Madla, abych neupadla
Foto: autorka

Madla, abych neupadla

8. 5. 2019

Madla, abych neupadla, mám po celém svém malém bytě. Je to byt sociální a vlastně pro postižené. Zatím postižená nejsem, ale co není...

Madla jsou fajn a hlavně ta v koupelně mě zachraňují před úrazem. Byteček byl nově zrenovovaný, sice v domě z roku 1814 a dvacet let neobývaný. Je jasné, že ty silné zdi celou dobu sály vlhko a po našem nastěhování se to začalo projevovat tu mokrou zdí, tu plísní. Nejdříve plíseň vyhnala partaj na konci domu. Prý ji tam shnily skříně, peřiny i oblečení. Mně shnil jenom jeden péřový polštář, což mě ani tak nezabolelo.

Do bytú nám dali odsávače vlhka, ale ty vydávaly takové zvuky, že jsem nevěděla, jestli se mám zbláznit, nebo nechat pokrýt plísní. Byteček je malý, ale velice útulný a přes všechny těžkosti se mi tady líbilo a líbí. Také pejsek je zde spokojený. No, bydlíme tady už šestý rok.

Tak to je asi na úplný začátek a tak budu pokračovat o těch madlech. Madla v koupelně začala totiž rezavět a to hodně. Bílá barva se oloupala a i sedátko, které ve sprše mám, ve všech kovových částech bylo rezavé. Nějaký čas jsem to přecházela, ale jsem člověk spořádaný, až puntičkářský, a tak mě to začalo velmi esteticky rušit.

Nevěděla jsem, koho mám poprosit, aby mi to natřel. Nikdo nebyl, a tak jsem se rozhodla, že to udělám sama. Koupila jsem tedy barvu na kov i dřevo, jedno ředidlo a štětec.

Nevím, proč, ale nikdy jsem se nenaučila nic natírat. Vždycky mi to všude teklo a stříkalo a to se dělo opět. Ředidlem jsem to stále stírala až do té doby, než jsem se ohnula a na natřené madlo si přilepila vlasy. Nemám jich už moc, a tak jsem nechtěla o ně přijít. Začala jsem si je tedy máčet ředidlem, což pro kůži hlavy nebylo úplně dobré. Začala mě pálit. Popadla mě panika, a tak jsem oblečená vběhla pod sprchu, abych vlasy zachránila.

No, vlasy to nějak přežily, ale kůži mám pořád červenou. Jo, madla jsou věc dobrá, ale nesmějí rezavět. V bytě je ještě vlhko pořád a jenom doufám, že nezrezavím i já, ale držím se.

P.S.: Jo, ale tu plíseň honím pořád. Připravila jsem si ale na ni domácí recept, který funguje. Neprozradím, protože si ho možná nechám patentovat.

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Hrachovinová
Zdenka Hrachovinova pro Zdenka Jírová 9.5.2019 00:01 Dobrý den , pročítam si starší příspěvky a hodně jsem se nasmala u čtvrtého slova Vašeho příspěvku v diskuzi , které jsem nemohla pochopit
Libor Farský
Pro příště: Při natírání to chce vzít si na hlavu plaveckou čepici. Nebo motoristickou přilbu. :-)
Zdenka Jírová
Pro starší lidi pobažujimadla v koupelně za nezbytné. Před 12 lety jsem se přestěhovala do maléhobytu. Mým požadavkem byl výtah a balko. Byt jhem našla i za slušnou cenu, ale musela jsem jeho část, tj koupelnu s WC, předsíní a kuchyní zrenovovat, byl před mým nastěhováním několik let prázdný. V té době už jem měla potíže s klouby a čekala mne operace kolena. Nezapomněla jsem na madla u vany a u toalety, kterou jsem si nechala postavit na schůdku. Moc jsem to ocenila zejména po operaci. Dnes bych se bez madel nemohla ani osprchovat.
Hana Rypáčková
Hani, mě se tvůj byteček moc líbil. Plíseň jsem neviděla, jen ta úzká ulička bývala vždy vlhká....
Eva Mužíková
Hanko, z Tvých fotek dýchá pohoda. Já bojuji s malým, opravdu malým prostorem ve sprcháči. Už jsem se několikrát málem opařila, když jsem drcla loktem do páky u sprchy... Plíseň je určitě nepříjemná, ta se mi zatím vyhnula... Hezký článek.
Zuzana Pivcová
Vím, Hani, že Ty se jen tak nedáš a ani neztratíš svůj humor. Ale asi sis užila. Máme zkušenosti z koupelny starého domku v Týně. Nad vlhkostí z nepodsklepené části se asi zvítězit nedá, vždy jen krátkodobě.
Marie Seitlová
Tak to vás lituji, vlhký byt a s plísní. Ještě, že nejste alergická na plísně jako já.
Naděžda Špásová
Staré domy sice mají kouzlo, ale to je asi tak všechno. Nedám na panelák s výtahem a výhledem na Milešovku dopustit. Hanko, ve vašem boji vám přeji úspěch a dobrého natěrače. Držím palce. :-)
Dana Puchalská
Ano staré domy mají svoje nezaměnitelné kouzlo. Do roku 2002 jsem bydlela v secesním domě a bylo to krásné. To žádná novostavba nemůže nahradit. 17 let bydlíme v novém moderním domě, má výtah a terasu ale na ten starý často a ráda vzpomínám.
Blanka Bílá
oprava, plech
Blanka Bílá
Hezky napsáno, mě ale hned vyskočila jedna nelichotivá říkanka pro Madly... Mě natírat barvou nevadí,loni to byl plach a podlaha na balkonu, ale musím se k tomu rozhodnout sama, ne z donucení.Jinak madla, či podobná zařízeníčka, zábradlí, v mém věku převážně hodnotím pozitivně, někdy se opravdu hodí.
ivana kosťunová
Staré domy mají své kouzlo. Také by se mi tam líbilo, a časem zvítězíte i nad plísní :))