Co dokáže zahrádka
Foto: autorka

Co dokáže zahrádka

2. 4. 2019

Začala bych tím, že nejsem žádná velká zahradnice, ale vždy se těším na jaro. Nyní začalo být pár hezkých a teplých dní a já hned šupky na zahrádku. Nejdříve odstranit větve, které mi chránily růže, a potom se vrhnout na listí a zahrádku pěkně uhrabat.  Zastřihnout růže, okopat a přidat trochu nové země. 

Ani jsem si nevšimla, jak ten čas letí, a tak jsem  si řekla, dneska dost. Odklidila jsem hrábě, naplnila dva pytle plevelem a odpadem po zimě ze zahrádky. Spokojeně jsem se chtěla narovnat a koukat, jak zahrádka prokoukla, ale ouvej , nějak jsem se nemohla narovnat. Projela mně hrozná bolest v páteři a já se nemohla bez bolesti dostat do domku. No, řekla jsem si, to přejde, jsem starej blbec, že jsem to tak přehnala, ale věřila jsem, že to určitě do druhého dne přejde. 

Ovšem to už jsem se mazala podle reklam vším, co doporučovali, ale účinek skoro žádný. Nešlo se obout, obléknout, ani se bez bolesti pohybovat, tak jsem se nakonec s pomocí svého muže dobelhala k lékařce. Ta hned prohlásila," máte zablokované plotýnky", píchla mi injekci a dala recepty na prášky a 10 injekcí na uvolnění páteře. Injekce mi píchá každý den můj manžel a já se stále divím, jak je možné, že jsem takto dopadla, když se mi to žádné jaro nestalo.

No, nejsem už nejmladší a mám se šetřit, říkají moje dcery a manžel. Bolest pomalu ustupuje a já věřím, že už na sebe budu opatrnější a nebudu práci přehánět. Všem radím, pracovat na zahrádce ano, ale pomalu a po chvilkách, vždyť už nám není 20. Zahrádka začíná žít a mně pomalu bolest odeznívá.

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Já už mám zahrádku jen na balkoně a i ta mi dá někdy zabrat. Mívala jsem zahrady dvě, jednu doma a jednu na chalupě. Ráda na to zahradničení vzpomínám.
Dana Kolářová
Marie Doušová
Děkuji za Vaše komentáře a přeji Všem hodně zdraví a prožití hezkého jara.
Věra Lišková
Na společné zahrádce, se nikdo neměl k rytí záhonů. Já vám ukážu, že to jde, myslela jsem si a dala se do toho tak urputně, až mi rozbolela ruka. To nic, do zítra to přejde, doufala jsem, ale skončila jsem s bolavou rukou u ortopeda, který řekl, že je to tenisový loket. Na zahradě pracuji ráda, ale už to nepřeháním.
Soňa Prachfeldová
Zahrádka je nádherná věc ale musíme opatrně ,naše záda již mají něco za sebou a být dlouho v předklonu, tak mám také starosti se narovnat.
Eva Mužíková
Pro mne je nejhorší práce v takovém polopředklonu, takže všude tam, kde to jde, si u práce na zahrádce kleknu. Mám dokonce takové návleky, nemusím podložku stále posunovat. Pro mne je velmi těžké včas přestat, protože práci na zahradě mám moc ráda.
Danka Rotyková
Podobnou situaci s blokací páteře, plotýnkami atd. jsem před lety zažila vícekrát. Pak přišlo varování v podobě delší nemoci a teprve tehdy jsem se vzpamatovala a začala být na své zdraví opatrná. Zahrádka nezahrádka, nejsme přece všichni stejní.
Alena Vávrová
Jj, taky mi to už nejde jako dřív, ale zatím zádíčka upozorňují jenom "jemně" a stačí se do druhého dne zvetit. Aspoň obden jiná aktivita - kolo, procházka, fotovýlet. A každý měsíc masáž ;-)).
Naděžda Špásová
My, když jsme začali jezdit na zahradu, tak já jsem skončila na manografu, protože mě dost bolely prsa. Sestra se mně zeptala, jak mě to bolí a pak, jestli máme zahradu. Prej, jestli jsem hrabala, když jsem řekla, že jo, tak se usmála a řekla, že to nesmím. A bylo vymalováno. Marie, holt už nejsme žádné ranní rosy. Tak radši si dávejte pozor. Přeji vám rychlé uzdravení. :-)
Jana Šenbergerová
Takhle mě dovede zničit i odpoledne při jarní práci na balkonové zahrádce, ale pak už se až do podzimu jen kochám krásou kytiček a pochutnávám si na lesních jahůdkách. O zalévání se stará můj "zahradník". Letos to nebudu přehánět, záda mě zlobí i bez práce. Ať je vám co nejdřív líp nebo raději hned dobře.
Zuzana Pivcová
Dovedu si to představit, tak ať je po bolesti!! Zahradu nemám, ale na schodech z metra jsem minulý týden zakopla, napůl upadla a záhadně si zhmoždila palec u levé nohy, že jsem se ještě vůbec nedala do pořádku. Zahrada je krásná, pro mě by ale byla jen na koukání. Obdivuji všechny, kteří mají elán, ale i nadání k tomu, ji zvelebovat.
Hana Nováková
Jám mám zahradu 7000 m2 ze zandbané zahrady jsem si udělala jakýsi park, rozdělila na několik částí. Po jaru je to vždy hodně práce, ale kdxž do vše začné kvést je to nádhera. Prací relaxuji, když nemůžu - špatně se mi dýchá, tak přestanu a kochám se. Letos je práce víc, loňské děsivé sucho a zima s přívalem mokrého sněhu si vybraly svoji daň. Bylo mi to líto, ale nedalo se nic dělat. Odpočiňte si, přeci vše se nemusí stihnout najednou i když, někdy si to myslím i já, ale dýchání mě hned hodí do reality. Hodně radosti ze zahrádky.
Vladislava Dejmková
Přeji brzké uzdravení a pak zase radostné chvíle na zahrádce. Jsem na tom podobně, ale letos jsem zatím po práci na zahradě pořádně unavená. V noci se z toho prospím a za dva dny běžím na zahradu znovu.
Dana Puchalská
Marie, přeji Vám hezké jaro brzké uzdravení. A ať se už můžete bezbolestně pohybovat a kochat krásou co na zahrádce brzo uvidíte. Jaro je pro každého zahrádkáře spousta práce. Ten kdo nemá zahrádku prostě tohle nemůže pochopit. Já mám teď už jen terasu, vím o čem mluvím. Plotýnky jsou potvora hnusná. Tak tfuj, tfuj, tfuj a ať už je vše v pořádku.