Od června bude moci o oddlužení požádat téměř každý
Ilustrační foto: ingimage.com

Od června bude moci o oddlužení požádat téměř každý

6. 5. 2019

Lidí s exekucí stále přibývá, v roce 2017 jich bylo 863 tisíc. Od června získají větší šanci, jak se z tíživé situace dostat. Pomoci jim má novela insolvenčního zákona.

Zatímco nyní na oddlužení dosáhne ročně asi 20 tisíc lidí, díky změně zákona by to podle odhadu odborníků mohlo být 50 až 100 tisíc lidí ročně. „V rámci současné právní úpravy bohužel platí, že velkému počtu dlužníků není možné pomoci. Jejich dluhy jsou ve srovnání s příjmy tak obrovské, že na oddlužení prostě nedosáhnou. To se nyní změní,“ říká Michaela Čechurová z Nadačního fondu Oddlužení pro každého, který zdarma poskytuje komplexní poradenství předluženým lidem.

Co se mění?

Od června přestane platit vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků. Dosud musel totiž člověk v dluhové pasti prokazovat, že je během pěti let schopen zaplatit alespoň 30 procent svých dluhů, včetně odměny insolvenčnímu správci ve výši 65 tisíc korun, a až poté mu soud oddlužení povolil.

Tato podmínka díky novele padá.  Nově je možné, aby člověk během pěti let zaplatil méně než dosud nutných 30 procent dluhů. Bude na soudu, aby na konci oddlužovacího procesu posoudil, zda dlužník vynaložil maximální možnou snahu a jeho oddlužení platí, i když zaplatil třeba jenom desetinu dlužné částky.

Díky novele má šanci na oddlužení každý, jehož příjem vydá na zákonem dané nezabavitelné minimum a měsíční splátku 2 178 korun (plus případné výživné a odměnu za sepis návrhu) a prokáže snahu své dluhy splatit. Z toho je 1089 korun odměna pro insolvenčního správce, stejnou částku bude muset dlužník minimálně uhradit na umoření závazků vůči věřitelům.

Novela změní i pořadí uspokojování pohledávek. Pohledávky, u nichž takzvané příslušenství, tedy úroky, pokuty nebo penále, převyšují jistinu, se stanou podřízenými. Znamená to podstatné snížení výše pohledávek, které je třeba uhradit. Podřízené pohledávky se totiž uspokojují až mezi posledními. V případě, kdy je dlužník schopen splatit v rámci oddlužení 60 % za 3 roky nebo 30 % za 5 let, se k podřízeným pohledávkám nepřihlíží vůbec.

Větší šance pro seniory a invalidy

Snazší oddlužení budou mít podle novely starobní důchodci a invalidé druhého a třetího stupně. Na oddlužení mohou dosáhnout už za tři roky, ale tuto variantu si mohou vybrat jen jednou. Těmto lidem bude umožněno oddlužit se již po třech letech a nebude se na ně však vztahovat podmínka splatit v daném čase alespoň 60 procent dluhu. Bude stačit, když budou věřitelům splácet 900 korun měsíčně, pokud není insolvenční správce plátcem DPH. Oddlužení se tedy v jejich případě bude řídit pravidly pětiletého oddlužení, bude ale trvat o dva roky kratší dobu.

Jak mají lidí postupovat?

V případě, že se dlužník rozhodne podat návrh na oddlužení, musí tak učinit ve spolupráci s některým z akreditovaných odborníků, tedy zástupcem právnických profesí, jako je advokát, notář, insolvenční správce, případně exekutor, nebo ve spolupráci s neziskovými a veřejně prospěšnými organizacemi, které mají potřebnou státní akreditaci. Ne každý ale samozřejmě na oddlužení dosáhne, proto je dobré poradit se předem s odborníkem. „Každý příběh je individuální. S našimi klienty detailně probereme situaci, posoudíme, jestli je možné žádat o oddlužení, pomůžeme připravit žádost o oddlužení včetně všech podkladů. Poskytneme také případně pomoc při podání žádosti na soud,“ popisuje Michaela Čechurová z Nadačního fondu Oddlužení pro každého.

Za vyhotovení insolvenčního návrhu si v případě u jednotlivce může akreditovaný odborník naúčtovat maximálně 4000 korun, u manželů to může být maximálně 6000 korun (bez DPH). Odměna se neplatí předem, ale až po zahájení insolvenčního řízení.

Návrhy na oddlužení smějí za dlužníky zpracovávat také neziskové organizace s akreditací od ministerstva spravedlnosti, na rozdíl od výše jmenovaných ale musejí službu poskytovat zdarma.

