Platby na dovolené v zahraničí
Ilustrace: Pavel Koutský

Platby na dovolené v zahraničí

30. 5. 2019

Ať už se na dovolenou chystáme teď nebo až o prázdninách, jedno je jisté, bude nás to něco stát. Nejde jen o peníze, které zaplatíme předem za zájezd nebo za ubytování. Stejně tak důležité je, dobře si rozmyslet, jak budeme zacházet s penězi v zahraničí.

Co bychom si měli předem zjistit na internetu nebo ve své bance?

 • Jaký je zhruba kurz místní měny vůči české koruně.
 • Jak vypadají bankovky a mince v dané zemi.
 • Jaké je v dané zemi pokrytí bankomaty.
 • Jaké poplatky můžeme očekávat, např. za použití bankomatu leckde zaplatíme.

Jak budeme platit za služby a zboží?

 • Pokud jde o zájezd „all inclusive“ organizovaný cestovní kanceláří, tak asi neočekáváme žádné velké výdaje navíc.
 • Pokud se vydáváme na cestu „na vlastní pěst“, tak by finanční prostředky, které si s sebou bereme na cestu, měly být vyšší.
 • V obou případech bychom však měli mít alespoň drobný obnos v hotovosti, pokud možno rovnou v měně dané země nebo v eurech či dolarech, protože právě tohle jsou měny, které je možné v podstatě všude na světě bez problémů směnit za místní měnu.
 • V každém případě bychom měli počítat s tím, že drobné platby za tisk, parkování či veřejné WC často nelze platit jinak než v hotovosti.
 • Pokud plánujeme placení platebními kartami, buďme připraveni na to, že v mnoha zemích neznají nejen bezkontaktní placení, ale např. ani potvrzování plateb PINem, takže je možné, že platba nebude probíhat přes terminál, ale s pomocí tzv. žehličky a k jejímu potvrzení bude potřeba náš podpis.
 • Někdy se setkáme i s tím, že obchodníci vyžadují platbu nebo garanci pomocí kreditní a nikoli jen debetní karty, často jsou to třeba půjčovny aut.
 • Protože naprostá většina karet vydávaných v ČR jsou karty debetní, měli bychom nejen vědět, jakou kartu máme, ale také, za co všechno s ní chceme v zahraničí platit.

Co bychom měli kontrolovat při pobytu v zahraničí?

 • Zda při placení kartou skutečně platíme částky, které platit máme, je tedy nutné věnovat vždy pozornost částce zadané v terminálu, prostřednictvím kterého platbu kartou provádíme.
 • Zda při placení kartou platíme v lokální měně, neboť v tu chvíli máme jistotu, že převod do českých korun, ve kterých je veden náš účet, provede za jasných podmínek naše banka, a ne neznámý zprostředkovatel za ne předem známých podmínek.
 • To samé platí v zahraničí i pro výběry z bankomatů.
 • I na dovolené bychom měli mít přehled, co se děje s našimi penězi na našich účtech.

Přejeme vám šťastné a bezstarostné cesty po Čechách i v zahraničí.

 

Připravila Česká bankovní asociace

Česká bankovní asociace je dobrovolným sdružením bank, které se kromě odborné činnosti směřující k členským bankám, státním i mezinárodním institucím a k odborné veřejnosti, zabývá také finančním vzděláváním a související osvětou široké veřejnosti. Profesionálnímu vzdělávání jsou určeny stránky www.cbaeduca.cz, zatímco laikům slouží projekt Finance hladce, který zaštiťuje jak stálé, tak jednorázové aktivity informačního a vzdělávacího charakteru v oblasti osobních financí a rozvoje finanční gramotnosti (www.bezpecnebanky.cz, www.bankerijdoudoskol.cz, www.europenanmoneyquiz.cz a www.financnivzdelavani.cz).

 

 

 

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Ano, v některých státech je postup, jaký uvádí Svatava, běžný a asi nejlepší. Neumím si moc představit, že by mi někdo ukradl všechny peníze. Ovšem např. v Albánii, kde jsem byla v posledních letech několikrát, ještě situace takto nepokročila. Mají vlastní měnu lek (lekk), kterou u nás předem ve směnárně získat nelze. Tam zase neberou koruny a naprostou většinou ani eura (v lepších restauracích či na letišti ano, ale nevýhodně a nevracejí), natož aby se dalo platit kartou. Zbývá tedy mít s sebou eura nebo dolary a tam si určitý obnos vždy směnit ve směnárnách, které jsou spolehlivé. Věřím ale, že i tam se díky narůstajícímu turistickému ruchu situace brzy změní.
Svatava Páleníková
Poté, co mi jednou v cizině odcizili peněženku, kde jsem měla eura na celý pobyt, jezdím už jenom s kartou. Vybírám na místě nebo ještě častěji platím kartou.