Tereza Kmochová: Neslyší, ale sbírá medaile
Tereza Kmochová

Tereza Kmochová: Neslyší, ale sbírá medaile

22. 5. 2019

Nedávná mistryně republiky ve slalomu se narodila se stoprocentní ztrátou sluchu. Na lyžích vybojovala sedm zlatých medailí z deaflympiády, tedy olympiády neslyšících, ale závodí i se zdravými soupeřkami. V Anglii v roce 2016 byla vyhlášena nejlepší neslyšící sportovkyní světa. 

V osmadvaceti letech už dokázala víc, než většina zdravých lidí. Sama říká, že za úspěch považuje všechno, protože za vším je nějaký příběh. Nicméně obhájit zlaté medaile na deaflympiádě, která bude v prosinci v Itálii, je teď její největší motivací.

Když sedíte naproti Tereze, díváte se jí přímo do očí, správně vyslovujete a nemluvíte příliš rychle, div nezískáte dojem, že si celou diagnózu vymyslela, aby na ní postavila svůj dojemný příběh. Bohužel to tak není, umí jenom skvěle odezírat a reagovat naprosto okamžitě. 
Znakový jazyk kupodivu neovládá vůbec. „Vyrůstala jsem normálně a nikdy jsem ho nepotřebovala,“ říká. „Bylo by dobré se ho naučit, jenom nemám čas a vlastně ani důvod. Nevím, kde bych to využila.“ 

Za většinu svých životních a sportovních úspěchů vděčí mamince Kateřině, která se jí od malička naplno věnovala. Sama trenérka alpského lyžování a učitelka angličtiny se záhy stala její osobní asistentkou, fyzioterapeutkou, kuchařkou, řidičkou... Procestovaly spolu půl Evropy. Tereza díky mamince, filmům a seriálům, u nichž se kouká na titulky, umí plynně anglicky a v restauraci si dokáže objednat i v němčině.
Dobře zvládá i obyčejný život, jako jsou nákupy nebo úřady. „Jenom radši vždycky předem upozorním, jak na tom jsem, aby nedošlo k nějakým nedorozuměním."

Kromě lyžování, v němž je tak úspěšná, Terezu baví tenis a kolo.  „Ale to musí být po rovině,“směje se.
A co by si kromě dalších sportovních vítězství nejvíc přála? „Abych byla šťastná a spokojená v životě. A hlavně zdravá.“

 

Táňa Nečadová pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danka Rotyková
Přeji Terezce hodně zdraví ☺...
Dana Puchalská
Minulý týden jsem četla rozhovor s tatínkem Terezy. A byl tam i menší odstavec o ní. Rozhovor byl velmi zajímavý, stejně jako tento. Držím slečně Tereze palce.
Marie Doušová
Terze přeji ještě hodně úspěchů ve sportu i v životě. Moc pěkně napsaný článek o mladé a talentované dívce. Dík.