Obezita děsí Evropu. Květen je čas boje proti ní
Ilustrační foto: ingimage.com

Obezita děsí Evropu. Květen je čas boje proti ní

1. 5. 2019

V roce 2030 bude obézních už celá polovina obyvatel Evropy. Už nyní vynakládají evropské státy na léčbu nemocí způsobených obezitou ročně sedmdesát miliard euro.

Přes čtyřicet procent obyvatel Evropy nemá pravidelný pohyb. Statistická čísla bývají zpravidla nudná, ale ta, která se týkají obezity, je dobré znát. Jsou totiž rok od roku děsivější.

Šedesát procent Evropanů se přepravuje z místa na místo výhradně autem. Průměrný Evropan nyní zkonzumuje denně o pět set kilokalorií, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Kila navíc už nejsou jen estetický problém, který se dá vyřešit dietou nebo návštěvou nějakého poradce. Lékaři čím dál častěji mluví o epidemii, která bude mít mnohem závažnější následky, než jaké si zatím dovedeme představit.

Květen, je každoročně měsíc, kdy se o obezitě mluví více než jindy. Na 18. 5. totiž připadá Evropský den obezity, tedy příležitost, kdy se lidé zabývající se tímto problémem, snaží co nejvíce burcovat veřejnost. I letos je proto na květen připravena řada akcí, které mohou pomoci všem, kteří cítí, že jejich kila přibývají poněkud nezadržitelně a zatím mají dost sil a rozumu, aby tomu chtěli zamezit.

„Evropský den obezity je nezávislá celoevropská iniciativa, jejímž cílem je podpořit společnost k aktivnímu přístupu zvládání narůstající nadváhy a obezity. Snaží se apelovat na to, aby obezita a nadváha začaly být vnímány jako akutní celospolečenský zdravotní problém, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů a nikoliv jen jako kosmetická záležitost stovek jedinců,“ říká Iva Málková, zakladatelka hnutí STOB a jedna z předních českých odbornic na boj s obezitou.

V květnu si lidé, kteří chtějí uchopit zdraví do svých rukou, mohou na různých místech země nechat zkontrolovat, jak na tom jsou, co se týká jejich váhy. Na stránkách hnutí STOB nebo pod odkazem Evropský den obezity 2019 mohou najít konkrétní místa a odborníky, u kterých si v týdnu od 13. do 19. května mohou nechat zdarma udělat analýzu těla na bioimpedančních přístrojích včetně odborného vysvětlení a navíc dostanou brožuru, která se vztahuje k jejich konkrétním problémům. Právě při takovém vyšetření totiž lidé často zjistí, co se vlastně za jejich nadváhou skrývá. Zda je to jen to, že jedí hodně nebo naopak jedí přiměřeně, ale mají málo pohybu nebo třeba vůbec nejedí hodně, ale tloustnou kvůli psychickým problémům.

Zkrátka, na květen je připravena řada aktivit, které mohou být prvním krokem k novému životnímu stylu a boji s kily navíc, takže je nejvyšší část začít se o ně zajímat. Jsou určeny pro lidi všeho věku a odborníci z různých oblastí jsou připraveni poskytnout jim zdarma radu a pomoc.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.