Vycházkové Kostomlaty a Sukoslav
FOTO: autorka

Vycházkové Kostomlaty a Sukoslav

2. 4. 2019

Na poslední březnovou sobotu slíbili meteorologové slunečné počasí. A současně zahájila sezónní víkendový provoz autobusová linka vedoucí z Lovosic přes České středohoří do Bíliny. Toho bylo záhodno využít.

Nebyla jsem s kamarádkou sama, kdo vzal batoh a turistické boty a autobus pěkně naplnil. Většina cestujících vystoupila zrovna tam, kde my. Cílem výletu totiž byla středohorská obec Kostomlaty pod Milešovkou. V Kostomlatech mají pěkný zámek, do něhož se však nepodíváte. Pokud ovšem nejste "padlou ženou zralou pro převýchovu". Vážně, barokní zámek změnil několikrát vlastníka, až ho poslední z nich, hrabě Ledebour, v roce 1887 prodal zemskému úřadu a ten v něm zřídil ženský nápravný ústav. Podobnému účelu vlastně slouží dodnes, za vysokou zdí sídlí výchovný ústav. Na náměstíčku, kterému vedle zámku vévodí kostel sv. Vavřince, jsou vidět probíhající úpravy.

Hlavním cílem našeho výletu byla ale stavba staršího data, a sice malebná zřícenina hradu Kostomlaty, známého i pod názvem Sukoslav. Nachází se na vršku nad obcí a Kostomlaty jsou výchozím bodem turistické cesty na hrad. Tento hrad ze začátku 14. století koupil kdysi Karel IV., později patřil pánům ze Žerotína. Už od konce 16. století je opuštěný a podle toho také vypadá. Oproti stavu před asi deseti lety, kdy jsem tam byla, však doznal značných změn. Zřícenina se postupně opravuje a jedna ze dvou věží je dokonce upravena jako parádní rozhledna. Tuto sobotu jsme se nahoru bohužel nepodívaly. Zdivo kolem věže se ježí lešením a pilně se pracuje na dalších opravách. Hrad jste mohli vidět v pohádce režiséra Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.

Z hradu jsme se vydaly po části naučné stezky Březina. Proč Březina jsme pochopily záhy. Tolik bříz pohromadě jsem nikdy neviděla. Břízy vlevo, břízy vpravo ... Kolem nás se třepotali dva neposední žluťásci. Postupně se ráz lesa změnil a starou kaštanovou alejí jsme dorazily k Vojenskému rybníku. Na vaši případnou otázku po vysvětlení názvu přesnou odpověď neznám, rozvaliny budov u rybníka ale naznačují, že zde mohla kdysi sídlit armáda. Další cesta nás vedla bukovým pralesem s porosty starými až 190 let k jedinému rašeliništi v Českém středohoří. Žije zde prý např. mlok skvrnitý nebo skokan ostronosý a k vidění je rosnatka okrouhlolistá a suchopýr širolistý. V tomto ročním období jsme však hleděly jen do tmavé vody a na kvetoucí bledule. Je třeba dorazit v příhodnější dobu.

Překvapila nás kouzelná boží muka v lese téměř u silnice s autobusovou zastávkou a bonbónkem na závěr byl rozcestník na stromě v neuvěřitelné výšce. Uznejte, že jsem barevné ukazatele, na které při své výšce potřebuji pomalu dalekohled, prostě musela zdokumentovat. Jen tu Milešovku jsme tentokrát viděly jen z okénka autobusu.

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Beáta Hvizdošová
Alenko, a co tak zřídit si CK České středohoří, Vaše brilantní výklady by byly zárukou úspěchu. ♥
Eva Mužíková
Málem mi článek utekl....zase jsem se pokochala.
Zdenka Jírová
Tak toho mloka skvrnitého mohu potvrdit. Jezdili jsme na houby do okolí Milešova a často jsem mloka viděla při hledání hub. Později najednou zmizel a já se dočetla , že za to mohl kyselý déšť, který měnil pH půdy a mlok to nesnášel. Nevím, zda se tam teď zase vrátil, já už to zkontrolovat nemohu.
Jana Šenbergerová
Tak jsem chvíli zírala a marně hledala ty kočky. :-)) Chobotnici jsem ovšem nepřehlédla. Ráda se s tebou procházím krásnou českou krajinou ...
Hana Rypáčková
Krásný výlet v krásném kraji...
Věra Zajíčková
Krásné fotky,dnes jsem tam chtěla vyrazit,ale nakonec jsem zvolila Oltářík.Vídám tu často příspěvky z Č.Střed.,dnes jsem potkala na zřícenině paní s foťákem a dokonce jsem se jí zeptala,zda sem nepřispívá.Prý ne,ale docela jsme si o turistice popovídaly.
Anna Čípová
Dík za krásnou procházku. Ali, fotografie nemají chybu, jen to rámování táhne oči. Ale je to jen můj pohled.
Dagmar Bartušková
Pěkná vycházka, pěkné fotky...
Dana Kolářová
Dnes vycházka známou krajinou v přírodě a vycházka neznámou krajinou u PC, slunce, fotky. Byl to krásný den.
Elena Valeriánová
Jako vždy i tentokrát obdivuji tvoje místopisné znalosti. A fotky, jako bych šla s vámi. Je to bezva podívat se do míst dosud nepoznaných.
Věra Ježková
Ali, eňo – ňuňo. Díky.
Jitka Hašková
Aleno díky. To jste měly krásný výlet. Tam jsem nikdy nebyla.
Naděžda Špásová
V Kostomlatech jsme před časem na zřícenině hradu taky byli. Už tenkrát se opravovala. Teď to tam asi vypadá trochu líp. :-)
Soňa Prachfeldová
Prima.když už jsi Alčo byla v mém rajonu, měla jsi přijít na kávu, z kopečka je to cobydup. Ano byli tam utábořeni rusáci, jak jsme jim říkali. A také tam se záhadně ztratil jedinyý syn jedné mé známé, mrtvolu nikdy nenašli. A od té doby je pro mě Březina ponuré místo. Od zastávky je krásná pěší trasa na Milešovku přes Černčice.
Marie Novotná
Proč mám někam jezdit, když mi to tady všechno tak hezky ukážeš a napíšeš. Máš to pěkně ,, zmáknutý''. No, vidět to na vlastní oči........ Díky. :-)
Alena Vávrová
Ali, díky, poznávám další krásné místečko ČS. A fotky máš samozřejmě moc krásné, líbí se mi ta rozmanitost.
Dana Puchalská
Ano Aleniny fotky by si opravdu zasloužily samostatnou výstavu. Tleskám Zuzaně a jejímu nápadu. Moc zajímavý článek a fotky.... To je krása.
Hana Nováková
Alenko tak zase díky vám jsem mohla pohlédnout na kraj kde jsem nikdy nebyla a nikdy asi nebudu. Díky za článek a foto
Zuzana Pivcová
Moc hezký článek jako vždy a ty Tvé fotky jsou tak svérázně zajímavé a osobité, že by si zasloužily někde samostatnou výstavu.