Představení
Ilustrační foto: pixabay.com

Představení

26. 3. 2019

Předjaří. Všechno kolem je tak studené a prázdné. Neútěšné. Rozorané pole má šedivý opar. Špinavá země studí a mrazí. Přístupová cesta k lesu je rozježděná. Potisící zraňována neurvalými řidiči plechových monster automobilů. Hluboké brázdy zejí jak otevřené rány po ošklivém kriminálním činu zločince. Je ticho. Tíživé, plazivé… nekonečné.

Přicházím. Jako poslední divák. Bez vstupenky. Bez pozvání. Bez divadelního kukátka a sváteční róby. Divadlo už začíná.

Nesmělé ladění. Tísnivé ticho prořízne pár nesmělých zvuků. Ty postupně nabývají na síle a mohutnosti. Pomalu, s rozmyslem přibývají, takže si i necvičené ucho zvyká postupně. Už se zapojují další nástroje, hudba sílí a mohutní. Orchestr se už rozezvučel v plné síle a kráse. Pomalu si zvykám na tu melodii. Je mi tak povědomá.! Odněkud ji znám.! Tisíckát jsem ji už musela slyšet!  Divadelní představení mne vtahuje do dění. Už nejenom hudba, ale i pohyb na jevišti. Kulisy se co chvíli mění. Z šedých a matných barev začínají vyplouvat na povrch svěží zeleň trávy a různých bylin. Keříky, které ještě se ještě nedávno nesměle krčily v koutě pod tíhou sněhu, se sebevědomě narovnají. Na bezbarvých větvičkách se objeví pupeny, které postupným rozvíjením přechází do sytých barev zeleně a rudé. Jakoby si malíř zkoušel všechny odstíny své palety barev. Tu přidá ještě sytě žlutou. To sasanky a petrklíče se vydaly na svou jarní pouť. Krásně se vyzdobily. Soutěží o krásu s droboučkými bílými kvítky jemných sněženek i robustních bledulí. Celou scenérii umocňuje ještě vůně! Krásně sladěná vůně mladého jehličí, opitého třpytem ranní rosy s jarní trávou a kvetoucím kobercem pestrobarevných květů. Je přichystán pro všechny ty zatím neviditelné herce, kteří postupně vystoupí na přírodním pódiu. Majestátní jeleni, nesmělé srnky, roztomilí ušáčci zajíčci. Dějem se mihne i rezavá liška nebo bodlinatý ježek. Zvědavá myška s očima jak korálky se přišla přesvědčit, zda představení už začalo a zda jsou diváci už na místě. Ano, představení je v plném proudu. Ani nedýchám, abych neporušila kouzlo toho okamžiku, toho prožitku, v němž se snoubí vjemy sluchové i vizuální v jedinečném souznění…

Přichází soumrak. Na rozehrané představení se snáší opona tmy. Melodie doznívá, orchestr balí nástroje, srnky tiše našlapující opouštějí jeviště. Zapomněly se poklonit a děkovat.

Ale já jsem nezapomněla. Skláním se a děkuji.

Hodnocení:
(5.2 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Krásně napsané, také mne jaro překvapuje novými a novými krásami!
Eva Krausová
Pohladilo mne, stejně jako vždy, když do "divadla" s názvem příroda vstoupím.
Lidmila Nejedlá
Marto, kápla jste mi do noty. Umíte neskutečně barvitě vylíčit přírodu a náladu. Moc se mi to líbí, je to moje vlna. / Přečtěte si můj článek Poklady za humny/.
Jana Šenbergerová
Také se skláním před vaším vylíčením této každoroční reprízy nejúžasnějšího představení a děkuji. I já se těším z pomalu přibývajících jarních barev i tónů, které stále silněji připomínají, že jaro je tu a příroda se probouzí k novému životu. I zimou unavení lidé "ožívají". Už tolikrát jsem to zažila, a přesto je to vždycky stejně úchvatné.
Danka Rotyková
Paní Marto, máte můj obdiv. Umíte tak krásně vybírat slova, že si připadáme, jako bychom tam byli s Vámi. Děkuji.
Zuzana Pivcová
Vylíčila jste ten lesní děj opravdu jako symfonický koncert včetně zvolených melodických slov a vět. Protože chystám články, tak už dnes můžu čtenáře potěšit, že tenhle vstup bude mít pokračování.
Alena Vávrová
Pěkně vítám na íčku a děkuji za počteníčko ;-).
ivana kosťunová
Já k tomu fotky nepotřebuji, tak barvité je vaše vyprávění. Raději se nechám unášet vaší fantazií. Doufám, že ne naposledy.
Soňa Prachfeldová
Něžné, milé, všechny ty krásy při čtění jsem měla a mám před očima.
Elena Valeriánová
V článku je zřejmé popisován vysněný ráj. Protože ve skutečnosti na jeviště zvaném volná příroda všechny zvířecí druhý najednou neuvidíte. Krásně používáte naší drahou češtinu. Děkuji.
Vladislava Dejmková
S fotkami by to mohlo být o něčem jiném. Text je tak půvabný a provokující zároveň, že stačí zapojit fantazii.
Hana Rypáčková
Moc milé povídání.
Dana Puchalská
Hezký a milý článek. Škoda, že u něj nejsou nějaké fotky.
Věra Ježková
Hezky napsáno. Taky bych uvítala vlastní fotky.
Eva Mužíková
Paní Marto, váš příspěvek mne velmi zaujal, při čtení jako bych se procházela s Vámi.. Fotky- bonbónek navrch, bych uvítala...