Kudy, kudy, kudy cestička
FOTO: autorka

Kudy, kudy, kudy cestička

23. 5. 2019

Dnešní sluníčkový den přímo lákal na procházku do přírody, ovšem rozhodnout se pro jednu z tolika možností je těžké. Zvítězila návštěva rozhledny na prosečském hřebeni, která byla před nedávnem po patnácti letech znovu otevřená. Tak balím do batůžku vše potřebné, hlavně nezapomínam na foťák, pití, na hlavu nasazuji oblíbenou kšiltovku a vyrážím.

Abych nemusela jít jednou cestou dvakrát, tam a zpět, volím jízdu tramvají do Jablonce nad Nisou. Odtud kousek autobusem do Lukášova a po vystoupení vzhůru do lesů. Míjím vězeňský areál, po chvilce se  ptám na cestu pána za plotem a ujišťuji jeho pejska, že v žadném případě nejsem uprchlý vězeň, nenabízím žádné zboží a ani nepatřím k jakékoliv nezvané návštěvě. Slunce pořádně pálí, tak asi po kilometru cesty vítám stín lesa. Po krátkém stoupání dorážím do cíle, nabízí se mi nečekaná podívaná. Nová restaurace, krásné terasy, dominantní rozhledna a nádherný rozhled na okolní Jizerské hory. Jsem až dojatá. To se nedá popsat, to se musí prožít. 

Aby moje spokojenost byla završena nejen duševními požitky, objednala jsem si z nabídky vepřová žebírka a nealko pivečko. Taková porce se i přes moji masožravost a vynikající chuť nedala zvládnout. Dostávám zbytek s sebou. Jsem na zbývajíci cestu domů posílená, poslední fotky a hurá na krásnou, asi čtyřkilometrovou procházku v chládku lesa.

Stále se musím zastavovat, vnímat vše kolem. Všude stromy obalené novými lístečky, kam dohlédnu mladé borůvčí, ohromné balvany jakoby jen tak pohozené, zpěv ptáků, sluneční paprsky prodírající se korunami stromů a modré nebe nad hlavou. Je mi tu tak hezky, že nikam nespěchám, chci si tu nádheru užít co nejdéle... Jediným stínem jsou stále se vracející vzpomímky na pejska Bertíka, který mne v těchto končinách tolikrát doprovázel. Nebraním se jim, několikrát na něj i mluvím, je tu tak trochu stále se mnou...    

Pomalu se dostávám do údolí, posadím se na lavičku u našich rybníků, pozoruji párek divokých kachen a pokouším se vyfotit poskakujícího kosa. U domu ještě pozdravit kvítka na paloučku a pak už jen vzhůru do svého království za papoušky.

Přijměte prosím mé pozvání na toto nedělní toulání. Bertice  

Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Evo, to je paráda. A ten samorost!!! Bertík by se krásně prošel, teď už sedí na obláčku a naviguje tě. Krásné, díky.
Eva Mužíková
Děkuji za komentáře, jsem ráda, že se fotky líbí.. Bertice
Marie Ženatová
Díky za hezkou procházku i fotografie...
Hana Šimková
Krásná procházka, je vidět Evičko, že jsi stále vitální. Na tvého krásného pejska si také vzpomenu. Hezký další den.
Marie Seitlová
Pěkná procházka se vzpominkou na tvého Bertíka a moc hezké fotky. Díky Evi.
Zdenka Jírová
Hezká procházka a vzpomínka na Bertíka.
Zuzana Pivcová
Článek se mi líbí, na Bertíčka vzpomínám často a děkuji za toho čarodějného vlka.
Danuše Onderková
Evi, moc pěkné...
Hana Rypáčková
Parádní výlet..Jsi dobrá..
Anna Potůčková
Evi krásný výlet, nebo možná spíše výšlap po krásné krajině! A fotky zdařilé. U jene, na které je ten dutý pařez jsem ve svém nitru zareagovala tak, že v dějepisu, fyzice a chemii jsem byla stejně dutá jako ten pařez.
Naděžda Špásová
Evi, už jsem ti to říkala, je to super. Procházka jak má být. Vím, že tí někdo chyběl, ale myslím, že byl určitě s tebou. Těšíme se na setkání, tak se opatruj. :-)
Dana Puchalská
Parádní procházka a fotky krásné. Díky Bertice, mám na co koukat.
Věra Ježková
Evi, nejen svislice jsou v pořádku. Rozhledna je moc hezká. Díky za procházku. :-)
Helena Votíková
To je nádhera. Proházka, fotky, popisky. Krásný kraj. Ale koukat na pečená žebra před obědem, to zas mě bude honit mlsná celý den, ach jo. :-)
Jitka Hašková
Evo, měla jsi krásný výlet. Bezva fotky.
Jana Kollinová
Výlet musel být opravdu zajímavý. Nedivím se, že na každém kroku bylo co k vidění a uchování ve fotografiích.
Libuše Křapová
Evi, krásně jsem se s tebou prošla. Bertíku, zdravím tě do psího nebe, pořád na tebe i já vzpomínám
Libor Farský
Miloučké ...
Lenka Hudečková
Evi, nádhera, díky za článek a hlavně za fotky. Když jsme se nastěhovali do Vratislavic, bylo mi 5 let, tak jsme každou neděli chodili pěšky na Proseč, už nevím, zda naši na pivo nebo kávu, ale my za odměnu vždy dostali limonádu a pak zase zpět. Tak jsi mě moc potěšila....krásné
Hana Nováková
No Evo krásná procházka, Je tam nádherně a ty výhledy na Ještěd, Bože jak je ta naše zem krásná... díky za procházku.
Mirek Hahn
Paráda. Na Proseči jsem ještě nebyl, znamenám si. Díky.