Schichtova epopej v Ústí nad Labem
Foto: autorka

Schichtova epopej v Ústí nad Labem

29. 4. 2019

Když se řekne "epopej", bezděky se nejspíš každému k tomuto výrazu přiřadí Alfons Mucha a jeho slavná epopej slovanská. Málokdo ví, že svoji epopej s velmi zajímavou historií má i Ústí nad Labem. V tamním muzeu právě probíhá výstava, kterou jsem si nemohla nechat ujít a na kterou bych vás tímto ráda pozvala.

Je tu někdo, kdo by neznal minimálně mýdlo s jelenem, tuk ceres nebo kosmetiku Elida? My, co jsme se narodili po válce, automaticky za výrobce širokého sortimentu drogistického zboží a jedlých tuků považujeme podnik Setuza. Tento název však dostal až za několik let po převzetí závodu státem v roce 1946. S výrobou mýdla s jelenem začal už před 170 lety Georg Schicht a rok 1848 je považován za rok založení Schichtových závodů. Průmyslový areál s jelenem ve znaku na pravém břehu Labe v roce 1907 měl 1880 zaměstnanců. Nebyl to jen známý Baťa, kdo se staral o své zaměstnance, i v tehdejším Aussigu Schichtové pro ně stavěli obytné domy, měli k dispozici závodní jídelnu, knihovnu, lékařskou ordinaci a později i lázně s bazénem. Nedělali rozdíly mezi Čechy a Němci a dbali na to, aby němečtí úředníci uměli i česky. Společnost známá po celé Evropě se rovněž stala jedním ze tří zakladatelů koncernu Unilever.

A představte si, že v roce 1928 u příležitosti desátého výročí založení republiky nechali němečtí bratři Georg a Heinrich Schichtovi namalovat soubor obrazů z českých dějin! A nejen to, oni nechali vyrobit jejich kopie a ty pak darovali do všech škol v mladé republice, aby sloužily jako učební pomůcky pro výuku dějepisu! V některých školách se dokonce používaly až do konce 20. století, takže je možné, že vám výjevy budou povědomé. Obrazy namaloval malíř Emanuel Boháč. Začínají na počátku českých dějin a končí výjevem příjezdu  T.G. Masaryka do Prahy. Kromě obrazů vyšly výjevy z českých dějin i jako pohlednice.

Přestože Georg Schicht se za války angažoval na straně spojenců a podporovatelů československé exilové vlády v Londýně, toto nebylo zohledněno, Schichtovy závody byly znárodněny a Schichtové odsunuti z republiky a podnik byl přejmenován na Severočeské tukové závody.

Obrazy se ocitly kdesi v podnikovém archívu a na dlouhá léta se ztratily z očí i povědomí. Některé dokonce dnes v originálech nejsou k dispozici. V roce 2018 při příležitosti stého výročí založení republiky a 170. výročí založení firmy Schicht se podařilo vypátrat, že výjevů původně mělo být 26. Některé se však dochovaly pouze na školních kopiích a pohlednicích.

Na velkolepé výstavě můžete vidět patnáct obrazů a reprodukce šesti ztracených motivů. Výstava však není věnována pouze obrazům, ale i historii firmy, takže uvidíte i různé výrobky Schichtových závodů, historické obaly, plakáty, plechové reklamní tabulky a např. i to, jak vypadala kdysi výkladní skříň v obchodě.

Výstavou jsem byla nadšená a příběh německých továrníků, kteří nechali namalovat soubor obrazů z českých dějin a distribuovat ho do českých škol, mě oslovil natolik, že jsem si ho nemohla nechat pro sebe. Výstava v Muzeu města Ústí nad Labem potrvá do 30. června, takže máte ještě čas se na ni také podívat.

Kdyby byl zájem, mohli bychom uspořádat výlet do Ústí nad Labem. Určitě byste nebyli zklamáni, protože vedle této výstavy v muzeu souběžně probíhá i další zajímavá výstava na téma fenomén trpaslík.

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zorka Horká
Aleno, jdu vám sem poděkovat za skvělý typ. Výstava je povedená a když už jsem tam zajela, prohlédla jsem si i ty trpaslíky no a i filmovou techniku :-) Počasí mi přálo a tak díky vám jsem měla další krásný den.
Ilona Kolářová
Mám to coby kamenem dohodil a ještě jsem tam nebyla.
Elena Valeriánová
O něčem takovém jsem neměla ani tušení. A přitom je to velmi zajímavé téma. Jak ukazují tvoje fotky, musí být obrazy krásně. Děkuji.
Jana Šenbergerová
Vůbec se ti nedivím, že tě výstava nadchla. Pro mě spousta nových informací, i když už také dost pamatuji. Tvé články včetně fotografií jsou skvělé.
Eva Mužíková
Na některé obrazy si vzpomínám.
Dagmar Bartušková
Článek zajímavý. Fotky zajímavé. Do Ústí bych klidně jela, ale spíš rajzovat po městě, pár památek, posezení,, pokec a tak. Ale kdo ví...
Vladislava Dejmková
Děkuji za velmi zajímavé informace. Stojí za zamyšlení.
Věra Ježková
Ali, o tom jsem neměla ani tušení. Díky za zajímavý článek a fotky.
Hana Rypáčková
Ilustroval i dost knížek. Viděla bych to ráda, jako i mnoho jiných výstav. Možná bude v Táboře , tam se narodil, to bych dala snáze.
Naděžda Špásová
Výstava vypadá zajímavě, ještěže tě, Aleno, máme. Teď už nemusím nikam chodit, ale asi se tam příští týden vypravím s dcerou.
Zorka Horká
Pěkné lákadlo na výstavu, skvělá fotodokumentace. Najdu si stránky muzea s podrobnostmi a určitě se tam vydám. Díky Vám poznám něco nového.
Hana Nováková
Hezky Alenko napsané a doprovodné foto to jen dokraslují - díky.
Jitka Hašková
Krásné a velmi zajímavé. Díky.
Zuzana Pivcová
To je pro mě velmi zajímavé a utvrzuje mě to v přesvědčení, že "nebyl Němec jako Němec" a zestátnění majetku se protinacistické rodiny dotklo právě tak jako některých šlechtických rodů, kde někteří členové také bojovali v čs. zahraniční armádě. A pamatuji si nějakou starou reklamu na Schichtovo mýdlo s jelenem. :-D Díky za příspěvek!
Dana Puchalská
Moc zajímavý článek. A krásné fotografie. Děkuju.