Obezita děsí Evropu. Květen je čas boje proti ní
Ilustrační foto: ingimage.com

Obezita děsí Evropu. Květen je čas boje proti ní

1. 5. 2019

V roce 2030 bude obézních už celá polovina obyvatel Evropy. Už nyní vynakládají evropské státy na léčbu nemocí způsobených obezitou ročně sedmdesát miliard euro.

Přes čtyřicet procent obyvatel Evropy nemá pravidelný pohyb. Statistická čísla bývají zpravidla nudná, ale ta, která se týkají obezity, je dobré znát. Jsou totiž rok od roku děsivější.

Šedesát procent Evropanů se přepravuje z místa na místo výhradně autem. Průměrný Evropan nyní zkonzumuje denně o pět set kilokalorií, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Kila navíc už nejsou jen estetický problém, který se dá vyřešit dietou nebo návštěvou nějakého poradce. Lékaři čím dál častěji mluví o epidemii, která bude mít mnohem závažnější následky, než jaké si zatím dovedeme představit.

Květen, je každoročně měsíc, kdy se o obezitě mluví více než jindy. Na 18. 5. totiž připadá Evropský den obezity, tedy příležitost, kdy se lidé zabývající se tímto problémem, snaží co nejvíce burcovat veřejnost. I letos je proto na květen připravena řada akcí, které mohou pomoci všem, kteří cítí, že jejich kila přibývají poněkud nezadržitelně a zatím mají dost sil a rozumu, aby tomu chtěli zamezit.

„Evropský den obezity je nezávislá celoevropská iniciativa, jejímž cílem je podpořit společnost k aktivnímu přístupu zvládání narůstající nadváhy a obezity. Snaží se apelovat na to, aby obezita a nadváha začaly být vnímány jako akutní celospolečenský zdravotní problém, který v současnosti nabývá epidemických rozměrů a nikoliv jen jako kosmetická záležitost stovek jedinců,“ říká Iva Málková, zakladatelka hnutí STOB a jedna z předních českých odbornic na boj s obezitou.

V květnu si lidé, kteří chtějí uchopit zdraví do svých rukou, mohou na různých místech země nechat zkontrolovat, jak na tom jsou, co se týká jejich váhy. Na stránkách hnutí STOB nebo pod odkazem Evropský den obezity 2019 mohou najít konkrétní místa a odborníky, u kterých si v týdnu od 13. do 19. května mohou nechat zdarma udělat analýzu těla na bioimpedančních přístrojích včetně odborného vysvětlení a navíc dostanou brožuru, která se vztahuje k jejich konkrétním problémům. Právě při takovém vyšetření totiž lidé často zjistí, co se vlastně za jejich nadváhou skrývá. Zda je to jen to, že jedí hodně nebo naopak jedí přiměřeně, ale mají málo pohybu nebo třeba vůbec nejedí hodně, ale tloustnou kvůli psychickým problémům.

Zkrátka, na květen je připravena řada aktivit, které mohou být prvním krokem k novému životnímu stylu a boji s kily navíc, takže je nejvyšší část začít se o ně zajímat. Jsou určeny pro lidi všeho věku a odborníci z různých oblastí jsou připraveni poskytnout jim zdarma radu a pomoc.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Boj, bojovat! Já bojovat nebudu. V rodině nikoho obézního nemáme. Často čtu kritická vyjádření k dětem, že se nehýbají a sedí u počítače. No tak je nenechte sedět! Ale to by se těm dětem musel někdo věnovat, že ano? Vnuk, když je u mne, vstává ráno brzy, cvičíme, sprchujeme se studenou vodou, pak snídaně, pak obléknout, ujít, uběhnout nebo ujet na kole x km, pak nazpět, po obědě zase ven. Bohužel, děti ve škole se nehýbají ani v hodinách tělesné výchovy. Jejich učitelka je po operaci páteře, taková silnější žena a děti se v tělocviku jen přetahují o lano anebo hrají vybíjenou. Nic jiného, žádné základy atletiky, gymnastiky, šplh, skok přes kozu, kotrmelce. Nic. Poznámka: ten příspěvek Ondřeje Hrubého, hned první věta obsahuje vulgarismy dva. Proč? zůstává uveřejněn?
Ondřej Hrubý
Lidi zežerou a pijou h*ovna. Není to o ekonomice. Já jsem taky chudej ale přemýšlím nad tím co jím. Je mi 29 a v práci se mi smejou když svacim ovesné vločky s bílým jogurtem. Lidi se v jídle nevyznají. To dobry je pro ně trapný. A né pohodlný. Radši si na Pou do hlavy kazdej den pizzu. Já si radši upecu housky ze špaldove mouky. Nejsem žádnej kulturista ale ko dici mám stejnou jako v 15. letech
Jarmila Komberec Jakubcová
V květnu se bojovalo na barikádách ale to už je historie. Snažím jít cestou JPP - Jez poloviční porce. A zatím se to daří. Na jídlo používám jen menší talířky. Omezila jsem knedlíky, brambory a rýži, maso jím jen se zeleninou a to libové. Hodně ale jím tvarohy a dělám si domácí jogurt. A hlavně nemám ani hlad.
Hana Rypáčková
Když je v rodině obézní jedinec může to být nemocí ,když celá rodina, většinou jídlem a povahou. Je to jako s učením, nelze donutit.
Blanka Hlobilová
Měli jsme velkou zahradu a na té se pěstovalo vše! Maminka také uměla přebytky zpracovat. Sud nakládaného zelí, naložené okurky, čalamáda, červená řepa. Probiotika. Dnes je zelenina v obchodech drahá a někdy strašná. Problém je také v tom, že se lidé přejídají, děti sedí u PC, tabletů a mobilů. Jako děti - neustále venku, v pohybu. Udivuje mě, když jdu po ulici, kolik mladých dívek a žen je " tlustých ". Jak budou vypadat ve stáří? S tímto problémem musí začít každý bojovat sám a ne z donucení. Když nastanou zdravotní potíže, je už většinou pozdě. Ale nic se nemá přehánět!
Karel Boháček
Dřív byl bohatý ten kdo byl tlustý, dnes je to ten hubený. Je to otázka ekonomiky. Když je drahé ovoce a zelenina ?
Věra Ježková
Souhlasím s dívkami. Myslím, že lepší je se s ní pokojně postupně loučit. A navíc spojení květen a boj se mi nelíbí.
Dana Puchalská
Proč už zase budeme bojovat? Je to opravdu podivný název,.......
Danka Rotyková
Také si myslím, že boj není to pravé slovo. Nadbytečná kila mne trápila v dětství a dospívání a na vině byl špatný způsob stravování. Tehdy nebyla správná změna možná, chyběly finance, byla naprosto jiná doba a vše měli v rukou rodiče. Proto jsem jako 13 letá zvolila boj s obezitou a hodně jsem si ublížila. Odměnou byla nižší váha, mínusy jsem neřešila, nikdo o nich tehdy nepsal. Proto se mi dnes moc líbí, že jsou tyto informace dostupné. Ale lidé pořád ještě touží po jednoduchém způsobu hubnutí pomocí pilulek, ... škoda, budou bojovat dlouho a možná tak dosáhnou i zdravotních problémů ve stáří.
Dagmar Bartušková
S obezitou jsem dobojovala...
Jana Šenbergerová
Proti obezitě se bojuje už hodně dlouho, stejně jako proti válce, proti rakovině, a spoustě dalších nešvarů a nemocí. Celkem marně. Proč asi? Třeba není boj ten nejlepší způsob, jak něco změnit nebo něčeho dosáhnout.