Klatovy - brána Šumavy

Klatovy - brána Šumavy

2. 6. 2019

V Jihozápadní části České republiky, na Drnovém potoce, 3 km od jeho soutoku s řekou Úhlavou, obklopené zalesněnými kopci se rozkládá město Klatovy. Bývá také nazýváno "Bránou Šumavy". Město je také nazýváno "královské". Jeho historie sahá až do roku 1260, kdy král Otakar II. z osady učinil své město. Velkou spásou pro město byl v 17. století příchod jezuitského řádu. Asi řada z vás navštívila na klatovském náměstí jezuitský chrám a přilehlé katakomby, kde jsou uloženy mumie mnichů tohoto řádu.

Protože v tomto krásném městě jsem se narodila a žila do vychození základní školy, rozhodla jsem vás s ním a jeho historií trochu seznámit. Někteří z vás město Klatovy navštívili, a tak měli možnost poznat jeho některé památky, nebo jím projížděli cestou na Šumavu. 

Povídání o Klatovech je věnováno vzpomínce na prožité dětství, protože po studiích v Praze jsem se již do města nevrátila. Jezdím tam jen navštívit hrob svých rodičů nebo o slavné klatovské pouti navštěvuji místa, která jsou mi milá.

V polovině 18. století se Klatovy stávají krajským městem, kde je i kriminální soud. V době obrozenectví působí v Klatovech řada buditelů. Asi nejznámější je Matěj Kramerius a jeho nakladatelství. Je vzpomenut  i v seriálu F. L.Věk.

Už při první procházce centrem města na vás dýchne atmosféra dávných časů. Dominantu náměstí tvoří Černá věž se zvonem Vondra. Naproti barokní lékárně stojí zase dům postavený ve slohu bauhaus - budova vždy sloužila bankovním účelů a dnes v ní opět sídlí banka. Náměstí za mého mládí bylo dlážděno "kočičími hlavami".

Klatovy v dobách Rakouska- Uherska byly městem vojáků. Proslavení byli "klatovští dragouni" se svými červenými jezdeckými kalhotami. Za 1. republiky nechal ministr národní obranyl Machník zde postavit velká kasárna a po roce 1948 přibyla ještě Jaselská. Třetí vojenská posádka sídlila v objektu pod Černou věží.  

Tak trochu stále zůstává záhadou "Klatovská madona - zázračný krvácející obraz". O klatovské pouti se vydává procesí poutníků k tomuto obrazu, který je umístěn na hlavním oltáři  děkanského kostela.

Město bylo také známé jako "město švadlenek".  Šily se zde hlavně pánské košile a prádlo. Řada mých spolužaček po vychození základní školy se šla učit do "Šumavanu", jak se podnik tehdy jmenoval.

S rodiči jsem bydlela na  předměstí Rybníčky. Odkud se vzal tento název, nevím, ale v malém parčíku je dodnes socha Jana Nepomuckého. V padesátých letech nedaleko ní byla ještě umístěna socha Antonína Zápotockého, ale ta naštěstí už je odstraněna. Také ulice, kde jsme bydleli, se jmenovala Nepomucká. 

Své seznámení s městem bych zakončila pozváním na proslulou výstavu "klatovských karafiátů". Je umístěna naproti klatovskému muzeu a tolik pestrobarevných karafiátů neuvidíte nikde než tady. Karafiáty rozkvétají vždy v období klatovské pouti. Ta bývá první červencovou neděli. A pokud se vydáte směrem k silnici vedoucí na Železnou Rudu, dojdete k překrásnému parku, kde je malé jezírko s ostrůvkem. Park prošel celkovou úpravou a je opravdu velmi malebný.  

Můj příspěvek je i zároveň pozvánkou k návštěvě tohoto zajímavého města v podhůří Šumavy.

Zdroj: Muzeum Klatovy

Hodnocení:
(4.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Také děkuji za přiblížení Klatov. Na Šumavě jsem byla několikrát, ale město neznám. Jarmilko, děkuji za přiblížení míst, ke kterým máš citový vztah.
Eva Mužíková
V Klatovech jsem nikdy nebyla, díky za přiblížení.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji za milá slova, město Klatovy je moje srdeční záležitost a článek jsem dlouho připravovala a pak i jela nafotit několik zajímavostí. Alenko hotel Bílá Růže stál vedle klatovské radnice. Bohužel po revoluci byl zakoupen bankou a tak už to není nejlepší hotel ve městě. Dnes je tam už jen hotel Centrál nebo Beránek.
Jitka Hašková
Krásné město, moc o něm nevím. Bohužel jsem tam nebyla. Musím si doplnit vzdělání. Děkuji za zajímavé info.
Alena Tollarová
V Klatovech jsme byli na svatební cestě. Marně jsem po letech hledala hotel Bílá růže i vinárnu pod Černou věží. Ale Klatovy a jejich okolí se mi stejně líbily a ráda bych se tam vrátila ještě jednou.
Mirek Hahn
Klatovy, město kde startuje cyklomaraton Král Šumavy. Skvělé klatovské mažoretky sbírají medaile i v evropských soutěžích. Kousek za hřištěm, v Beňovech, jsme navštěvovali Country steak restaurant. A jen kousek za Beňovy, v pískovně, bezva koupání. Klatovy pro mne znamenají výchozí základnu na spoustu zajímavých míst - pustý zámek Veselí, bývalé vojenské objekty kolem Janovic, hrad Klenová, Rajské údolí, Velhartice, hrad Švihov, zámek Lázeň sv.Wolfganga, křížová cesta Dobrá voda a další... Mám to město rád i kraj kolem...
Zuzana Pivcová
Cestou na Chodsko jsem se před mnoha lety zastavila v Klatovech a pamatuji si právě ty katakomby s mumiemi. Díky za pěknou turistickou informaci.
Alena Vávrová
V Klatovech jsem před lety jako turistka byla s kamarádkou a jsem tomu dodnes moc ráda. Je to krásné město, na památku mám spoustu fotek.
Danka Rotyková
Hezké snímky. A přidávám body, které mi v rychlosti utekly pod rukama. ***** ☺
Naděžda Špásová
Mám pocit, že jsem v Klatovech nikdy nebyla, hezké fotky. :-)
Dana Puchalská
Děkuju za hezký článek. Klatovy jsem navštívila jsou moc hezké. A karafiát z Klatov je tradice.
Vladislava Dejmková
Je to moc hezky napsáno. S citem k místu, odkud člověk pochází. Také to tak mám a s věkem se to nějak prohlubuje. Mám i touhu své pocity sdělovat.
Hana Nováková
Jarmilko, kdysi jsem byla navštívit Klatovy, jak krásně jste vystihla - brána Šumavy. Dodnes si živě pamatuji ty krásné výhledy, některé zajímavé domy, zkrátka hezké město zasazené do krásné Šumavy.... díky za přiblížení