Soňa Červená: Nezastírejme věk pošetilým chováním a oblékáním
FOTO: Ben Skála, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Soňa Červená: Nezastírejme věk pošetilým chováním a oblékáním

27. 5. 2019

Operní pěvkyně Soňa Červená (93) slavila letos v pražském divadle Ungelt se svým recitálem obrovský úspěch. Její aktivitu jí mohou závidět i ti, kterým je třeba o polovinu méně let.

Z emigrace se do vlasti vrátila po listopadové revoluci a, jak sama říká, začínala v důchodovém věku od nuly.

Váš pradědeček Václav František Červený byl vynálezcem žesťových nástrojů a Váš otec Jiří Červený založil kabaret Červená sedma. Dostala jste tedy od osudu lásku k hudbě. Jaké byly Vaše začátky a nechtěla jste někdy v životě dělat něco jiného než herectví a operní zpěv?
Nikdy! Už od mala, kdy jsem ještě netušila, že mám dvě hlasivky nebo nějaký herecký talent, jsem snila a toužila po divadle.

V roce 1962 jste emigrovala do Německa. Podařilo se Vám prosadit na mezinárodní hudební scéně. Po čem se Vám nejvíce stýskalo a co Vám pomohlo překonat smutek po domově?
Stýskat jsem si zakázala. Mým domovem byla jeviště a koncertní podia všude ve světě. Mou útěchou byla hudba.

Před třiceti léty jste se vrátila do České republiky. Sama říkáte, že jste tady začínala jako neznámá penzistka. Ale přesto, bylo  tomu tak?
Vždyť mne tu nikdo neznal. Celá desetiletí se zde nesmělo ani vyslovit moje jméno. Trvalo to dost dlouho, než jsem se ve své rodné zemi přestala cítit jako cizinka. 

Máte nějaké denní rituály? Můžete našim čtenářům prozradit tajemství, čím jste si udržela i po devadesátce kondici, šarm a Váš nezaměnitelný alt?
Denně cvičím, hlasivky i tělo. A věřím v sílu čistého svědomí.

Dbáte v oblékání i ve vizáži na střídmost. Myslíte si, že se to daří i českým ženám? Jakou obecnou radu byste předala našim seniorům?
Každý věk je krásný. Máme být vděční, pyšní na svůj věk a nezastírat ho pošetile oblečením nebo chováním. 

V letošním roce je nadmíru úspěšný Váš recitál Zpívá a vypráví Soňa Červená v pražském divadle Ungelt. Je to strhující dvouhodinový zážitek. Kde berete sílu to zvládnout?
Sílu beru od nadšeného obecenstva. Je to takové: MÁ DÁTI - DAL.

Netajíte se tím, že umíte být sama. Máte na to nějaký recept?     
Recept nemám, jsem zkrátka samotář a nenudím se ve své společnosti.

Proslavila Vás před sedmdesáti lety písnička Jakpak je dnes u nás doma z muzikálu Divotvorný hrnec. Paní Červená, můžete nám říct, jak pak je podle Vašeho názoru dnes tady u nás doma?
Dovolte mi, abych se odmlčela … a čekala na zázrak.

 

Božena Hažová

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Jakpak je dnes u nás doma... na to si určitě paní Soňa často vzpomněla, i když to nepřiznává. Slyšela jsem ji zpívat, je výborná. A "šik" dáma.
Tonda Nejedlý
Moc milá dáma, hezký rohovor, pani Soňu obdivuju. A ještě jsem si díky tomu vzpomněl, na pěkný článek o oblékání hlavně pro gentlemany. Přikládám odkaz pro zajímavost - https://www.bezpasaka.cz/blog/vzbud-zajem-svym-oblecenim-jak-na
Libor Ptáček
Káčo, Káčo, to jsem já, vodník Čochtan. To jste vážně vy?? Ano, já vodník Čochtan ze Zlaté stoky. *Tolik citát z jedné scénky, snad součást hry „divotvorný hrnec“. Když jsem pátral po původu této úžasné scénky s panem Werichem, dostal jsem se do roku 1934 a na první uvedení této hry na divadle. A další citát: ta když šla, to něco šlo….ta si nesla co k ní patřilo. Tuto scénku snad už znám i z paměti a patří do zlatého fondu české kultury.
Libor Farský
Úžasná to dáma !
Zdenka Jírová
O prvorepublikovém kabaretu Červená sedma jsem věděla od rodičů, maminka za 1.republiky žila v Praze a vyprávěla o různých tehdejších scénách, kam se chodilo. O paní Soně si ale nic nepamatuji Znám ji až po jejím návratu do %Cech, Je to velmi kultivovaná dáma krásným hlasem.
Svatava Páleníková
Úžasná žena. Přeji ji hodně zdraví.
Jitka Hašková
O paní Soně Červené jsem věděla od svých rodičů. Viděli s ní a Werichem a Voskovcem Divotvorný hrnec po válce. Já si jí velmi vážím a obdivují ji.
Daniela Řeřichová
Paní Soňa Červená je mimořádná osobnost a překvapuje mne, že u nás je poměrně neznámá. Naštěstí při příležitosti jejích devadesátin v roce 2015 obdržela významné ocenění Dáma české kultury. Za pozornost stojí také dokument O. Sommerové s názvem Červená, kde se zajímavým způsobem prolíná život této úžasné umělkyně s dramatickými událostmi minulého století.
Jana Slavíková
V roce 1993 vyšla na CD původní rozhlasová nahrávka Divotvorného hrnce z roku 1951. Původní obsazení - Jan Werich, Soňa Červená, Ljuba Hermanová, Rudolf Cortés. Ještě ho mám skovaný :-)
Marie Ženatová
Díky za velmi zajímavý článek. Paní Soni Červené přeji vše dobré...
Hana Lancová
Paní Soni Červené si velmi vážím a její uměleckou kariéru sleduji. Málokdo asi ví, že se kromě jiného věnuje melodramům - recitacím za doprovodu orchestru nebo jednotlivých nástrojů. Jedná se o velmi dlouhé texty, které paní Soňa zvládá s bravurou sobě vlastní. Zažila jsem naživo i z CD nahrávek.
ivana kosťunová
Úžasná noblesní Soňa Červená. Někdo se tak prostě narodí, zatímco jiný se o noblesu marně snaží. Ukázku z Čochtana jsem dala na videa.
Zuzana Pivcová
Je pravda, že jméno Soňa Červená se u nás léta vůbec neobjevovalo a v době její emigrace jsem byla ještě dítě. Takže jsem se o ní dozvěděla vlastně až v současnosti. Asi před 2 roky jsem si ve vegetariánské cukrárně Černá labuť Na Poříčí sedla ke stolku k paní v pokročilém věku, jejíž tvář mi vzápětí připadla známá. Náhle přišla nějaká návštěvnice a požádala ji o podpis. Tak už mi bylo jasné, kdo to je. Paní Soňa byla elegantně oblečena a na personálu bylo vidět, že ji tam znají. Pak šla svižným krokem do vedlejší vegetariánské prodejny a po nákupu ven na ulici. Bez doprovodu i bez jakékoliv hůlky.
Dana Puchalská
Paní Červená je dáma jak má být. Smekám před ní svůj pomyslný klobouk.