony k alergiím nebo potíže s imunitou, může si očkováním založit i na vleklé nebo trvalé zdravotní problémy. Na druhou stranu, encefalitida také není žádná výhra. Co se ale dá doporučit je, že pokud to chcete konzultovat s lékařem, vyberte si na konzultaci jiného lékaře, než toho, který by vás případně očkoval....
Hana Rypáčková
Musím vymyslit ochranu pro psa, ktetá by ho nezatížila ve jeho stáří. A dávat pozor na kousnutí i komárů. Mám z loňska zkušenost.
Danka Rotyková
Očkování mám teď v plánu. Les je nyní mým věrným společníkem, takže nebudu riskovat 100%, když mohu riziko snížit.
Karel Boháček
Dnes Vás nemusí kousnout jen klíště, ale můžete se nakazit infikovaným trnem, kousnutím inf.mouchou či ovádem. Mně tedy antibiotika nezabrala, je nutno brát několik druhů najednou - u nás berete jen jeden druh , případně berete poté jiný typ. Bohužel u nás léčba není na úrovni - znám jen 2-3 opravdové specialisty. Řada lékařů dělá zastaralé testy. Mně pomohla kombinovaná léčba, čínské bylinky a houby. Nikdy ale už nebudete úplně zdraví, následky jsou trvalé a projevy se opakuji v časových vlnách. Takže prevence a zase prevence.
ivana kosťunová
Myslím na klíšťata kudy chodím. "Klíšťátka moje, kde jste? Nemáte hlad ? " :))
Eva Krausová
Očkovaná nejsem, ale já i má fenka bereme pangamin, doporučuji.
Vladislava Dejmková
Od loňského roku jsem proti klíšťovce očkovaná. Dlouho jsem váhala, ale moje paní doktorka mi to důrazně doporučila, protože jsem několikrát brala antibiotika po nákazách klíštětem. Vím, že očkování nechrání proti lymské borelioze, což mohlo být v článku také uvedeno. Takže člověk stejně musí provádět prevenci proti klíšťatům. Mně se osvědčil B vitamin a před návštěvou lesa vhodné oblečení a spray.