Moje energie: Práce, která je potěšením i zábavou
Foto: archiv autorky

Moje energie: Práce, která je potěšením i zábavou

20. 3. 2019

Vím, že každý to má nastavené jinak. Nikdy mne nenapadlo, že můj nabíjecí mechanismus bude práce. Vnímat jsem ji začala hned po vyučení, kdy jsem zjistila, že práce, kterou mám ráda, je pro mne vším. Nezanedbávala jsem ani své tři děti, na které jsem byla sama. Ale začnu od začátku.

Vyučila jsem se fotografkou a začala fotografovat v ateliéru. Foto na průkazy sice moc zajímavé nebylo, ale byla to práce s lidmi. Většina z nich byla příjemná, i když „prudiči“ se našli, jako všude. Nejvíce mne bavilo fotografování dětí a svatby. U toho jsem zažila spoustu legrace a nikdy jsem nestačila sledovat čas. I práce v laboratoři mne dokázala upoutat. Byly to začátky barevné fotografie. Než jsem vyrobila pěknou barevnou fotografií, chtělo to hodně úsilí a zkoušek, jelikož barevná fotografie byla ještě v „plenkách“.

První kousek byl třeba fialovomodrý a potom při dalších zkouškách jste viděli stále lepší výsledky, až to bylo to pravé. Byla to velice zajímavá práce. Postupně se vše zlepšovalo, od papírů přes lázně až k prvním automatickým strojům. Naexponovat fotografií, vložit ji do stroje a potom čekat, až fotka vyjede ze stroje suchá. Nemuset namočit ani prstíček. Nebylo to nudné, protože mezitím jsem mohla exponovat další snímky nebo dělat něco jiného. Stroje mne vždy bavily, takže i poruchy jsem zvládala v pohodě pomocí techniků. Pokrok šel dál a my zakoupili první minilab. Za dobu působení ve fotografií jsem prošla stále kvalitnějšími minilaby. Říkáte si, že mne naplňovala práce s lidmi, a nakonec jsem od nich utekla do černé komory a ke strojům? Není to tak. Protože, i když stroje mne baví, kontakt s lidmi by mi chyběl, tak i nadále jsem chodila obsluhovat a fotit, i když toho bylo méně. Začalo přibývat digitálů a objevily se i počítače. Technika šla rychle kupředu. Práce začalo ubývat a mne už nic netěšilo, nenabíjelo. Začínala jsem být

V mých 55 letech jsem se rozhodla a hledala práci, kterou bych dokázala dělat s radostí. Přešla jsem do gumárenské výroby ve firmě GDX, kde se lisovalo těsnění do oken a dveří aut. Opět práce s lidmi a opět stroje. Pracovala jsem u lisu a byla jsem to opět já. Spokojená, radostná a každý den nabitá energii. Nevadily mi ranní, odpolední ani noční, ba ani přesčasy. Přišla doba odchodu do důchodu a já se těšila. Těšila jsem se, ale netušila jsem, co to obnáší. Po půl ročním odpočinku mi začala chybět nějaká práce, která by mne zase těšila a naplňovala můj

Hledala jsem a po nějaké době našla. Našla jsem si sezónní brigádu, prodej zmrzliny. Většina z vás, kteří mne znáte, ví, že to mne dokáže opravdu nabít. Nehledím na čas, ale setkávat se z dospělými, a hlavně dětmi, je pro mne něco, co se dá těžko popsat. Tato práce mne nabíjí na 150% hned ráno, když otevřu oči a odcházím. Večer přijdu domů, a jakmile za sebou zavřu dveře, jsem úplně vyčerpaná a mohu říct, že jsem nabitá pouze na 5%. Padnu do postele a připadám si jako vybitý mobil, který se musí zapnout do nabíječky, aby mohl znova fungovat. Pro mne je nabíječkou postel a představa, že mne zítra čeká další pěkný den s prima lidmi. Přes zimu doplňuji odpočinkový deficit setkání s vnoučaty 

Říká se do třetice… já mohu říct, že pro mne byly všechny tři práce nabíjecím mechanismem. A tak, v polovině března, začínám špatně spát a nemohu se dočkat 1. dubna, kdy začne sezóna.

Pár fotografií na ukázku níže, a myslím, že mohu zodpovědně říct, že můj život byl a je stále nabíjen i bez výměny baterie. 

 

Partneři soutěže:

710x100-4.png

DIG_680x140_stat.jpg

       

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Kéž bych se i já dokázala takto nabíjet. :)
Dana Kolářová
Rozumím nabíjení prací, která není jen povinností, ale i radostí. Radostí pro tebe i radostí pro ostatní. A té rozdáváš kolem sebe víc než dost. Ať je Ti vrácena mírou vrchovatou.
Marcela Broumová
Danko, učíš mě radosti ze situací, které bych podceňovala. Stokrát děkuju.
Marie Seitlová
Už se ti to nabíjení blíží, užij si to.
Jana Šenbergerová
Danuško, ať ti ta energie vydrží co nejdéle. Věřím, že tví zákazníci už se těší stejně jako ty.
Eva Mužíková
Ano, to je naše Danuše, človíček který má energie na rozdávání.
Hana Rypáčková
Vesele jen vesele , do práce Danka jde. Obdivuji tě. A ty růžičky...
Zuzana Pivcová
Danko, věřím tomu, že Ty jsi člověk, který by bez práce nevydržel ani týden. Fandím Ti.
Marie Ženatová
Díky moc za Váš článek. Nějakou dobu jsem také brigádničila u zmrzliny a mohu skutečně potvrdit, že děti jsou ti nejlepší a nebývalou energií nabíjející "zákazníci..."
Eva Krausová
Tak od práce fotografky bych neutekla, maxim. někam k novinařině, což se s fotografií dá spojit. Docela Vás obdivuji, že jste šla do gum.výroby. Obloukem se vyhýbám pracem u linky ap., no vzhledem k mým problémům s páteří ani nemohu dělat práce, kde se dlouho stojí nebo dlouho chodí. Nyní na "stará kolena" budu dělat kurz od EU, zítra se rozhodnu jaký, ale láká mne udělat si autoškolu. (ta se mi bude hodit i v důchodu). Původně jsem uvažovala o kurzu prac.v soc.službách ( práce se starouškama by mne lidsky naplnila), ale po 19 letech nočních bych raději pracovala už jen ve dne... Stejně plánuji jít o 2 roky dříve do předč.důchodu, má mamka byla v mém věku už 4 roky v důchodu. Zmrzlinářka brigádně by mne i bavila, ale musela bych u toho sedět. ?
Dana Puchalská
Moc pěkné.
Soňa Prachfeldová
Danko, vidím Tě živě před sebou, jsi děvče nabité energií, klobouk dolů před Tebou. :-)
Naděžda Špásová
Známe se osobně, takže vím, že neposedíš. A to je, myslím, moc dobře. Dobře taky vypadáš, tvoje dorty jsou všeobecně moc oblíbené a jako zmrzlinářku, kterou děti milují, si tě taky dovedu představit. Tak ať ti to, Danko, vydrží ještě hódně dlouho. :-)
Mirek Hahn
Páni...., takovej krásnej zvětšovák !
Anna Potůčková
Ano, jak jsem měla možnost Tě včera poznat osobně, tak nejen že jsi energií byla nabitá Ty, ale tu energii jsi přenášela také na některé z nás ….. i na moji maličkost!