Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe právě útočí
Tyto housenky zavíječe jsou schopny zničit buxus za několik dní

Buxusy v ohrožení. Housenky zavíječe právě útočí

25. 4. 2019

Prohlédněte si váš buxus. Na tomto oblíbeném keři právě v tomto období řádí housenky zavíječe zimostrázového. Ty jsou schopny i velký keř zlikvidovat během několika týdnů. Obrana proti tomuto škůdci je poměrně složitá.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis ) je drobný motýl z čeledi travaříkovití. Dospělý motýl má nejčastěji bílá křídla s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Rozpětí křídel je 40 – 45 mm. Samičky žijí přibližně 8 dní a svá vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus), kterému se také někdy říká krušpánek.

Tento motýl se dostal do Evropy z východní Asie teprve nedávno. Jeho první výskyt byl zaznamenán v roce 2006 v Porýní. V České republice zničily housenky motýla první buxusy v Národním parku Podyjí. Odtud se motýl rozšířil i do dalších částí země, nyní je jeho výskyt nejhojnější na okraji Brna a dále v v Olomouci, Uherském Hradišti, Praze či Neratovicích. Objevit se ale může na dalších místech, protože motýl je velmi dobrý letec.

Proč je zavíječ nebezpečný? Motýl je schopen naklást na buxus několik stovek vajíček. Housenky přitom ožírají keř nejprve zevnitř, a to jak listy, tak kůru. Takže dlouho nemáte ani tušení, že je váš buxus napaden. Housenky jsou totiž velmi nenápadné, mají zelenožlutou barvu s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového dorůstají délky až 5 cm. Při přemnožení housenek může dojít k holožíru, tzn. že keř je zcela zničen. 

Zajímavé je, že tento motýl napadá pouze keře buxusu. Zato však velmi intenzivně, ani odborníci si s ním nevědí rady. Jak zlikvidovat tohoto motýla, řeší celé vědecké týmy.

Právě od poloviny dubna do poloviny května jsou housenky zavíječe nejaktivnější. Proto si vaše keře co nejrychleji zkontrolujte. Pokud zjistíte, že je keř napaden, ihned jednejte. Je potřeba prohlédnout větvičku po větvičce a housenky nejlépe sesbírat ručně. Pokud je napadení příliš velké, můžete zkusit použít insekticid. Účinné by měly být přípravky s obsahem látky thiacloprid nebo přípravky na bázi Bacillus thuringiensis. V zahradnictví či specializovaných prodejnách vám poradí. Každopádně insekticid aplikujte co nejdříve po zjištěném napadení.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
Buxusy skončily a opravdu nám v Bohumíně zbyly do pár dnů jen holožíry ...
Hana Práglová
Buxusy jsem mėla dva. Jeden obrovský a druhý menší. Ten jsem stříhala do určitého tvaru. Oba mi zahynuly loni během několika málo dnů. A zároveň zahynuly všechny v našem městě. Nový zatím určitě nezasadím..
Alena Vávrová
Mám kus živého plotu z buxusu mezi dvorkem a zahradou, taky zkontroluji. Název krušpánek znám od své moravské kamarádky Růženky A. ;-))
Jana Hošková
Ihned provedu kontrolu všech svých 4 buxusů...a zas nová informace pro mne, dosud jsem nevěděla, že buxusu se říká krušpánek…:-)) Přemýšlím teď, jak to vzniklo, proč asi ?
Dana Puchalská
Díky za radu. Ty potvory nám opět zničily další buxus, tentokrát na nejen hřbitově jako v minulém roce. Zakoupím a budu je ničit.
Rostislav Mraček
Zachránil jsem všecky. Je třeba použít postřik. Já mám na všechno Decis, ale může být i cokoliv jiného na hmyz. Stříkat je třeba brzy ráno nebo pozdě večer, kdy nelétají včely.