Pán a labutě
Foto: autorka

Pán a labutě

22. 5. 2019

Na zámeckém rybníku žil mnoho let labutí pár. Každý rok vyvedl mladé, někdy dvě, další rok devět, a tak rok za rokem, dokud jejich život nebyl zmařen zásahem člověka predátora. Další tři roky zde bylo možné vidět pouze pár kachen, někdy volavku popelavou, racky odpočívající před dalším letem a drahokamem byl modrý ledňáček. Jakoby nad rybníkem viselo prokletí zabitého páru. Občas přiletěla labuť, pobyla dva tři dny a najednou byla pryč. Jindy mladý pár, který ani po měsíci nenašel vhodné místo pro hnízdění, odletěl a už to vypadalo, že i letos bude vodní plocha pouze tranzitem na cestě k lepším místům.

Až jednoho dne hladina hýčkala dva nádherné exempláře původem z Liberce. Samec se pyšnil „snubním“ kroužkem se značkou LB. Pravděpodobně dvojice, která tu již letos byla a rozhodla se, že náš rybník je přece jen vhodný pro hnízdění, a tak s velkým zpožděním pospíchali se stavbou hnízda. Bohužel, jejich výběr padl na nejméně vhodné místo, těsně u frekventované cesty, v dosahu lidí. Hnízdo bylo založeno jen pár větvičkami a už v něm bylo první vejce. V té chvíli se do dostavby zapojil starý pán. Denně nosil nalámané vrbové a jiné větvičky, opatrně je házel vedle hnízda a sledoval, který materiál ptáci preferují, aby jim nabídl ten nejvhodnější. Dlouhé hodiny stál opřený o zábradlí a hlídal. Natolik propadl zodpovědnosti za zdárný průběh hnízdění, že začal být agresivnější v odhánění nežádoucích pozorovatelů než labutí samec. Lidé ho obdarovali přezdívkou pan Labuťák. Neodolatelný byl v okamžiku, kdy mi běžel naproti a hrdě oznamoval: „Už máme čtyři vejce,“ a tvářil se jako šťastný novopečený tatínek. Dokonce na zábradlí připevnil odkaz na FB, kde lze labutě sledovat on-line a nechyběla ani kresba labutě připomínající spíše vyhynulého ptáka DODO.

*
Každý den chodím okolo a sdílím s panem Labuťákem jeho obavy z davů návštěvníků plánujících návštěvu zahájení lázeňské sezóny. Doufáme, že mláďata to stihnou dříve, než Zámeckou zahradu i s rybníkem převálcují hordy cizáckých opilých nájezdníků,  povalujících se po dva dny oslav, kde se dá nebo kam padnou. Samozvaný opatrovatel se obrací na každou policejní hlídku s prosbou, aby udělali opatření zamezující vstupu k hnízdišti. Bezvýsledně!

Těším se, že už brzy poplavou na vodě rodiče i s mláďaty a můj příspěvek bude mít šťastné pokračování.

Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Příběh labutího páru nemá šťastný konec. Postupně mizela vejce, neumím si vysvětlit jak a kam. Poslední vejce opustila labuť včera a dnes v hnízdě nebyla. "Dvě malá křídla tu nejsou, kde jsou, hnízdo je prázdné"
Jana Kollinová
Dnes mi pan Labuťák sdělil, že jsme přišli o jedno vejce. Nevím jak to zjistil, ale tvářil se tak, že jsem měla cukání mu kondolovat. Přemýšlím nad tím, zda je možné, že labutě vyhodí z hnízda vejce ve kterém není život nebo ho někdo ukradl.
Libor Farský
Miloučké řádky i obrázky
Věra Ježková
Jano, díky za dávku krásné lidskosti.
Naděžda Špásová
Jano, fotky jsou moc hezké. I když to do Teplic máme kousek, na zahájení LS jsme nikdy nebyli. Dav mi nedělá moc dobře. Labutě jsem taky delší dobu neviděla, ani tady na rybníku, ani na Miladě. :-)
Zdenka Soukupová
Přeju panu Labuťákovi, aby se mu jeho úsilí zúročilo v podobě krásných labuťátek. Nemohl by s ochranou pomoci třeba městský úřad?
Eva Mužíková
Také mám o jejich bezpečí obavy.
Jana Kollinová
Libuško, mám kontakt jen na záchrannou stanici Falko, ale ti zachraňují jen zraněné jedince. Nevím, kam zavolat a nevypadat jako ujetá seniorka. Když jsem na FB zveřejnila výzvu na ochranu labutího páru, bylo mi naznačeno, že to není vhodné, prý chybí uvést souřadnice pro likvidaci. Nejsou dobrovolníci. Víra v to, že matka Příroda dá novému páru šanci mě uklidňuje, ale nezbavuje obav.
Libuše Křapová
Jani, držím labutím palce, ať vše stihnou v klidu. nezkoušeli jste kontaktovat ochranáře, jak navrhuje Jana Š.? Možná by mohli pomoci.
Jana Kollinová
Ivano, smála jsem se po přečtení Tvého příspěvku :-)), ale přiznám se, že trpím obavami z nadcházejících euforických oslav 25. a 26. května. Kdo je nezažil, nepochopí co za zvěrstva dokáží páchat opilí lidé v nočních hodinách v Zámecké zahradě ve dny oslav. Je to daň za prezentaci Teplic jako lázeňského město s historickou minulostí.
Jana Šenbergerová
Tak mě to nadchlo, že jsem úplně zapomněla pochválit krásný článek.
Jana Šenbergerová
To by chtělo zaktivizovat ochranáře, ti by mohli místo nechat zajistit, aby labutě v klidu vyvedly mláďata. Úplně si dovedu toho pána představit a vžít se do jeho potřeby labutím pomoci a ochránit je.
Zuzana Pivcová
Je to dojemné, že si někdo z lidí vezme takhle za své starat se o přírodu, ať floru nebo faunu. Na jednu stranu bych také hlídala, na druhou bych však ani nemohla spát obavami, že jim opravdu někdo ublíží.
Hana Rypáčková
U nás zas byl pan Nuričák, než opravili dolní jez na Otavě, vyváděla tam nutrie mladé, celá kolona tam žila a jeden pán je zásoboval mrkvemi a zeleninou. Taky vyváděl , když jsme tam venčili psy. Je to milejší, než kdyby jim ubližoval. Že už měl čtyři vejce mě rozveselilo.
Dana Puchalská
To je zajímavý a hezký příběh. Jezdila jsem do práce a jezdím i teď často kolem malého rybníčku, kde labutě žijí. A je jim tam dobře. Vedle je hotýlek co má labuť v názvu. A hosté a lidé co tam chodí, je mají dost rádi. Je to hezké a těch dětí co tam jezdí, radost pohledět.
ivana kosťunová
Mám určité podezření, paní Labuťáková
Hana Nováková
Když byl můj syn malý ,jezdívala jsem s kočárkem v Kolíně k rybníku Peklo a pozorovali jsme labutě a vždy se dočkali i jejich mladých. Můj synek při pozorování vždy usnul a já jen tiše pozorovala, jak labuťák pečuje o labuť a mladé a říkala si, jak krásné by to bylo, kdyby i někteří lidé si z nich vzali příklad. Bohužel...
Jana Hošková
Tak Jano, ten starý labutí pár jsem asi s mláďaty fotila před lety i já ! Pamatuji Zámeckou z dětských let - já sice už ne ohrazenou zdí jako má maminka, ale zato se starým pánem, který tam dělal hlídače a měl ochočené všechny veverky. My mu pro změnu říkali Veverčák :-)). Vždycky kolem něj bylo plno veverek, stačilo mu je zavolat a měl jich plno i po sobě, sedaly mu na ramenou...jinak hordy opilých cizáckých nájezdníků mne rozčilujou víc než dost. Jezdí si autem málem až před klec k opicím, byla jsem svědkem ! Být tam, chodím snad hlídat s panem Labuťákem taky !!!! :-))