Do stovky jdeme kolem Mácháče
FOTO: autor

Do stovky jdeme kolem Mácháče

10. 4. 2019

Ve Stovkařích se mi příliš nedaří. Holky na čele pelotonu mi utekly o desítky kilometrů. Ale snažím se. Tentokrát jsme vyrazili s manželkou.
Příprava standard, batohy, svetr, kdyby přituhlo, nepromokavou větrovku, kdyby přeci jen..., nějakou drobnost k jídlu, dostatek pití, trekingové hůlky. Hodně hlídáme počasí, do poslední chvíle sledujeme předpovědi. Proklínám celou meteorologii, na každém meteowebu píší něco jiného, předpovědi mění co pár hodin, nakonec to vypadá, že bude pršet. (Samozřejmě, že nepršelo, bylo většinu dne slunečno a teplo. Ať se jdou s předpovídáním bodnout.)
Brzy dopoledne stojíme na hrázi Máchova jezera a startujeme k okruhu. Chceme Mácháč obejít co možná nejblíž vodě. Dáváme se za severním koncem hráze do svahu Šroubeného vrchu. Ze svahu se, mezi stromy, otvírají výhledy na jezero, Bezděz a okolí. Dál procházíme po úzkém pásu suché země severozápadní částí rašelinného Swampu. V rákosí se občas otvírají tmavé hladiny tůněk nebo vidíme solitérní, malé a pokroucené borovice. Ve svižném tempu procházíme kolem táborů pod Borným, po pravé ruce máme nepřerušovaný plot. Moc to nevadí, místy je soukromé území široké jen pár metrů, takže mezi chatami vidíme na vodu.
Když se konečně dostaneme na břeh, obdivujeme malebný Kachní ostrov. Vzpomínáme na tu chvíli před mnoha lety, kdy jsme na ostrov, přes zákaz, vstoupili, v zimě, došli jsme k němu po ledě. Ptáci tam nebyli, takže jsme ornitologickou rezervaci nijak nepoškodili.
Jihovýchodní část Swampu s masožravými rostlinami přecházíme místy po hatích a začínáme hledat přístup k malé lávce přes Břehyňský potok. Z téhle strany se hledá špatně, pěšiny na hranici lesa a rákosí se časem mění a vedou jinudy. Ale daří se, dostáváme se přes tmavý potok. Ujdeme další tři kilometry, během kterých zavrhujeme dvacet míst na zastávku a svačinu. Tady je moc mokro, támhle moc sucho, tady jsou mravenci, tady je to špinavý, tohle je moc u cesty a tamto je úplně nemožný, atd. Nakonec podle předpokladu zakotvíme až na pláži Klůček. Moc hezké místo, chvíli sledujeme plachetnice a držíme palce dvěma jachtařům, kteří se bez pohybu plácají ve fleku bez větru. Ostatní dost svižně ujíždějí. Nakonec foukne i dvěma smolařům a rozjedou se. Posilněni zabalíme ležení a mažeme na Hlavní pláž, protože se za námi nepěkně zatahuje.
Hlavní pláž je promenáda, ...lidi, cyklisti, turisti..., kiosky, lángoše, klobásy, pivo, limo. Dáme každý jedno nacmrndané pivo (slečna výčepní by to měla přenechat někomu, kdo to umí), já ještě kafe a přišlápnem si, ať utečeme tomu mraku za zády. Naštěstí neprší a rychlejšímu tempu taky moc nedáme, po desátém kilometru spíš předstíráme, že není kam spěchat... ale když si přešněruju boty, tak v pohodě zavíráme okruh na hrázi ve Starých Splavech.

Asi nejhezčí výlet za posledních X let. Protože daleko před sezónou. Od poloviny června do konce srpna bych tam nejel. Já ten písek a borovice a rákosí kolem vody prostě žeru! Ukrutně se nám kolem Mácháče líbilo, jednáme o ustavení tradice...., že bychom si to prošli každý rok brzy na jaře.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Nějak mi ten tvůj článek unikl. Moc hezky se to čte. Já Mácháč neznám, tak dík za osvětu. Ale jestli to chápu dobře, tak v létě raději ne. Fotovýlet bezva. To ale muselo dát práce.
Ilona Kolářová
Na Mácháč jsme jezdili na výlety se školou, také jsem zde byla několikrát ve škole přírodě. Z Ústí dříve jezdíval v sobotu a neděli v sezóně autobus do Doks a zpět.
Libor Farský
Hezké. Také jsem si pěkně zavzpomínal na mládí pod stanem v lese u Mácháče. Bylo to veselé. Když jsme se vraceli z hospody, nemohli jsme ho najít ...
Jana Kollinová
Líbí se mi autorův styl psaní reportáže. Je svěží, napsaný v kratších větách a tím získává na lehkosti, je nabitý pohodou ( prosím trvám na měkkém i) a fotodokumentace s popisky je zajímavá. Pobavila jsem se poznámkou Mirka H., že napsání článku a připojení fotografií mu zabralo více času než samotný výlet.
Alena Vávrová
Přestože jsem tady doma a znám to tu jako svoje boty, moc mne to potěšilo. Já jsem to prvně šla na vlastní pěst už jako děvče, ale v obráceném gardu z Bílého kamene. I pro mne má jezero největší půvab mimo sezónu.
Zuzana Pivcová
Jen jsem si vzpomněla na náš sraz i60 před několika lety. Když nás tam mimo jiné přijela navštívit Evča M. s Bertíkem a předvedli nám své artistické vystoupení. Díky, Mirku, moc hezké.
Hana Nováková
Moc hezky napsané a k tomu i krásné fotky, nikdy jsem zde nebyla, jen můj syn s mým manželem jako doprovodem na nějakém triatlonu a moc si to pochvaloval. Děkuji za přiblížení té jarní krásy Máchova kraje.
Marcela Broumová
Mácháč je pro mě Alenka Vávrovic, od teďka i Mirek. Senzační,vtip i logika, vč.mapky. Kdysi jsme tam byli, spojili s výstupem na Bezděz, krásný výlet. Děkuju nejen za oživení vzpomínky.
Dana Puchalská
Mirku moc pěkně napsané a fotky jsou perfektní. Naposled jsem tam byla asi před 25 lety. Ve Starých Splavech. Je tam pořád krásně.
Soňa Prachfeldová
Člověk opravdu nemusí spěchat. Na toulkách nemusím mít přelidněno, proto raději vyrážíme ve všední den. Pěkná a hezká trasa a prima dokumentace.
Naděžda Špásová
Mácháč je moje srdeční záležitost. Spoustu let jsme jezdili do Splavů na dovolenou a teď tam jezdíme na podzim na houby. Týká se to té části s rašeliništěm a rákosím. Mám tam odtud několik článků. Procházka to byla určitě moc pěkná, k vidění je tam toho hodně. A fotky jsou taky hezké. :-)
Alena Tollarová
Krásných 15 km, krásný výšlap "okolo rybníka" :) A parádní fotky z místa činu k tomu.
Alena Tollarová
Krásných 15 km, krásný výšlap "okolo rybníka" :) A parádní fotky z místa činu k tomu.
Hana Rypáčková
To bych taky chtěla takhle Mácháč obejít... A pusto a prázdno..Klídek...
Věra Ježková
Mirku, paráda. Jen tak dál! :-) Ve Starých Splavech jsem byla jako studentka VŠ na branném kurzu. K mým nejhezčím zážitkům patřila plavba po Mácháči na lodičkách a sjezd na kolech z Bezdězu do SS. Pak jsem řadu let jezdila přes Doksy na Liberecko.