Mé filmové vzpomínky - část 1.
Ilustrační foto: youtube.com

Mé filmové vzpomínky - část 1.

24. 5. 2019

Kde ty krásné časy jsou... Co se to se mnou stalo, že již tak dlouho nechodím do kina a i v televizi sleduji nové filmy a seriály jen výjimečně? Proč vlastně s nostalgií vzpomínám na doby minulé, kdy jsme zejména české a československé filmy přímo hltali, a jak je možné, že mi z nich utkvělo v hlavě tolik výroků, kterým se začalo říkat "hlášky"? A to zdaleka nejsem sám, ovšem pokud hovořím o mé generaci. Jak jsou na tom generace našich potomků a nové generace filmů, vlastně ani nevím. Tak trochu se obávám, že těchto povedených hlášek k bezděčnému zapamatování v nich bude poskrovnu. Nuže, přátelé, rád bych se dnes s vámi podělil o některé starší z nich, vlastně je to již klasika. Záměrně nebudu uvádět názvy filmů, zkuste se sami rozpomenout a pochlubte se výsledkem. Mám jich už na papírku dvacet. Případné dotazy zodpovím až popozítří. A jdeme na to ...

 1. Zprvu trpké zdá se, ale jen na první ochutnání
 2. Toho bohdá nebude aby český král z boje utíkal
 3. Život lidskej je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu úplnej hadr
 4. Alkohol, podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství    
 5. Kdyby hloupost nadnášela, tak se budete vznášet jako holubička - (seriál)
 6. Sejdeme se na hřbitově
 7. Tak víš, co? Jeď do Pelhřimova, prohlédni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš
 8. Stěrače stírají, ostřikovače ostřikují
 9. Chčije a chčije
 10. Hliník se odstěhoval do Humpolce - (má tam dokonce pomník)
 11. Taková velmoc a oni neuměj "H"
 12. Tak to vím náhodou úplně přesně
 13. Nikdy nestrkej vypálené sirky zpátky do krabičky !
 14. Marečku, podejte mi pero !
 15. Kdo z rodičů chce vidět Idiota, nechť se staví v ředitelně
 16. Liguére!
 17. Kdybysem to věděl, tak bysem sem bejval nechodil
 18. Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš !
 19. To by mě zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu
 20. Je to marný, je to marný, je to marný 

Vážení čtenáři. Jak jistě správně tušíte, v těchto svých prvních vzpomínkách jsem uvedl hlášky které jsem si zapamatoval proto, že šlo o půvab celého filmu, anebo o mého oblíbeného herce či herečku. Budou-li vás takové vzpomínky bavit, mohu přidat další článek na stejné téma. Naopak uvítám, když se teď sami zapojíte alespoň jednou podobnou hádankou pro nás všechny. Já jsem ale dnes ještě neskončil. Mám pro vás také několik obrázkových otazníků. Pokusíte se vzpomenout si, z kterého filmu pochází titulní ilustrační obrázek u tohoto článku a pak ještě další ilustrační obrázky, č.2 - č.7 ? Pokud by se vám to nepodařilo, rozluštění najdete na mém profilu v galerii s názvem "Mé filmové vzpomínky".

Technická poznámka: Všechny ilustrační obrázky jsou převzaty z youtube.com

Obr. 1. Titulní v záhlaví článku - dokumentuje mně velmi sympatický originální humor autora zfilmovaného románu...?
Obr. 2. Zajímavé je, že tento film mohu znovu zhlédnout a opět se budu bavit. Možná je to tím, že jsem bývalý učitelObr.3. Králem komiků byl podle mne Vlasta Burian korunován právem a i jeho filmy bych si rád ještě někdy zopakoval. Jsou sice jen černobílé, to mi ale vůbec nevadí.Obr. 4. Trochu vám napovím. Jednalo se o zdařilou parodii, ve které se mi nejvíc líbila Květa Fialová, bohužel není v záběru
.


Obr. 5. Také tento film byl původně jen černobílý, a přesto patřil k nejoblíbenějším.Obr. 6. Vlastně již tradičně patří české pohádky mezi filmy nejzdařilejší a slaví úspěchy i v zahraničí.Obr. 7. Na závěr ještě jeden film z tohoto soudku. Je z doby nedávné a já sám jsem zatím viděl jen upoutávku.Má závěrečná myšlenka
Když tak na to teď pohlédnu, shledávám, že mne zaujaly hlavně naše - české a československé filmy. Čím to asi je? Že by snad ve filmech zahraničních tolik veselých hlášek nebylo? Nicméně jedna z amerického filmu mě právě napadla. Je to poslední věta v komedii, kterou jsem již viděl mnohokrát a vždy s velkým potěšením, zejména pro její herecké obsazení - (Jack Lemmon, Toni Curtis a Marilyn Monroe). Již vás nebudu napínat, je z filmu "Někdo to rád horké".

