Jak naučit děti zase číst knihy?
Foto: Amaze

Jak naučit děti zase číst knihy?

10. 4. 2019

Také jste patřili k dětem, které večer potajmu četly knížku s baterkou pod peřinou? Dnešní děti spíš propašují do postele tablet. Jak to udělat, aby děti rády četly a knížky samy vyhledávaly?

Bylo by naivní myslet si, že u dnešních dětí se láska ke knihám dostaví tak nějak automaticky. V době, kdy jsou obklopeny spoustou lákavých technických vymožeností, jako jsou tablety, notebooky či televize, u nichž se nemusí nijak namáhat, jen pasivně sledovat, co se děje na obrazovce, je hodně nepravděpodobné, že budou mít nutkání samy sáhnout po knize a číst…

„Je jen na nás, na rodičích, abychom s budováním vztahu ke knížkám začali u dětí už v nejmladším věku, klidně dřív, než začnou chodit,“ říká čtyřnásobná matka Štěpánka Štrougalová.

Jako první přijdou nejspíš na řadu omyvatelné obrázkové knížky, pak leporela, z nichž můžeme batolatům předčítat krátké veršíky, předškoláci už ocení celé pohádky. S prvňáky pak můžeme zavést pravidelné společné předčítání

.„Čtení knih je pro děti z mnoha důvodů nenahraditelné. Kromě toho, že jim pomáhá rozvíjet slovní zásobu, prohlubovat paměť, snadněji se vyjadřovat i učit se gramatiku, má velký význam i pro dětskou fantazii. Dítě si při čtení příběhů představuje děj i jednotlivé postavy a jeho obrazotvornost se významně rozšiřuje. Ovšem společné čtení knih má i sociální význam, protože představuje další nenápadný způsob, jak prohlubovat vazby a pevné vztahy v rodině, které jsou pro děti tak důležité,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Jak na to? 

  1. Hezky v pohodlí

Sedět při čtení na tvrdé židli nevydrží dlouho ani dospělý, natož malé dítě. S knížkou je nejlepší vlézt si třeba na gauč (nebo na pec, máme-li to štěstí) a pohodlně se uvelebit. 

  1. Teď zas ty!

Nenechte děti, aby musely číst nahlas samy. Spravedlivě se s nimi střídejte, jen tak je bude společné čtení bavit. Zábavné je vyhlásit střídání předčítajících vždy po stránkách. Pokud je kniha ilustrovaná, děti hned počítají, na koho kolik stránek vyjde, a mají radost, když vyjde skóre v jejich prospěch. 

  1. Dvojitá radost

Ještě lepšího účinku dosáhnete, vyberete-li knížku, která byla zfilmována. Po přečtení knihy si tak děti mohou u filmu zopakovat, co je zaujalo, a třeba upozornit na rozdíly mezi psanou a filmovou verzí příběhu, kterých si samy všimly. 

  1. Kolik „kilometrů“ jsme učetli?

Děti rády počítají, kolik toho učetly. Každá kniha má určitý počet stránek, a toto číslo znamená množství kilometrů. Stačí najít nějakou starou mapu a nechat děti, aby do ní zakreslovaly „učtené“ kilometry. Za jak dlouho dojedou do Krkonoš, nebo třeba do Austrálie?

  1. I láska ke knihám prochází žaludkem

Knižní kuchařky jsou velmi vděčné téma ke čtení. Děti si můžou podle obrázků vybírat ty nejzajímavější recepty, nahlas je předčítat, a vybrané dobroty pak dojít s maminkou společně nakoupit a následně je upéct či uvařit. Anebo můžou jídlo jen namalovat. 

  1. Originální čtenářský deník

Zajděte s dítětem do papírnictví a nechte ho vybrat si krásný sešit, notes nebo záznamník, ideálně s tvrdými deskami. Do něj si pak může zapisovat názvy přečtených knih, spolu se stručným obsahem nebo obrázky hlavních hrdinů (předškolákům budeme zpočátku tvořit zápisy sami). Z druhé strany si dítě může pro pořádek zapisovat, které knihy komu půjčilo, a kdo si naopak jaké knihy vypůjčil od něj. 

  1. To je ona!

Dopřejte malému čtenáři pocit důležitosti a vezměte ho do knihkupectví. Nechte ho, ať si sám vybere knihu, která ho nejvíce zaujme. Uvidíte, že jeho vztah k takové knize bude velmi osobní. Určitě ale vyberte malé knihkupectví, kde budou maximálně 2-3 regály knih určené pro malé čtenáře. Většího množství knih by se mohlo dítě spíš vylekat – cítilo by se mezi nimi ztracené… I tak počítejte raději s delším časovým úsekem – je těžké vybrat si jen jednu knihu.

 

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniela Řeřichová
Myslím si, že se jedná o sociologicko- společenský problém a zabývá se jím erudovaně řada organizací. U nás doma se knihy četly, pro nás s manželem to je pracovní prostředek a naše děti považovaly četbu za samozřejmou součást svého života. Vnučka miluje knihy odmalička, vnuk je spíš "ajťák", takže je to v každé rodině individuální záležitost. Na rozdíl od mnoha truchlivých předpovědí zůstávám optimistkou - a vedou mě k tomu nejen davy návštěvníků veletrhu Svět knihy, ale i řada smysluplných školních a studentských projektů a soutěží.
Libor Farský
Je to marný, je to marný, je to marný. A trápí mě to.
Věra Halátová
Svým dvěma klukům jsem od malička četla a vyprávěla. Oba hodně četli a čtou stále. Vnukovi jsem také četla a vypravovala, čte hodně od toho okamžiku, co se naučil číst. Je mu jedenáct let a čte hodně a rád. Ale pořád je řád, když mu čtu já - teď čteme Bylo nás pět Karla Poláčka. To je v každé rodině individuální. My u nás doma máme knihy ve všech místnostech. Jen moje knihy, to je asi 500 titulů a další knihy mají synové a vnuk. Když se mne někdo, kdo je u nás na návštěvě zeptá: A to jste fakt všechno přečetla? Odpovídám: Ne, tím podkládám nábytek.
Karel Boháček
bod 1 +pohodlí určitě, bod 2 -nejsou trpělivé, bod 3 - to se rovnou podívají na film, bod 4 ?, bod 5 - neznám takovou mladou kuchařku, která přečte celou knížku, spíše se u knížek tloustne, bod-6 proč ještě jeden deník když už jeden mají nařízený ze školy? , bod 7 + ano ať si vybere, vybere si tu největší a nejdražší..