Dvojité výročí Karla Kachyni
FOTO: Jonn Leffmann, commons.wikimedia.org

Dvojité výročí Karla Kachyni

9. 5. 2019

V letošním roce si připomínáme 95.výročí narození a 15.výročí úmrtí  klasika filmové režie a jednoho z nejlepších českých režisérů poválečné české filmové tvorby, pana Karla Kachyni.

Dovolte, prosím, krátké zamyšlení nad  touto výraznou osobností naší kinematografie.

Karel Kachyňa vytvořil mnoho působivých filmů. Umělecky nejlepší a nejpůsobivější natočil ve 2.polovině 60 let 20.století. ("zlatá šedesátá"). Za všechny jmenuji snímky Trápení, Ať žije republika, Kočár do Vídně, Noc nevěsty a Ucho.

Kočár do Vídně (1966), psychologické válečné drama o nenávisti, pomstě a neporozumění, zaujalo nejen sujetem, ale i vynikajícími  výkony Ivy Janžurové a Jaroslava Hanzlíka.

Pohnutý děj trezorového filmu Ucho (1970), který byl natočený podle literární předlohy spisovatele Jana Procházky a byl protkaný strachem z totalitního režimu, má co říci i v dnešní době, je jakýmsi mementem. K jehom popularitě jistě přispěly i výborné herecké výkony Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého. Premiéry se film dočkal až v r. 1990.

Divácky nejúspěšnější byl ve své době, později velmi diskutovaný film, Král Šumavy (1959), natočený v drsné šumavské přírodě na Kvildě podle literární předlohy Rudolfa Kalčíka.

V 70. letech minulého století točí Kachyňa hlavně poetické filmy, často v hlavní roli s dětskými hrdiny. Těchto filmů je celá škála, připomenu Už zase skáču přes kaluže (1970), kde  titulní roli vytvořil tehdy teprve dvanáctiletý Vladimír Dlouhý. Film byl natočený podle literární předlohy australského spisovatele Alana Marshalla.

Umělecky silné až komorně laděné filmy vznikají v 80. letech minulého století např. Dobré světlo, Smrt krásných srnců, Malá mořská víla, Městem chodí Mikuláš, Setkání v červenci, Zlatí úhoři, Kráva, Vlak dětství a naděje, Duhová kulička (1985).

V  televizním filmu Duhová kulička upoutá diváka laskavý humor, krásy venkova a nedocenitelné hodnoty a moudrosti  prostého obyčejného života, které ukazuje svému vnukovi dědeček těsně před svou smrtí. Tento film má výjimečné postavení v tvorbě pana Kachyni.

Nezapomenutelné jsou Sestřičky, kde do hlavní role obsadil svoji budoucí ženu p.Mihulovou.

K posledním vrcholným dílům patří film Fanny (1995) a Hanele (1999).

Karla Kachyňu jako herce  jsme mohli na malou chvíli zahlédnout ve filmech Zdeňka Svěráka a  Ladislava Smoljaka - Nejistá sezóna a Obecná škola.

Karel Kachyňa získal mnohá prestižní ocenění jak doma, tak v cizině (USA, Brazilie, Strasbourg). V roce 1999 česká filmová akademie udělila panu Kachyňovi Českého lva za celoživotní přínos českému filmu.

Jeho filmový odkaz - více jak 70 filmů a 40 scénářů,  je to nejlepší z nejlepšího, co zde bylo natočeno a prezentováno.

 

Děkujeme, pane Kachyňo. 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Byl a zůstane pan režisér, myslím, že řada lidí je na něj hrdá, tak jako já... děkujeme pane Karle, že jste nám zde zanechal filmy, ke kterým se generace ještě dlouho budou vracet a ne jako některé dnešní bláboly, které upadnou v zapomění...
Dana Puchalská
U mně bodovalo víc filmů pana Kachyni. Vybírám - Kráva, Ucho, Sestřičky a Už zase skáču přes kaluže.
Libor Farský
Dokázal to vždy pojmout velmi citlivě.
Vladka Steinová
Vážená paní Kosťunová, děkuji za Váš příspěvek, již v úvodu svého článku píši, dovolte, prosím, krátké zamyšlení .. ujišťuji Vás, že nemusím mít k ruce žádnou encyklopedii, filmologií se zabývám od 18 let, rpvněž jsem nechtěla nikoho poučovat. Napsala jsem jen své subjektivní vyjádřeřní. Vidím, že za rok, co jsem zde z vážných rodinných důvodů nepublikovala, jste se vůbec nezměnila.V úctě Vladka.
Zuzana Pivcová
Před pár dny jsem zhlédla u sestry v TV medailon Karla Kachyni, v němž na něj vzpomínaly ponejvíce dcera z prvního manželství a vdova po něm Alena Mihulová. Bylo to sice natočeno už v roce 2007, ale velmi decentní a dojemné. Mnoho Kachyňových filmů jsem viděla, ty počáteční - Trápení a Vysoká zeď - už v pubertě v 60. letech, aniž bych tehdy věděla, kdo je režíroval. Pravdivé Ucho. to je můj favorit. Byl to opravdu velmi nadaný a celkově mimořádný člověk. Děkuji za vzpomínku, která mi připomněla i jeho ostatní filmy.
Jitka Hašková
Byl to vynikající režisér jako mnoho dalších.
ivana kosťunová
Karel Kachyňa bezesporu patří k nejlepším režisérům uplynulého století. Chápu, že autorka ho považuje dokonce za nejlepšího z nejlepší, v tomto hodnocení by se ovšem s mnohými jinými filmovými diváky asi neshodla. Oceňuji dobře zpracovaná encyklopedická fakta.