MDŽ nebo Den matek?
Ilustrační foto: pixabay.com

MDŽ nebo Den matek?

10. 5. 2019

Každý rok je to stejné. Nebo přinejmenším podobné. Slavit Mezinárodní den žen, anebo Den matek? Asi nejlépe obojí…

A tak se každoročně řeší svátek všech žen s datem 8. března v médiích, a květinářství a cukrárny ho propagují svojí nabídkou ostošest, aby ji o dva měsíce později – druhou květnovou neděli – bez uzardění zopakovaly a okázale připomněly všem dětem bez rozdílu věku, že je Den matek. Proč ne, obě příležitosti výrazně navyšují tržbu, navíc většinou udělají radost, a tudíž v mnoha případech dokonce vylepší rodinné vztahy. Aspoň na chvíli…

Věčný spor se vede o tom, kdo by vlastně měl ke Dni matek gratulovat. Přání k svátku jistě potěší každou ženu. Mladou, starou, milenku, sousedku, tetu i tchýni. Ale od toho existuje právě ona všeobecně objímající alternativa MDŽ. To mohou klidně gratulovat vnoučata babičkám a manželé manželkám. Ale ke Dni matek by měly logicky gratulovat jen děti svým maminkám, případně těm, které za své maminky považují…

 V praxi to znamená, že svojí mamince pojedu popřát osobně, zůstanu s ní v Brně tři dny a společně to oslavíme. Dcery na tento svátek obvykle nezapomínají, zejména když už jsou samy matkami. Synové však mívají často problém i s pevnými daty, natož pak s pohyblivým svátkem. Proto jsem taky každý rok volala bratrovi, aby na maminku nezapomněl, protože i on je její dítě. Poslední dva roky za něj posílám přáníčko…

I svému muži každoročně připomínám, že má jeho máti druhou májovou neděli svátek a že jí musí popřát on, neboť i v sedmdesáti je pořád její prvorozený synek. Tohle prostě nemůžu vyřídit jako obvykle já, protože tchýni samozřejmě mnohem víc dojme gratulace od vlastního syna než od snachy, jakkoli oblíbené…

O to víc si cením, že díky pozornosti mojí snachy mi k Svátku matek nezapomene nikdy popřát ani můj syn, a že si na mě láskyplnou esemeskou vždycky vzpomene i má nevlastní dcera.

Mám prostě úžasné děti.

Pro takové okamžiky mateřského štěstí se mi fakt vyplatí občas i mlčet a neradit, když k tomu nejsem vyzvána…

 

Hezké vztahy v pátek i ve svátek vám přeje

HŠ.

Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Připomnělo mi to, jak jsem se v květnu 1992 vracela ze služební cesty v Austrálii. Před definitivním výstupem v Praze (z Frankfurtu Lufthansou) mi letuška podávala kytičku (letěli jsme Business Class, proto asi větší péče) a já nevěděla, proč. Bylo to druhou neděli v květnu a ona mi popřála ke Svátku matek (což jsem nebyla). U nás se to teprve nějak obnovovalo. Díky, Hanko.
Anna Potůčková
Oba svátky patří ženám. Ne každé je však dopřáno být matkou a takto i tyto ženy mají svátek. Bohužel svoji maminku už nemám od r. 2006, tak na ni zbyly jen vzpomínky.
Hana Rypáčková
Na Den matek dostala moje pražská babička od T.G.Masaryka vyznamenání za péči o své tři děti. Byla na to pyšná, starala se o domácnost a cítila se odměněna.
Eva Stoklasová
Ano souhlasím s p. L.Farským.- p. Boháčku já si pamatuji, že i u nás maminky, které měly více dětí dostaly vyznamenání (maminka moji spolužačky) asi.kol.r. 1960 ?
Soňa Prachfeldová
MDŽ je svátek pro všechny ženy a jsem ráda, že nezanikl, že ho slavíme tancem, v kruhu přátel, v klubech, je to prima. Den matek je rodinná záležitost a líbí se mi moc. Tak slavme život a naše bytí :-)
Karel Boháček
Obdivoval jsem státy, kde matky dostávaly vyznamenání, že porodily a staraly se příkladně o své děti. Já slavím MDŽ i Den Matek. Je to vyjádření úcty k nim.
Dagmar Bartušková
MDŽ i Den matek jsme doma slavili. Zítra budu po celý den s mou milovanou maminkou v nádherných vzpomínkách.
Zdenka Jírová
Obojí je dobré.
Danka Rotyková
Asi jsem dost ovlivněná dobou, ve které jsem dospěla, a proto mám ráda MDŽ. Dnes více, než kdysi.
Marie Seitlová
Článek je pěknou připomínkou. Den matek dodržuji, ale dnes již mohu jít s kytičkou jen na hřbitov. Ale nikdy na maminku nezapomenu i když to mám 4 hod. vlakem. Synové na mě také myslí a přejí.
ivana kosťunová
Je hezké, když my ženy držíme spolu :))
Jana Šenbergerová
A tak to je. Líbí se mi článek i Liborův komentář.
Libor Farský
Myslím, že jste to přesně vystihla. Mně vždy vadily tendence skončit s MDŽ a nahradit jej svátkem matek. Už proto, že každá žena nemůže být matkou a naši úctu si zaslouží.