Moje energie: Toulky za knihou v knihovnách
FOTO: autorka

Moje energie: Toulky za knihou v knihovnách

28. 3. 2019

Kniha je moudrost tisíců let,
Kniha je krása, co zdobí svět,
Kniha je jahoda sladká jak med,
Kniha je pohádka, co život potěší,
Kniha je radost jak dětský smích,
Kniha je láska, co musím mít!

Miluji knihy. Ze všeho nejvíce. Čerpám z nich energii, kdekoliv je možnost, za každého počasí, v kteroukoliv hodinu, v knihovně či doma. Sednout si do křesla s knihou, s kávou na stolku a s kocourem na klíně mě spolehlivě nabije pozitivní energií a společně vrníme blahem. Dokážou poskytnout radu i pomoc, poučení i zábavu, být věrným a oddaným přítelem a společníkem ve chvílích radosti a smutku, promlouvají skrze své stránky a pokaždé, když je otevřu, je to
jako by se mi otevřelo jejich srdce. Kniha je nedílnou součástí mého života.

"Nesmrtelnost literatury je velmi abstraktní pojem a nazývá se KNIHOVNA."

Miluji knihovny. Jsou pro mne chrámem ticha, nositelem myšlenek lidského ducha i srdce. Mohou být malé, velké, historické nebo moderní, zámecké či muzejní, vstoupím a obklopí mě blažený i pokorný pocit před velikostí ducha a moudrostí staletí. Odcházím nabitá energií s přáním, aby ta energie potřebná ke svícení nepřestávala proudit do našich domovů. Číst při baterce mě opravdu nebaví.

Z pohledu čtenáře.

Někdy je s podivem, kde všude knihy „bydlí“. Příkladně v Irsku.
V kostelíku v Kinsale, odpovídá svým typem obecním knihovnám u nás. Prostředí je sice zajímavé, leč poněkud chladné!

Ve mlýně v Clonakilty. Nejhezčím místem je čítárna, sice běžně zařízená, ale s výhledem na mlýnské kolo a vodní náhon, jehož zurčení čtenáře neruší, ale příjemně uklidňuje!

Pojízdné knihovny v autobusech. Autobusy jsou velké, bílé, s černým nápisem Library. Posádkou a tedy i knihovníky jsou muži!

Letmé nahlédnutí do knihoven končí a loučí se i "skřítek Knihovníček", který velkou tužkou píše knihu, jako by nám chtěl připomenout, že v dnešní technické době není nic krásnějšího, než otevřít a číst knihu ještě vonící novotou!

Ovšem pohybovat se v blízkosti knihovny majíc před sebou několikero zařizování zavání průšvihem. Jen na chvilku našeptává srdíčko, neodolám a ve chvíli, kdy překročím „práh“, je jasné, že veškeré úkoly toho dne zůstanou nesplněny. Nedbám, není všem dnům konec. Odcházím těsně před zavírací dobou s přáním, co nejdříve se vrátit.

A pohled knihovnice?

Příliš se od čtenářského neliší. Denodenní práce s knihami, čtenáři dětskými i dospělými, jejich radost z vybrané četby byla i mojí radostí na 100%.

Chraňme poselství určené nejenom nám, ale i dalším generacím.

A malá perlička z knihovny nakonec.
„Já vím, že je to divný, ale můžete mi splnit jedno přání? Potřeboval bych nějakou knížku na večer, abych to dočetl do půlnoci a přestala mě po ní bolet hlava, co mně od rána třeští...“

A jak ještě dobíjím energii? Máte-li chuť a čas, podívejte se na odkaz - Knihy, stromy, kolo aneb Souznění s přírodou.

knihovníček

 

Partneři soutěže:

710x100-4.png

DIG_680x140_stat.jpg

 

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Soni, díky i za vítězný příspěvek o energii. Také se nerada loučím se starými knihami ať už jako čtenář či knihovnice.
Dana Kolářová
Lidmilo, děkuji.
Dana Kolářová
Paní Hašková, každý má dobíjení energie jiné. I mne příroda nabíjí, stačilo přečíst článek na odkazu.
Ilona Kolářová
Obdivuji lidí, kteří dokáží číst večer.Ja už od dětství v půlce první stránky spím.
Jitka Hašková
Knihy jsou fajn, ale pro mě jsou výlety do přírody lepší
Dana Kolářová
Jani, díky za čas.
Dana Kolářová
Danko, děkuji.
Lidmila Nejedlá
Danuško, sama jsi jak kniha, plná moudrosti, poučení, zábavy, prostě plná energie. Tak tě znám.
Jana Šenbergerová
Měla jsem chuť i čas a hezky jsem si početla. Dík!
Danuše Onderková
Danuš, moc pěkné...
Danka Rotyková
I když nejsem taková čtenářka jako Vy, Dano, knížky miluji. Je to zvláštní, že jsem od dětství cítila pevné spojení s knihou, i když jsem to v naší rodině nevídala. Jsem pragmatik a také jsem se několikrát stěhovala. Takže jsem si vždy ponechala jen své miláčky. Nové knížky si raději vypůjčím v knihovně a s radostí je zase vrátím.
Soňa Prachfeldová
Nádherné dobíjení knihami, ať doma, či v knihovně - dělat práci a milovat ji a čerpat z ní, co víc, si člověk může přát ? A takové štěstí Ti moc přeji !Chodím do naší knihovny a přiznám, že některá četba, nebo všelijaké braky, to bych hned vyřadila. Mám také tolik knih a kam s nimi, když je mám ráda a vždy mi dokáží věrně připomenout období, ve kterém jsem si je pořizovala.
Marcela Broumová
Dano, souzním a přikyvuji. Žiju ráda ve světě knih. Díky i za popsání prostředí v Irsku.
Dana Kolářová
Aleno, díky moc. Co se starými knihami řeší i knihovny všech velikostí neboť vyřazovat se musí, aby se vešly ty nové. A knihovny, hlavně ty obecní, bohužel velkými prostory nedisponují.
Dana Kolářová
Zuzano, děkuji a knihovnická práce mně naplňuje dodnes.
Eva Mužíková
*********
Anna Čípová
Danko, krásné vyznání knihám.
Alena Tollarová
Ty a knížky neodlučně patříte k sobě, takže článek o energii logicky nemohl být o ničem jiném než o knihách. Moc Ti to sluší. My teď jsme v situaci, kdy řešíme, co s knihami z vyklízeného bytu a to tedy není žádná radost, když je bohužel nikdo nechce.
Hana Nováková
V knihách je hodně moudra, pro někoho i hodně energie a je třeba ji využít.
Anna Potůčková
Také jedno řešení, z čeho čerpat energii - já sama sice moc nečtu, ale pokud je nějaký zajímavý titul, jako např byla kniha BEZ DCERKY NEODEJDU, tak jsem četla pomalu na jedno nadechnutí. Mám ráda knihy ze života, knihy dle skutečných událostí.
Hana Rypáčková
Ano i pěkná četba mě nabíjí....
Zuzana Pivcová
Své toulky jsi pojala moc hezky, a to z pohledu čtenářky a milovnice knih, i z pohledu své dlouholeté práce, která Tě jistě naplňovala.