Nový trend? Na dovolenou bez partnera
Ilustrační foto: ingimage.com

Nový trend? Na dovolenou bez partnera

24. 5. 2019

Domluvit se v páru kdy, kam a za kolik pojedeme na dovolenou je často výkon stejný jako zorganizovat mezinárodní vědeckou konferenci. Učinit nějaký závěr je náročné, pracné a ne vždy se to podaří.

Někdo to řeší tím, že dovolenou tráví každý zvlášť. Někomu se dovolené mění v čas nepohody. Šťastni jsou ti, kteří tento problém nikdy nezažili.

Cestovní kanceláře rok od roku zaznamenávají více případů, kdy se na ně obracejí lidé, kteří chtějí cestovat sami. „V šedesáti procentech se jedná o ženy ve věku nad čtyřicet let. Nemusí to být lidé, kteří nemají doma partnera či partnerku, někteří lidé prostě rádi vycestují sami, protože jim to tak vyhovuje,“ uvedla Andrea Řezníčková za Asociaci českých cestovních kanceláří. „Trend sólo dovolených je na vzestupu nejen v Česku ale v celé Evropě,“ dodává.

Delegáti cestovních kanceláří potvrzují, že se velmi často jedná o lidi, kteří mají partnera, rodinu, ale přesto cestují sami.

„Měla jsem v zájezdu sympatickou paní ve věku kolem šedesátky, která byla sama. Snažila jsem se do ní mluvit, kontaktovat jí, zda něco nepotřebuje, ale ona mi řekla, že jela na dovolenou právě proto, aby byla sama. Měla zarezervovaný apartmán v malém penzionu na okraji střediska, nechtěla žádné zájezdy, nic, jen klid. Pak mi řekla, že to tak dělá už několikátý rok po sobě. Ona takto jede do Řecka, její muž jede sám na ryby do Norska,“ vyprávěla delegátka jedné cestovní kanceláře.

Podobný model zavedli loni manželé Jiřina a Karel z Prahy. „Pokaždé, jsme se na dovolené hádali. Já miluju moře, Karel vedro nemusí. Jezdil kvůli mně, protože já odmítala jet sama. Pak mi došlo, že jsem pitomá, že to zbytečně komplikuji. Zkusila jsem si koupit zájezd sama. Bála jsem se, že si budu připadat divně, že si lidé budou koukat, proč jsem sama. Jenže ono je to každému jedno. Byla jsem v malém hotýlku v Chorvatsku, občas jsem si tam dobře popovídala se dvěma Češkami, které byly spolu. Byla to moje nejpříjemnější dovolená a letos to plánuji znovu,“ říká sedmapadesátiletá Jiřina.

Právě způsob trávení dovolené je pro páry ve vyšším věku často velkou zatěžkávací zkouškou. Protože čím je člověk starší, tím se více projevují jeho odlišnosti od jeho protějšku. Muž, který celý  život brblal, že je u moře moc horko, se v sedmdesáti opravdu nezmění a nebude si užívat opékání se na pláži. Žena, která celý život nesnášela turistiku a jakýkoli sport, opravdu v šedesáti radostně nevyrazí s mužem slézat Alpy. Bohužel, lidé si to neuvědomují a stále sní o tom, že spolu jednou prožijí tu naprosto ideální dovolenou, na které se tentokrát zaručeně nepohádají, přestože se před tím pohádali už dvacetkrát.

„Hádky na dovolených jsou časté, ale není se tomu třeba divit. Na dovolené se totiž projeví to, jak spolu trávíme čas během roku, jaký k sobě máme vztah, jací jsme. Ty potíže nevzniknou jen tak, právě proto, že jsme na dovolené, ale mají svou historii,“ uvedla psycholožka Irena Teichmanová. Z průzkumu agentury NMS Market Research pro Evropskou pojišťovnu vyplynulo, že čtvrtina lidí rovnou vyráží trávit volno bez partnera, protože vědí, že by se s ním na dovolené hádali. Každý desátý pár v průzkumu uvedl, že zažili situaci, kdy společná dovolená byla stresující a plná neshod.

Domluvit se na oddělených dovolených chce značnou míru tolerance, důvěry a sebejistoty. Není dobré, když žena jede sama k moři a její muž se doma užírá představou, co tam vlastně dělá, přičemž je po jejím návratu protivnější než byl před jejím odjezdem. Ale pokud jsou spolu lidé natolik dlouho a mají se natolik rádi, že si dovedou navzájem říct, že bude fajn být někdy každý sám, je to ukázka toho, že jejich vztah je opravdu pevný. I když se vždy najde někdo, kdo řekne: Ale to je stejně divné, že ona jezdí na dovolenou sama, tam bude nějaký problém.

Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
s prvním manželem jsem jezdila na společnou dovolenou 30 let a nikdy jsme se nehádali. Asi proto, že jsme byli mladí, nebyli jsme nároční- většinou jsme jezdili pod stan i později s dětmi a plánovali jsme ji společně. S druhým manželem jsme se pohádali pokaždé. Brali jsme se již starší, každý si asi přestavoval dovolenou jinak. Teď jsem již řadu let sama a nestěžuji si.
Hynek Pourt
Občas také jezdím sám do zahraničí, po ČR někdy i s manželkou (například, naposledy jsme byly 3 dny na Šumavě - http://www.nadrybnikem.eu/ )
Karel Boháček
Nebylo by to ono. Jezdíme spolu a je nám fajn.
Blanka Macháčková
Bez manžela na dovolenou bych nejela. Nebylo by to ono. Koho bych napomínala a komandovala? Z toho vyplývá, že on by možná jel. Ale asi bych mu chyběla. Kdo by mu radil? :-).
Zuzana Pivcová
Jednou jedinkrát v mládí jsem byla na dovolené se sestrou v Rumunsku. Jinak vždy sama. Pro mě to není trend, nýbrž nutnost, ze které se stal zvyk. A že už jsem se něco najezdila!
Jiřina Votavová
Chce to mít společné zájmy a koníčky. Kdo je neměl celý život, na stará kolena se změní asi těžko, i když jsou i takové případy. Na každé dovolené se dá vždy najít vhodný program pro oba partnery, jen chtít. Můžete se podívat, co vše se dá například dělat v květnu na Mallorce: http://jirinavotavova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=714074
Marta Kovacsiková
Když jsme byli mladší tak jsme jezdili na vodu s kamarády. Po roce 2000 jsme my děvčata přestala jezdit a tak chlapi jezdili sami a my jsme šlapaly po horách. Za pár let pánové řekli že jedou s námi. No a tak chlapi ještě jezdí vodu a s námi (bohužel už bez mého muže) pochodujeme po republice stále. Také jako parta jezdíme do lázní v Maďarsku.
Hana Práglová
Jezdíme dosti často.Nevzpomínám si na ždnou dovolenou,která by se nám nelíbila či na které vychom se hádali. Jsem ráda tomu,že máme to štěstí,že jsme dva Na doma i na dovolené
Jana Šenbergerová
Dlouho jsem jezdívala leckam bez manžela, proto si teď užívám toho, že nemusím jezdit sama. Je nám spolu dobře doma, proč by nebylo i na dovolené. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Dokud žil partner jezdila jsem s ním na všechny delší pobyty. Před páry dny jsem byla na týdenním pobytu v zahraničí s kamarádkou, která je také single. Problém je, že hotely nerady poskytují jednolůžáky. V cestovce, kde jsme zájezd kupovaly nechápou, že jsme chtěly každá svůj pokoj. Je akt, že v zájezdu bylo více žen, které cestovaly kamarádkou. Za pár týdnů letíme opět s kamarádkou do Španělska a zase bez partnerů. Většina z nás jsme vdovy.
Alena Tollarová
Jet někam na tři dny s kamarádkou, to ano. Ale jinak dovolenou ráda prožívám s manželem.
Danka Rotyková
Nevidím na tom nic špatného, pokud to vyhovuje oběma partnerům. Já jsem s manželem jezdívala moc ráda, nebyl důvod jezdit samostatně. On byl velmi dobrácký, kdybych chtěla jet na dovolenou do pekla, určitě i tam by byl v pohodě. To mně se občas něco nelíbilo, ale neměla jsem se s kým dohadovat. Dnes vím, že kdybychom byli podobní a došlo na hádky, nedala bych se a prosadila bych si dovolenou s kamarádkou. Ne pokaždé, ale jako změna je to určitě fajn.
Jana Kollinová
Pravděpodobně jsem průkopnicí trendu na dovolenou bez partnera. Jen jednou jsem jela s partnerem do bývalé Jugoslávie a poté co mi držel hlavu pod vodou ve snaze seznámit mě se slanou mořskou vodou, jsem se po shodě s dalšími partnery vydávala za dobrodružstvím sama.