Počet lidí v exekucích se blíží 1 000 000

Předloni mělo podle mapy exekucí nějakou exekuci 9,7 procenta obyvatel České republiky, tedy 863 000 lidí. Tři a více exekucí mělo 493 000 osob. Více než deset exekucí současně mělo 151 000 lidí. Celkem se vedlo přes 4,5 milionu exekucí. Nejhorší byla situace v Ústeckém kraji, kde byla v exekuci téměř pětina obyvatel, a v Karlovarském, kde v ní bylo 17 procent lidí. V okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla víc než pětina.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Nepejchalová
No je to hrozné, lidé si půjčují dnes na kraviny, na dárky vánoční, na dovolenou. Přece, když nemám na dovolenou tak si na ni nepůjčím, nebo na dárky tak žádné nekoupím. Neřeknu , když si někdo půjčí na nemovitost v podobě hypotéky, to je jiná věc, ale na kraviny. No a proč by je měl někdo oddlužit, jen ať platí, my také musíme vše platit. Moje maminka vždycky říkala na co nemáš, tak nekupuj, až našetříš tak pak si něco pořiď. Takto sem byla vychovávaná, s manželem jsme chteli koupelnu a kuchyň novou, no až jsme si našetřili, tak jsme si zrekonstruovali byt, ale ne že na vše si půjčím. Zase toto nahrává těm nepoctivcům a flákačům, nic jiného to není.
Rostislav Mraček
Paní Rotyková se neplete. Popsala to pěkně. Každý je za své dluhy odpovědný. I jako ručitel. I jako černý pasažér. Každý dluh by měl být zaplacen! Podle Vás je pěkné, že dluh bude odpuštěn. Je pěkné i to, že ten půjčující nedostane své peníze zpět? Vždyť tak bude potrestána jeho dobrota a ochota pomoci potřebnému. A jistě si rozmyslí, zda příště vyhovět.
Eva Malíková
Danka Rotyková,velice se pletete,mnozí přišli k dluhu jako slepý k houslím,jenom třeba proto,že někomu dělali ručitele,a ne jen to,různé společnosti si udělali z lidí zlatý důl,a nechce se jim s tím přestat,nedovolili žádnou domluvu na rozumných splátkách a podobně.Pravda je že také se mnozí do dluhu dostali,protože přišli o práci,to jsou ty staré dluhy kdy nebylo možné sehnat dobře placenou práci,pracovalo se za minimální mzdy,těch důvodů je opravdu hodně,možná si i někteří půjčovali na dovolenou,ale těch určitě nebylo tolik a jejich dluhy snad ani nejsou tak nehorázné jako ty ,které si lidi udělali na bydlení,nebo aby mohli zaplatit nájem a pak vytloukali klín klínem až se dostali do dluhové pasti...stát může za to,že tady dovolil otevřít trh s lichvářskými půjčkami,že dovolil aby si banky a nebankovní společnosti a operátoři udělali z dluhů zlatý důl,je jen dobře ,že lidé dostanou šanci se oddlužit.Ti kteří na to kašlou do toho stejně nepůjdou,a ti co chtějí mít čistý štít toho využijí a poctivě vše doplatí..nehažte všechny do jednoho pytle..je to opravdu pěkně hnusný zvyk českých lidí,podrazáctví,pomluvy a závist...takto se moc daleko nedostanem,maximálně tak budeme nahrávat Kalouskům a jim podobným...
Karel Boháček
Plný souhlas s Dankou. Znám plno lidí co si takhle pořizují dovolenou, pobyty a pohoštění. Zase to nahrává vypočítavým.
Danka Rotyková
Někteří lidé se do dluhů dostanou svou nerozvážností, půjčují si i na dárky nebo na dovolenou. A takovým lidem stát pomáhá z bláta. Stát ale nemá žádné své prostředky, ty se bohužel berou z jednoho pytle, kam jdou peníze od lidí, kteří poctivě pracují a platí daně. Jedná se především o zaměstnance, kterým je daň odváděna do státní kasy každý měsíc a kteří nemají možnost toto jakkoli ovlivnit. Tím, že jim bude stát víc pomáhat, vlastně jen dává mladé generaci najevo, že mohou zkusit se také zadlužit a nemusí se bát, že by jim stát nepomohl. Těch, kterým by mělo být opravdu pomoženo, je velmi málo.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vůbec se mi nelíbí reklamy na různé půjčky, ve kterých vidím rozesmáte tváře těch, kteří se právě zadlužili. Bankovní gramotnost je velmi důležitá prevence jak u dětí tak i o ostatních.
Svatava Páleníková
Tato pomoc pro zadlužené osoby je důležitá. Bylo by ale také dobré omezit předražené úvěry a pochybné nebankovní půjčky.