Slunce, voda, četba i grilování: léto je pro oči náročné
Ilustrační foto: ingimage.com

Slunce, voda, četba i grilování: léto je pro oči náročné

11. 5. 2019

Během letních radovánek ale na oči číhá řada nástrah, které je mohou nevratně poškodit. Na co si během letních měsíců dávat pozor?

1. Ostré slunce
Dlouhodobé vystavení intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození sítnice, ve výjimečných případech i rakovinu kůže očních víček a spojivky. Proto je důležité kupovat kvalitní sluneční brýle. Tmavé brýle bez UV filtru totiž mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak – nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem – proniká více slunečních paprsků, které mohou vést k poškození zraku. Brýle musejí být také vhodně tvarované, jinak se od zadní plochy brýlových skel může odrážet do očí ve zvýšené míře škodlivé UV záření.

2. Letní úrazy
Počet úrazů během letních měsíců stoupá, poranění se nevyhýbají ani očím. K nejčastějším patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka. Důležité je při vážném poranění dodržovat zásady první pomoci. Například při zasažení chemickou látkou je nutné oko co nejrychleji vypláchnout a vyhledat odborného lékaře. Zapíchnuté předměty by lidé neměli z očí raději sami vytahovat. S návštěvou lékaře se nevyplácí dlouho otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dřív se totiž s léčbou začne, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje.

3. Koupání
Rizikem je i koupání v rybnících a veřejných bazénech. Téměř 90 procent stojatých vod v Česku je zamořeno sinicemi. Koupání v takové vodě může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, jejich léčba bývá komplikovaná. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. .

4. Kontaktní čočky
Kontaktní čočky nosí zhruba každý třetí Čech, který má problémy se zrakem. V létě by měli sáhnout po čočkách s UV filtrem. Do vody jsou vhodnější ty jednorázové. „Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání s kontaktními čočkami je nejlépe kontaktní čočky vyhodit,“ říká oční lékař Pavel Stodůlka.

5. Léto s knihou 
Oči je třeba chránit i při čtení. Při čtení knih při ostrém slunečním svitu se mohou oči podráždit a začít bolet – to je způsobeno tím, jak se paprsky odrážejí od bílého papíru.

6. Grilování
I při grilování, které si během léta většina Čechů neodpustí, hrozí očím vážná poškození. „Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky je nebezpečné, protože může způsobit i trvalé postižení vidění, v krajním případě slepotu. S popálením je samozřejmě spojena nepříjemná bolest oka a očního okolí,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.