     21.  "Nikdo není dokonalý"
Jsem přesvědčen, že naše generace byla a je vzdělanější než ta americká. Porovnejme: Snad každý Američan věděl, že Bill Clinton měl orální sex se stážistkou Monikou Lewinskou. To ovšem věděli Češi také, ale zajímalo by mě kolik Američanů vědělo, že se Hliník odstěhoval do Humpolce (17) ... 
                                                                      
A nakonec krásná náladovka s Popelkou, ústřední píseň zpívaná Karlem Gottem

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Tento způsob léta se mi zdá poněkud nešťastným.
Dana Puchalská
Jano Š. Všimla. Je to šiška z pinie. Nedávno to bylo ve fotohádance.
Jitka Havlová
Omlouvám se za hodnocení, chtěla jsem pět hvězdiček, ale nějak mi to ujelo... Libore, promiň.
Jitka Havlová
Liborku moc pěkně jsi to napsal, těším se na pokračování...
Jana Šenbergerová
Všimli jste si, jaká ozdoba je na zábradlí ilustračního fota?
Jana Šenbergerová
"Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem. Je ti teplo, děvče?" :-) Tento film jsem viděla asi nejvíckrát.
Jana Kollinová
Ráda jsem si zavzpomínala. Děkuji za zajímavý článek.
Marie Doušová
Hlášky výborné .Naposledy jsem se zasmála ,kde soudruzi z NDR udělali chybu. Je to velmi hezky napsané. Dík.*********
Hana Nováková
Opravdu parádní, jen tak dál a dál..
Dana Puchalská
Měl by někdo chuť na jemnou brazilskou kávu?
Zuzana Pivcová
Po listopadu jsem měla nějaký čas z prvorepublikových filmů radost, dnes je vidím tak leda na návštěvě v TV, a to spíš jako doprovodnou kulisu. Pomalu se tomu začínají blížit i ty pozdější oblíbené komedie - Vesnička, Jáchym, Mareček atd. Přidávám se k Věrce v tom, že mám ráda Saturnina, kterého jsem ještě tolikrát neviděla. A pořekadla tety Kateřiny jsou opravdu skvostná.
Danka Rotyková
Bezvadné hlášky, taky je znám, ale takhle bych je z rukávu nevysypala. Všechny filmy, které jste tak připomněl, jsou 1*, ale Saturnina mám nejraději. Saturninovy věty i citáty tety Kateřiny, jsou perfektní a vtipné. Tak kultivovaný humor je vzácný.
Věra Ježková
V kině jsem nebyla víc jak deset let a vůbec mi to nechybí. Většinu hlášek jsem identifikovala; co se týče Knoflíkové války, souhlasím s Naďou. Některé mi připadají vtipné, jiné ne. Má velmi oblíbená je „A vemte s sebou jachtu!“. Bezva jsou hlášky tety Kateřiny. Filmy pro pamětníky ze školního prostředí si pletu, jinak je podle fotek poznám. Ač poslední jsem neviděla, neboť na české filmy se dívám minimálně.
ivana kosťunová
Ležel tam jak vyvrženej vorvaň
Naděžda Špásová
Já bych mrkla, ale tu písničku, ani Gotta nemám ráda a vlastně ani tu pohádku. Sorry
Libor Farský
Mrkněte na to video, já nechápu jak dokázali vycvičit tolik holoubků ...
Jitka Hašková
Libore, výborně. Pokračuj, těším se.
Naděžda Špásová
Všechny filmy jsem viděla, některé mě nepřestanou bavit, některé už fakt nemusím. 17. je z francouzského filmu Knoflíková válka, ten klučík to říkal trochu jinak, ale podstata je stejná. Některé hlášky taky používám, třeba z filmů Z. Trošky, Vízner v Saturninovi nemá chybu, je to jeho životní role. Obrázky jsem samozřejmě poznala, Limonádový Joe je jedna z nejlepších komedii vůbec. Nedávno jsem se zase koukala. :-)