Rozluštění hádanky

Rozluštění hádanky

27. 5. 2019

Jak jsem předpokládala, jsou tu samí znalci a milovníci přírody. A kdo ji jen miluje, ale moc nezná, je zase dobrý v jiném oboru.

Tulipány patří k oblíbeným jarním květinám. Aby ne, když vnesou do jara všechnu svou krásu barevnou i tvarovou.

Ve wikipedii jsem našla, kolik je různých druhů a také něco o jejich rozšíření:

"jednoduché rané, jednoduché pozdní, plné rané, triumf tulipány, Darwin hybridy, liliokvěté, třepenité, papouškovité, Viridiflora hybridy, pivoňkovité, vícekvěté, exotické, botanické

Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru. Odtud se květina rozšířila (pravděpodobně obchodními karavanami) do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. Většina druhů pochází z pohoří Pamír a Hindúkuš a kazašských stepí. Jinde jsou však hojně pěstovány a občas i zplaňují. Tulipány byly v oblibě u sultánů Mohameda II. (1451–1481) a Sulejmana Velikého (1520–1566).

Poprvé se tulipány v Evropě objevily roku 1554 ve Vídni za vlády Ferdinanda I. Habsburského.[1] Podle jiných zdrojů se však v polovině 16. století objevily nejprve v Praze (v Jelením příkopu na Pražském hradě) a až odtud se dostaly do Vídně a díky botanikovi Charlesi de L’Eclusi do nizozemského Leidenu, kde byly zasazeny do tamní nově založené univerzitní zahrady.[2]

Tam se začaly tulipány pěstovat a staly se velmi populární. Bohatí měšťané byli ochotni za cibulku zvláštní odrůdy tulipánu platit i zlatem. Cena tulipánů v Nizozemsku prudce rostla. Tulipánové šílenství vyvrcholilo v únoru 1637, kdy nastal krach na komoditní burze. Hodně milovníků tulipánů tehdy zkrachovalo. Turci dodnes říkají tulipánům „lalei“. Jméno tulipán, které se používá na západě, vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova a změna názvu na tulipán."

Pokud jde o modrou barvu, jsou na tom stejně jako růže. Neobsahují potřebný pigment, proto žádný přirozeně modrý tulipán neexistuje. Když se přece jen někde objeví, jsou buď více purpurové než modré, nebo barvené. Vyšlechtění nové odrůdy trvá přibližně 20 let.

 

Hodnocení:
(4.6 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Pro mě je to nádherná jarní kytka, letos jsem viděla v FL záplavu fialových tulipánů, pokusím se sehnat cibulky.
Lidmila Nejedlá
Já v tom vidím vnitřek květu tulipánu s pestíky a bliznou.
Jana Šenbergerová
Vlaďko, nejsem odborník, ale při psaní jsem vyhledala spoustu zajímavých informací o tulipánech. Na jejich základě si troufám tvrdit, že vy neděláte žádnou chybu. Za barevné mutace mohou viry, které napadají cibulky a pronikají do jejich buněk. Když nejsou tulipány řádně prošlechtěné, snadno zdivočí.
Alena Vávrová
Také mám ráda tulipány. Čistě bílé, štíhlé kalichy s ostře špičatými okvětními lístky jsem viděla na výletě ve Vysokém nad Jizerou a moc se mi líbily.
Zuzana Pivcová
Znalkyně přírody nejsem, i když ji mám ráda a obdivuji ji. S tulipány se vlastně nejčastěji setkávám jen s řezanými, a ty záhy opadají. Proto se o nich ráda alespoň něco dozvídám.
Dana Puchalská
Tulipány mám moc ráda. Jednou, až se situace uklidní, bych ráda zajela do Holandska.
Libor Farský
Velmi zajímavé.
Vladislava Dejmková
Mám na zahradě více druhů tulipánů, ale barvy se mísí mezi sebou. Dokonce se objevily červeno-bílé pruhované tulipány, ale bílé jsem nikdy neměla. Je to zajímavé, ale nové druhy, které si občas přikoupím, časem "zdivočí". Dělám něco špatně?