Háčkování je znovu v módě
Ilustrační foto: pinterest.com

Háčkování je znovu v módě

15. 5. 2019

Přehozy, plédy, ponča, svetry, tašky. To vše dovedou šikovné ruce uháčkovat. Háčkované věci jsou opět žádané, souvisí to s celkovým trendem návratu ke všemu starému, přirozenému, zkrátka k životu našich předků.

Kurzy háčkování a pletení zažívají boom. Mladé ženy už na háčkování nepohlížejí jako na něco zastaralého, čím se bavily jejich babičky. Mnozí módní návrháři do svých kolekcí zahrnují unikátní ručně háčkované svetry, kabáty, ponča, ze které jsou lidé ochotni zaplatit tisíce korun. Háčkování je na rozdíl od pletením jednodušší a proto se do něj pouští čím dál více lidí.

Někdo si pod ním představí jemné krajky zhotovené z tenké příze, někdo naopak hrubé deky, ba přímo koberce, které jsou vyrobeny háčkem, který by si spíše zasloužil označení hák, a z hrubé vlny.

Tady je malá inspirace, jaké háčkování je nyní v módě a co si pod tímto pojmem představit. Každopádně je dobré vědět, že jde o techniku, která je nyní opět ceněná a žádaná.

Hodnocení:
(4.6 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Hošková
Zajímavé, že ani háčkování a pletení se zřejmě nezapomíná, zrovna tak jako plavání a bruslení či jízda na kole. Léta jsem nic nepletla ani neháčkovala a pak se mi narodila první vnučka. Popadla jsem háček s tím, že si už určitě nic nepamatuju a ejhle - za jedno odpoledne na zahradě jsem vytvořila bíločervený klobouček, který pak vnučky dědily....:-))
Alena Várošová
Za mlada jsem hodně háčkovala i pletla.Vyšívání mě nešlo.Těch háčkovaných kabátků,šatů,halenek i pletenin jsem měla hodně.na děti jsem jenom pletla svetříky,ponožky,palčáky,na manžela moc málo.Velmi se mi líbí háčkovaná halena na tiutulním obrázku.Hned bych ji brala i jednobarevnou - krása..
ivana kosťunová
Také jsem měla háčkovací období, škoda, že nevydrželo. Černý šál háčkovaný filetovou technikou, nosím dodnes.
Zdenka Jírová
Maminka mne naučila háčkovat, vyšívat i plést. Sama jsem se pak naučila šít . Ruční práce jsem dělala velmi ráda. Háčkování a pletení jsem plně využívala jak pro sebe, tak pro dcery. Vždy jsem si říkala, že v důchodu si to užiji, budu mít dost času. Člověk míní - přišla jiná doba, zaplavila nás lacinými výrobky z Číny, změnila se móda a už nebylo proč se zabývat ručními pracemi. Navíc nemám dobré oči, tak bych na to ani neviděla.
Alena Vávrová
Kdysi jsem ses úspěchem věnovala háčkování i pletení. Poslední věci, co jsem ušmodrchala, bylo veliké hejno velikonočních kuřátek podle Růženky Antl.
Danka Rotyková
Líbí se mi hned první dva výrobky. Osobně jsem raději pletla. Ale chtěla bych začít letos s háčkováním zvířátek, myslím, že bych to zvládla. Jen začít.
Jana Šenbergerová
Raději jsem pletla, než háčkovala. Teď bych občas měla chuť dovyšívat pár věcí, které jsem rozdělala už hodně dávno.
Dagmar Bartušková
Tak tady se nechytám. Kdysi jsem uháčkovala jen cca 10 cm dlouhý řetízek. Jo, kdyby žila maminky maminka, tak by s láskou určitě něco na mě uháčkovala. Měla krásné a precizní ruční práce.
Jana Kollinová
Jen ještě doplním, že módní doplněk č. 14 bych uvítala v jiné barevné kombinaci.
Věra Ježková
Dřív jsem háčkovala hodně, hlavně dečky. Kamarádce povlečení na peřinku a polštářek do kočárku. Sobě nějakou vestu. Raději jsem ale pletla. Zde bych si vybrala jen č. 14 – modely jsou na mě moc barevné.
Jana Kollinová
Líbí se mi výtvory na obr. 14 a 23. Dávno je tomu co jsem pletla, háčkovala a šila, ale již mnohem méně než moje maminka. Bývali jsme všichni opletení jako rodinka ve filmu Vrchní, prchni! (.. "stěrače, stírají ...."). Ze svého okolí i z rodiny vnuka zjišťuji, že záliba ručních prací je stále v oblibě.
Hana Rypáčková
Pletla a háčkovala jsem oblečení na děti, deky pak podšité látkou, ale když něco dělám déle rukama, nehnu se a bolí mě od krční páteře i hlava. S tím jsem ve stáří skončila...
Jana Slavíková
Ze všech háčkovaných věcí se mi nejvíc líbí pletený pléd pod polštářem na obrázku č. 3
Marie Měchurová
Děkuju za článek i za inspiraci. Moc hezké !!
Blanka Bílá
Já raději pletu, ale loni jsem si udělala háčkovanou letní halenku a moc ráda jsem ji nosila.Po vyprání je hned suchá, nemusí se žehlit, barvy neblednou.Jsem ráda, že se opět můžu tomuhle věnovat, že na to vidím.V dnešní době se dá sehnat mnoho krásného materiálu i návodů.Díky internetu si ženy vyměňují své zkušenosti, najdou se i muži, co to umí.Já jsem jen žasla, co krásných věcí se dá takhle tvořit, nejen oblečení, ty hračky nemají chybu.
Dana Puchalská
Háčkování je pro mne velká neznámá. Pletení jsem odložila asi před 40 roky a to nenávratně. Ale zase ráda vyšívám. Čekají na mně 2 ubrusy, kterým musím ještě dodělat rantly a půjdou na stůl. Jsou vánoční a tak mají ještě čas. Ale obdivuji každou, co to umí.
Zdenka Soukupová
Plést i háčkovat umím, ale už dlouho jsem nic nedělala. Asi to zase "opráším". Líbí se mi č.19 a 14.
Anna Potůčková
Já osobně pletu, ale dcera háčkuje moc krásné hračky, mnohé dává do různých nadací - např. pro děti v ústavech, pro nedonošená novorozeňata. Nyní háčkuje pro děti v 1. třídě sovičky, které budou dostávat děti spolu s vysvědčením od paní učitelky. Dělá to pro třídu, do které chodí její syn