Aprílový výlet

Aprílový výlet

5. 4. 2019

26. března se objevila v tisku zpráva:“ Na loukách a v zahradách v Lačnově na Vsetínsku rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý. V obci a jejím okolí je 18 významných lokalit s šafránem, z toho dvě jsou chráněné. Jsou to desetitisíce květů, není možné je spočítat.“ A bylo rozhodnuto. Pojedeme, ale nejdříve až 1. dubna, kdy nemáme žádné povinnosti.

Šafrán bělokvětý je vytrvalá bylina dosahující výšky 15 cm. V půdě je kulovitá hlíza, ze které vyrůstají dva až čtyři listy. Roste na loukách, které jsou dvakrát ročně pokoseny nebo spásány a nesnáší hnojení. Rozmnožuje se semeny. Nejvýznamnější oblastí výskytu šafránu bělokvětého v ČR jsou louky v obci Lačnov, kam se pravděpodobně dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně.

Lačnov je obec ve Zlínském kraji, asi 6 km od Valašských Klobouk. Leží v podhůří Vizovických vrchů v nadmořské výšce 520 m a žije zde 866 obyvatel. První zmínka o obci pochází z roku 1424. Známé je chráněné území Vařákovy paseky. Původně zde byla osada s deseti chalupami, která se během 2. světové války stala útočištěm pro partyzány. Večer 2. května německé vojsko vypálilo osm chalup a následující den zavraždilo jednu ženu a tři muže. Od roku 1950 na pasekách nikdo nežije. Smutné události připomíná muzeum se stálou expozicí vypálených osad v obci Lačnov a Lazy pod Makytou – Mladoňov.

A jaký byl náš výlet? Místo barevných koberců šafránů jsme našli pouze několik rostlin, které ještě kvetly. Prošli jsme se po pastvinách a kolem rybníků, pořídili fotografie z míst, která jsme navštívili poprvé. Po návratu domů jsme vyhledala stránky Lačnova a objevila zprávu: “01.04.2019 - ŠAFRÁNY UŹ ODKVETLY! Upozorňujeme všechny obdivovatele šáfránů, že již odkvetly.“ A nebyl to apríl.

Zvu vás na krátkou procházku. Snad se vám bude líbit tato část Valašska.

Poznámka: informace jsou z Wikipedie a informačního panelu v Lačnově.

Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Hlavně, že ta procházka byla příjemná. A pár šafránů na vás přece jenom zbylo. Krásná je ta probouzející se příroda.
Soňa Prachfeldová
Všechno tak rychle odkveta, co bude kvést v květnu? Je teplo a sucho, což není nejlepší pro přírodu. Hezké jako vždy Aničko.
Eliška Murasová
Aničko, přesto že je šafránů jako šafránu, výlet stál za to. Díky za procházku a pěkná fota!
Marie Seitlová
Pěkný výlet za šafrány, krásné fotky.
Dana Kolářová
Zajímavý výlet.
Eva Mužíková
Nevadí, i bez záplavy šafránů je Tvá fotogalerie lákavá.
Danka Rotyková
Díky za obrázky, i pár šafránů je krásných. Hlavně, že nevymizely.
Jana Šenbergerová
Na Valašsku je také krásně. Pěkný výlet.
Elena Valeriánová
Pěkný výlet a úplně si dovedu představit tu nádheru, když je šafrán v plném květu.
Naděžda Špásová
Tak tam to taky neznám, ale určitě je tam, Aničko, moc krásně, jak je vidět na fotkách. :-)
Alena Tollarová
Tak příští rok znovu, trochu dřív.
Marie Ženatová
Aničko díky moc za krásnou vycházku...
Hana Rypáčková
Ráda,jsem pozvání přijala.
Dana Puchalská
Mě se tahle část Valašska líbí moc.