Soumrak živých sekretářek
Ilustrační foto: pixabay.com

Soumrak živých sekretářek

24. 3. 2019

Americké hnutí „Me Too“ (Mně taky) způsobilo poprask mezi kancelářskými muži. Bojí se žen a koukají se jim vyhnout, jak jen možno. Pomáhání do kabátu, či dávání přednosti ve dveřích by mohlo být předmětem soudního procesu a děsivé finanční ztráty.

Hledá se řešení v neživé přírodě, což jsou robotky. Ty nemají odborové hnutí, ani advokáty.

Teofil Neužil je úspěšný spisovatel. Je pako, neumí psát na klávesnici všemi deseti. Posledních 5 let diktoval své knihy do stroje najaté písařce. Žádná smlouva, platba v hotovosti za hodinu = šedá ekonomika, žádné účtenky, daňový podvod. Teofila vyděsily příběhy „Me Too“ v bulvárním tisku. Písařce raději zavolal, ať už nechodí, že je nemocný a nemá peníze.

Hledal (a našel) robotické řešení diktování přímo do počítače, výstupem je text ve Wordu. Ostatně nakladatelství žádá perfektní text ve Wordu a obrázky zvlášť. Peníze se točí kolem normostránek.

Jedna normostránka má 1800 znaků, včetně mezer, což je cca 250 slov, písmo 12, řádky 1,5. Okraje nahoře a dole 2,5 cm; vlevo a vpravo 3 cm. Počet znaků ve Wordu se najde: Menu: RevizeKontrola pravopisuPočet slov (tabulka).

Našel 3 možnosti: 1. Levné pracné, 2. Střední a 3. Drahé bezpracné.

1.     Google – Překladač

V počítači musí být zastrčen mikrofon. Někde už je zabudovaný (tablet, mobil).

Počítač musí být připojen na Internet (Wifi, nebo Mobilní data).

V Googlu, vpravo nahoře klepneme na ikonu tři tečky pod sebou (Přizpůsobit a ovládat Google Chrome) – NastaveníRozšířená nastavení  - Ochrana soukromí a zabezpečeníNastavení obsahuMikrofon – zapněte Před přístupem se zeptat (posunout puntík doprava).

U tabletu je to NastaveníNastavení WebuMikrofon.

V Googlu vpravo nahoře klepněte na ikonu 9 teček (aplikace Google). Vyberte Překladač.

 Překladač Google

V Překladači vyberte Čeština, Čeština. Klepněte na ikonu mikrofonu (Zapnout hlasový vstup).

Diktujte do mikrofonu. Text se píše sám. Vypne se to zas ikonou mikrofonu. Záznam si můžete poslechnout přes ikonu reproduktoru vedle ikony mikrofonu. Vejde se jen 5 000 znaků včetně mezer, t. j. cca 2,5 stránky, tedy 700 slov.

 

Text vpravo (překlad) se vybere a nakopíruje (CTRL C) do Wordu (CTRLV) Tam se upraví.

Ano je to kostrbaté řešení, ale je zadarmo a funguje dobře. Skákání po 2,5 stránkách zas tak nezdržuje. Já s tím pracuji už léta a nemůžu si to vynachválit. Ten překladač je úžasný, člověk může klidně vyhodit všechny papírové slovníky. Trochu práce je pak ve Wordu, kdy je třeba přidat interpunkci a opravit časté chyby. Při diktování se dá říkat na místě tečky stop a na místě čárky třeba koma. Pak ve Wordu se to v CTRL H zamění (zaměň stop za .)

2.     Diktovací stroj je už lepší mašina

Člověk žasne, co všechno v tom Googlu už je.

Je třeba mít obě věci jako v předchozím textu u Překladače (mikrofon s povolením a připojení na Internet.

Napíšte do příkazového řádku https://dictation.io  a octneme se v diktovacím stroji, který umí i česky.

Uprostřed obličejů je šipka do návodu na youtube (4 min). Klepneme na tlačítko Launch Dictation.

 

Objevil se diktovací stroj. Vpravo klepneme na mikrofon a můžeme začít diktovat.

U konce řádku řekneme Konec řádku, u konce odstavce Konec odstavce (samo to odskočí), tak jak je to napsáno v Speech Recognition Commands (česky).

 

Nakonec dáme červený Stop. Dáme Copy a celý text se nakopíruje do Clipboardu v počítači. Přejdeme do Wordu a tam dáme CTRL V (Vložit z Clipboardu) a je to tam. Teď to ve Wordu vyladíme a vyleštíme a je hotovo.

Když chceme pokračovat v diktátu, dáme dole Clear, tím se obsah stránky vymaže (Canvas Cleared) a připraví pro další práci.

3.     Profesionální diktovací stroj

Je od firmy Newton https://www.newtontech.net/cs/newton-dictate/  a verze Business stojí 13 900 Kč, verze profi 22.900 Kč. Je to krabicová verze softwaru. To už je dokonalost a pracuje to skoro samo a bez chyb.

Bezdrátový mikrofon

Umožňuje při diktování trajdat po domě a zahradě (v dosahu přijímače mikrofonu). Krabice s anténkou je přijímač zapojený do počítače. V mikrofonu je baterie a vysílač.

  

***

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Zavřít reklamu