Skauti slavili 100 let
FOTO: autorka

Skauti slavili 100 let

8. 5. 2019

V sobotu 4. května 2019 se sjely skautské oddíly z okresu Blansko do Boskovic aby započaly oslavy tohoto výročí.

Slavnostního setkání se zúčastnilo téměř 600 skautů - započalo ve 14 hodin bohoslužbou v kostele sv. Jakuba staršího, při které byly posvěceny i prapory skautských družin.

Poté se vydal průvod skautů za doprovodu dechové hudby k radnici, kde byl slavnostní nástup s projevy několika řečníků.

Následně oddíly odpochodovaly k Muzeu regionu Boskovicka, kde proběhla vernisáž skautské výstavy. Na zahradě za Muzeem pak byly slyšet skautské písně v podání místních družin a zájemci si mohli prohlédnout i skautský stan...

Jeden můj syn se v mládí skautu hodně věnoval, teď už pokračují mnohá vnoučata - vždy začínají jako skautíci, poté i jako rádci. Během roku se ve svých odílech učí chovat lidsky k celé přírodě, lidem, poznávají zde základní obyčejný život v přírodě jak na svých víkendových výpravách, tak pak nejvíce na skautských táborech.

Zde mají děti jiný život než doma, při přípravě jídla se střídají a připravují si je samy se svými rádci a vedoucími. Mají svá zaměstnání, prostor pro hry, turistiku i delší výpravy. Celou dobu se musí obejít bez televize, mobilů, poznávají obyčejný život v přírodě - vědí, jak zacházet mimo jiné s kladívkem, sekyrkou a je jim hezky. Znají své skautské zákony a rodiče vědí, že je o jejich ratolesti dobře postráno.

Pevně věřím tomu, že děti, které vyrůstají na takových typech táborů, nebudou ve většině případů tíhnout k drogám, jako je cigareta, alkohol aj.

Nedávno jsem slyšela, že s drogou má zkušenost už víc než 50 procent mladých. Všichni by se měli zamyslet nad tím, zda nebylo lepší, když byly děti od dětství vedeny k pomoci a práci, než jim jen dopřávat volnost a zábavu. Proč se tolik dětí a mládeže uchyluje k různým drogám? Jedině z nudy!

A protože drogy dělají ze všech veliké siláky, tak pak už se i ztrácí smysl pro povinnost, vzájemnou ohleduplnost a úctu...

Moc bych chtěla věřit tomu, že až tyto děti vyrostou a stanou se z některých politici, tak budou mít velikou úctu k přírodě a budou pečlivými hospodáři jak v lesích, vodním hospodářství i při obdělávání orné půdy.

Snad dokáží, aby ze všech polí, moří, řek, ovzduší a potravin zmizelo to množství chemie a naše země se zase stala ve všech oblastech více soběstačnou - třeba to nebude jen bláhový sen... 

Snad nebudou zaprodávat jak lesy, tak i půdu za pusinku, aby se obohacovali tak jako mnozí dnešní politici. Ono už nám toho v té naší zemičce moc nezbývá, korupce se rozbujela ve všech oblastech a já marně přemýšlím, proč někteří politici, kteří také třeba navštěvovali skautské nebo podobné tábory, si nevzali k srdci jejich "desatera..."

Nebo , že by se u nich jak na místní, tak republikové úrovni roznemohla "skleróza?"

To je skutečně velmi, velmi zlá nemoc...

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Maruško, miloučký článek
Marie Ženatová
Zuzanko máš pravdu v tom, že takových dětí je asi dost malé procento. Protože 600 dětí z celého okresu Blansko na setkání není skutečně moc, ale veliké díky alespoň za ně...
Anna Čípová
Maruško, děkuji za článek. Můj bratr byl skautem a vzpomínám, jak plnil bobříky.
Zuzana Pivcová
Moc hezky se mi to četlo, ale zároveň mi bylo dost smutno. Protože takovýchto dětí je asi dost malé procento. Tady v Praze jsou víc ty cigaretové a mobilové. Možná je to ale jen v těch zónách, kde se pohybuji. Díky za článek.
Dana Puchalská
Moc hezký článek. Mně jakožto skautů ve výslužbě moc a moc potěšil. Děkuju.