Letem - světem
Foto: autorka

Letem - světem

22. 5. 2019

Spojení dvou slov "letem - světem" mi evokuje dávnou duševní úlevu ze školních let, která vždy nastala poté, když tato vysvobozující slovíčka vypustila z úst do hustého napětí z očekávané písemky moje přísná bioložka. Možná bych dokázala napodobit i ten její následný chechot, který si škodolibě užívala, protože užaslé výrazy většiny spolužáků, nevyjímaje mne, nebyly daleko od podoby mumie či šklebu šimpanze. Učitelka dobře věděla, že její požadavky na naše znalosti jsou leckdy přehnané. Proto si nás tu a tam lišácky dobírala: „Vidím, že jste se na dnešek odhodlaně připravovali, tak to raději zopakujeme jen letem-světem.“ Opáčko v podobě písemky se transformovalo do palby s falešnými náboji. Když jsme neznali odpověď, zásah neznamenal flastr do žákule, nýbrž byl jen varováním, že „s takovou!“ příští hodinu pohoříme. Úča se prostě bavila a my ji za to měli rádi.

Tento milý zážitek jsem si, avšak ve zcela jiném kontextu, připomněla nedávno. Byla jsem se svou polovičkou na procházce na Jižním Městě. Bylo krásně slunečno. Paní Zima si svlékala svůj kabát z vloček, obnažené stromy rozevíraly náruče větví, aby je oděly do svetrů z listí. Zubaté sluníčko zrcadlilo na hladině rybníků kruhové mandely, které dobarvovaly svou jarní láskou páry labutí nebo kačen. Vzduch byl svěží, voňavý. Dokonce do mne drcla včela. Člověk by se tím bloumáním úplně zapomněl. Naštěstí máme v břiše neodbytného křiklouna, který se o své umí přihlásit. Ten můj jančil tak, že nezbylo, než upozadit opájení probouzející se přírodou a co nejrychleji hledat zdroj žvance.

Hledání netrvalo dlouho. Na plotě v malé příměstské vsi mne upoutala reklama: „letem světem - restaurace, přijďte …“ Hlad byl veliký a asociovaná pohoda ze školní lavice mi dodávala iluzi, že se dobře nasytíme. Bylo rozhodnuto. S příslibem fajnového vesnického oběda jsme vyrazili směrem k restauraci.

Retro interiér v aviatickém stylu nás překvapil. Stoly a židle podle klíče „každý pes, jiná ves“ už méně. Hostů bylo poskrovnu. No, ale už jsme tady, sedneme. Přistoupil číšník v růžovém pólu a odrbaných džínách, v pase se ohnul, rozkročil se a oběma rukama se podporem opřel o jídelní stolek. Familiárně pozdravil otázkou: „Co pro vás mohu udělat? Aha, chcete se dobře najíst, ó, to jste tady dobře. Udělám vám rybičku. Né, nechcete, tak rostbífek, budete se rozplývat.“ S poděkováním jsme si vyprosili jídelní lístek. Ihned z kraje nabídky nám svitlo, že tady obyčejná česká jídla nevaří, ale co už? Objednali jsme si v jednom případě pečenou kachnu na „xxyyzz“ způsob a pečené vepřové koleno na „pprrss“ způsob. Po 40 minutách jsme se dočkali. Talíře s jídlem nám přinesl jiný číšník, neboť mezi tím ten v růžovém tričku (majitel), opět familiárně, zdravil ze dveří slovy: „Mějte se pěkně, já musím na Bohemku!“

Velké talíře atypického tvaru s naaranžovaným jídlem jsme si chvilku prohlíželi jako impresionistické sošky. Pro oko to nebylo špatné, přiznávám, ta jídelní sochařina byla zdařilá. Ovšem pak nastal boj. Za jedno - boj s masem, které se dalo krájet jen se zřetelem, že ujede-li ruka, bude lítat vzduchem (asi ta aviatická tématika). Za druhé - boj s chutí, která se nedala identifikovat, ale byla jistě světová. Za třetí - boj s odvahou, které člověku ubývalo, připustil-li si rizika, která nastanou, až naservírované jídlo stráví. Výtvarné dílko na talíři jsme krapet vidličkou a nožem poupravili, přetvarovali a vrátili. Světově zaplatili a z restaurace vypadli.

Hladoví, s kručícím břichem a rozčarovaní jsme se vraceli domů. Dušinky nám poskočily, když jsme míjeli market. Bez řečí jsme do něj zapluli a koupili si hotové grilované kuře. Doma jsme jen shodili boty a bundy, umyli ruce a trhajíce sáček od zabaleného nákupu, středověce jsme se pustili do křupavě opečeného kuřete. To bylo blaho, to byla mňamka, to nám to čvachtalo. Ten konejšivý gastroorgasmus jsme ještě zapili vychlazeným českým pivečkem a ku prospěchu majitele podniku jsme docela zapomněli na restaurační menu uklohněné ve stylu „letem-světem“.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Asi to bylo připravované letem-světem. My toto řčení užívali pro případ, že jsme něco odbyly. Nejvíce úklid. Jen aby se neřeklo...
Jitka Hašková
Dávat si pozor na hospody není jednoduché. Článek zajímavý.
Jana Šenbergerová
Pěkně jste nás napínala. Grilované kuře už jsem nejedla, ani nepamatuji. Zato kuřecí ražniči v naší restauraci U Radnice si s chutí dám kdykoliv. Velmi nás zklamala restaurace Archa v areálu ZOO Olomouc, kde jsme se dřív vždycky dobře najedli. Všechno se mění. Někdy i k lepšímu, ale ...
Naděžda Špásová
Není nad knedlo, zelo, vepřo. Kromě suši, cizokrajně znějícím pokrmům nevěřím. Ale hezky se to četlo. Grilované kuře si s mužem taky občas koupíme. :-)
Jana Mesarčová
Ty obrázky nejsou z jejich nabidky...pro Ivku info. Jinak jsem se dověděl a, ze v tomto podniku byl i tv štáb s Pohlreichem, a jeho kritika jde naproti naší zkušenosti.. cili pozor na recenze.... zkušenost je nepřenositelná.
ivana kosťunová
Ovšem kreativitu kuchaři upřít nemůžete. :))
Dana Puchalská
Jako kdybych se viděla. Měla jsem tu čest být jednou v restauraci, kde si hráli na něco, co neuměli. To maso, do kterého jsem zakrojila snad pamatovalo Přemysla Oráče. Babička by řekla že to byla hužva... No s povzdechem jsem restaurant opustila. A taky odmítla tu hrůzu zaplatit. P. S. Bylo nás víc.
Eva Mužíková
Také mám ráda hezky naservírované jídlo, ale musí být i chutné a stravitelné. V opačném případě bych zvolila také to grilované kuře ze sáčku.. Hezky se Váš článek četl...
Zuzana Pivcová
Vzhledem k tomu, že bydlím na Jižním Městě. zkusila jsem si popsanou restauraci (abych se také nenapálila) vyhledat právě podle názvu článku, což se mi podařilo. Tato část Prahy je nedaleko, jezdím tam ke kadeřnici. Překvapil mě však zcela pozitivní ohlas všech návštěvníků (asi 120 recenzí). zatímco nespokojených bylo na prsty jedné ruky. Tak to jste museli mít smůlu nebo se teď vyměnil majitel??