Zemřel herec Stanislav Zindulka
FOTO: Česká televize

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14. 3. 2019

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka. Ztvárnil mnoho televizních i divadelních rolí. Za vedlejší roli ve filmu Babí léto byl oceněn Českým lvem.

Narodil se 5. května 1932. K herectví ho přivedli nejen jeho rodiče, kteří hráli ochotnické divadlo, ale i jeho nos. Divadlo a divadelní šatny mu totiž natolik zavoněly, že se z toho prostě musela stát láska na celý život. Na prknech, která znamenají svět, stál poprvé už v pěti letech. Od té chvíle jde až do dneška téměř z role do role.

Po absolvování pražské DAMU hrál 12 let v Hradci Králové, poté 22 let v Divadle bratří Mrštíků a při tom dlouhá léta spolupracoval i s loutkovým divadlem Radost. Vedle herectví se v Brně věnoval také pedagogické činnosti. Na tamější konzervatoři učil v letech 1968 - 1975, kdy musel ze školy odejít z politických důvodů. Pro špatný kádrový profil nemohl dlouho vystupovat ani na pražských divadelních scénách. To se změnilo v roce 1989. Z Brna odešel do Městských divadel pražských, kde odehrál 5 sezon. Od roku 1994 je členem pražského Činoherního klubu, vedle toho také často hostuje.

Filmový či televizní divák si ho vybaví především jako "velkého herce malých rolí". V polovině osmdesátých let jej proslavila role v seriálu VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE. Často hraje v pohádkách (například ANDĚL PÁNĚ či KOUZELNÝ MĚŠEC), ale objevil se mj. také ve známých snímcích HANELE, BÁJEČNÁ LÉTA POD PSA nebo BUMERANG i v úspěšných seriálech (BYLO NÁS PĚT či ČETNICKÉ HUMORESKY). Popularitu mezi nejmenšími diváky mu získala i role kouzelného dědy v Kouzelné školce České Televize.

V roce 2001 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Edy v BABÍM LÉTĚ.

Intenzivně pracoval i v pokročilém věku, natáčel např. Hořící keř o Janu Palachovi,  Správnej dres nebo Zločin v Polné. Poslední položkou v jeho dlouhé filmografii je Narušitel z roku 2019.

(S využitím Česko-slovenské filmové databáze)

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danka Rotyková
Je mi líto odchodu pana Zindulky, byl tak zajímavý a milý pán. Škoda, že takové potkáme málokdy.
Jaroslava Cabalová
Moc skvělý herec. Čest jeho památce.
Marie Doušová
Odešl skvělý člověk, herec a zůstala po něm nádherná filmová díla a vzpomínka na jeho lidství.*********
Zdenka Soukupová
Měla jsem ho moc ráda. Čest jeho památce.
Zdenka Jírová
Velmi milý a oblíbený herec. Vzpomínáme.
Margita Melegova
S panem Zindulkou jsem se nejednou setkala, byl to velice mily clovek a skvely herec.
Hana Rypáčková
Byl skvělý..
Soňa Prachfeldová
Celý život sympaťák, odchod bolí vždy, ať je mladý, nebo starý.
Dana Puchalská
Je to škoda. Další pan herec odešel. Čest jeho památce.
ivana kosťunová
Nezapomenutelný Josef Pumplmě a Eda v Babím létě, a skvělý herec malých rolí. Typem mi připomínal Františka Filipovského.
Anna Potůčková
Byl to vynikající herec a je mně to moc líto. Ale jeho díla a role budou žít dál! Čest jeho památce a jeho rodině Upřímnou soustrast!
Zuzana Pivcová
Smrt někoho dobrého vždy zabolí. Věk měl ale požehnaný a zůstává po něm řada děl, která na něj nedají alespoň těm starším zapomenout.
Alena Tollarová
Čest jeho památce, bude chybět!
Jitka Hašková
To je mi moc líto. Měla jsem ho moc ráda.
Dagmar Bartušková
Měla jsem ráda tohoto barda. Seriál Vlak dětství a naděje jsem si proto nenechala ujít. Hrál tam úžasně ten pan Pumplmě s Annou Urbanovou (H. Růžičkovou). Její nezapomenutelná hláška - "Na tragickej život jsem já pes" - se uchytila. Úžasná herecká podání. Čest jeho památce!